100 Piłkarzy którzy wstrząsnęli The Kop » 85. Alec Lindsay

  • Era: 1969-1977
  • Data urodzenia: 27.02.1948
  • Miejsce urodzenia: Bury
  • Przeszedł z: Bury
  • Odszedł do: Stoke City
  • Występy: 248
  • Bramki: 18

Minęło ponad 30 lat, a kibice Liverpoolu wciąż nie mogą uwierzyć, dlaczego idealnie wyglądający gol Aleca Lindsay'a w Finale FA Cup został nieuznany przez sędziego. Jednak ta jedna sytuacja nie zmienia faktu, że Lindsay był wspaniałym lewym obrońcą, który walnie przyczynił się do sukcesów klubu w latach siedemdziesiątych.

Po tym, jak pomógł swojej drużynie - Bury, awansować do drugiej ligi, Bill Shankly zdecydował się wyłożyć za niego 67.000 funtów i w marcu 1969 roku sprowadził na Anfield. Przybył do klubu jako pomocnik, jednak miał problemy na tej pozycji nawet w rezerwach, więc Shankly zdecydował się przesunąć go na lewą obronę i wtedy talent Aleca eksplodował. Jego lewa noga została uznana za jedną z najbardziej efektywnych w historii angielskiego futbolu, dzięki czemu cztery razy zagrał w Reprezentacji Anglii.

W październiku 1969 Lindsay zdobył bramkę w swoim debiucie, gdy wszedł na boisko z ławki rezerwowych w meczu z Ipswich. Jego niezwykła umiejętność wykonywania rzutów karnych była bardzo ważna. Zdobywając dwie bramki z rzutów karnych w meczu z Leicester w 1974, stał się pierwszym od 20 lat piłkarzem Liverpoolu, który tego dokonał.

Lindsay grał pod wodzą zarówno Shankly'ego i Paisley'a i zdobył Puchar UEFA, FA Cup i Mistrzostwo Anglii w tym czasie. W 1977 roku odszedł do Stoke City za 20 000 funtów, a potem zakończył karierę w NASL w drużynie Oakland. Jego gol, którego nie było w meczu na Wembley ciągle jest przedmiotem wielu dyskusji wśród fanów The Reds.

Osiągnięcia: Mistrzostwo Anglii (1972/73), FA Cup (1974), Puchar UEFA (1973), Tarcza Dobroczynności (1794)

Słynny fakt: Zdobył najpiękniejszego, nieuznanego gola w historii Finałów FA Cup.

Ciekawostka: Kiedyś był właścicielem hodowli świń.

- Jedna z najlepszych lewych nóg, jaką widziałem w życiu. Alec był jednym z tych piłkarzy, którzy kopią piłkę z niezwykłą gracją i gdy uderzał ją lewą nogą, potrafił zrobić to tak mocno, że leciała przez ¾ boiska i robił to z wyjątkową łatwością. - Brian Hall na temat Alca Lindsay'a

Copyright © by LFC.pl 2004-19, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON