100 Piłkarzy którzy wstrząsnęli The Kop » 66. Matt Busby

  • Era: 1936-1945
  • Data urodzenia: 26.05.1909
  • Miejsce urodzenia: Orbiston, Lankashire
  • Przeszedł z: Manchester City
  • Odszedł do: Zakończył karierę
  • Występy: 125
  • Bramki: 3

Może być sławny za czasy, gdy pełnił funkcję menadżera Manchesteru United, ale nie można zapominać, że Matt Busby udanie grał w Liverpoolu przed i w czasie II wojny światowej. Urodził się w Lanarkshire, reprezentował Szkocję i przybył do Liverpoolu w marcu 1936 roku z Manchesteru City za sumę 8.000 funtów i od razu zażarcie walczył o utrzymanie zespołu w pierwszej lidze. Bardzo szybko powierzono mu rolę kapitana - którą wypełniał z godnością - i stał się ulubieńcem kibiców z The Kop.

Przychodząc do klubu był napastnikiem, jednak niewiele czasu minęło i stał się skrzydłowym. Okazało się później, że była to wspaniała zmiana. Busby grając na skrzydle był zawsze pełen gracji i elegancji, a jego panowanie nad piłkę określane było mianem wspaniałego. Razem z rodakami ze Szkocji - Thomasem "Tinym" Bradshawem i Jimmym McDougallem tworzył uznawaną za jedną z lepszych w ówczesnych czasach formację.

W sezonie poprzedzającym wybuch wojny grał zawsze, a drużyna spisywała się coraz lepiej. Busby czasem występował w Liverpoolu podczas wojny, jednak w końcu zakończył karierę w 1945 roku, by później objąć posadę menadżera w Manchesterze United. Liverpool był bardzo zmartwiony tą stratą i nawet zaoferowano mu stanowiska trenera na Anfield, ale Busby już wcześniej podjął decyzję, a reszta, jak to mówią była historią.

Jego osiągnięcia na Old Trafford zyskały sobie miano legendarnych, ale często zapomina się o jego dokonaniach w Liverpoolu, a przecież pomógł zacząć grać w piłkę tak z utalentowanymi zawodnikami, jak Billy Liddell i Bob Paisley.

Słynny fakt: Z godnością nosił kapitańską opaskę Liverpoolu w latach trzydziestych.

Ciekawostka: Siedmiokrotnie występował w Reprezentacji Szkocji podczas wojny i udało mu się zagrać w jednej drużynie z Billem Shanklym.

- Ludzie zapominają, że gdzieś pomiędzy grą w Manchesterze City i prowadzeniem Manchesteru United, Matt grał w Liverpoolu. Jego kariera na Anfield nie była tak długa, jak powinna, ale piłkarze naprawdę go uwielbiali, był wspaniałym Kapitanem w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej. - Stephen Done na temat Matta Busby'ego:

Copyright © by LFC.pl 2004-19, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON