Osób online 1051

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
86

Pod numerem 86. na liście „100 Ważnych Wspomnień z historii LFC” kryje się pamiętne spotkanie z Irlandzkim zespołem Dundalk, wygrane przez Liverpool aż 10-0!

16 września 1969 roku, Liverpool FC gościł na Anfield irlandzką drużynę Dundalk z okazji pierwszego meczu pierwszej rundy Pucharu Miast Targowych, dawnego Pucharu UEFA, zaś dziś już Ligi Europejskiej. Tamtej nocy 32,656 kibiców było świadkami najwyższej wygranej w historii klubu, do czasu gdy norweski Strømsgodset IF nie przybył do Miasta Beatlesów w 1974...

Wchodząc na stadion żaden z kibiców nie przypuszczał, że będzie świadkiem jednej z najwspanialszych europejskich nocy w historii klubu, która bez wątpienia zasługuje na nieśmiertelną pamięć! Cały stadion pogrążony był w nieustającym dopingu, który prowadziła trybuna The Kop. Kibice spodziewali się zwycięstwa, lecz nikt w aż tak pokaźnych rozmiarach! Dziennikarz Liverpool Echo, Chris James tak oto podsumował tamto spotkanie: „Dundalk zostało wyraźnie zdeklasowane, stłamszone, wręcz zdemolowane. Rzadko kiedy w futbolu się zdarza, byśmy byli świadkami takiego pokazu tortur, jaki sprawił Liverpool gościom z Irlandii”.

The Reds do przerwy prowadzili 5-0, obejmując prowadzenie w przeciągu pierwszej minuty spotkania za sprawą Aluna Evansa. Następnie do siatki rywali trafiali Chris Lawler, Tommy Smith, Bobby Graham i raz jeszcze Alun Evans.

W drugiej odsłonie spotkania padło kolejnych pięć bramek – jedenaście minut po wznowieniu swoje pierwsze trafienie w debiucie zaliczył młodziutki Alec Lindsay. Tommy Smith po raz drugi pokonał bramkarza gości w 67. minucie, zaś 120 sekund później gola zdobył Peter Thompson. Tak więc w przeciągu zaledwie czternastu minut Liverpool objął ośmiobramkowe prowadzenie, lecz na tym się nie skończyło – następnego gola zdobył Ian Callaghan, a wynik ustalił Bobby Graham, zapewniając sobie i kolegom z zespołu pamięć na pokolenia.

Liverpool FC: Ray Clemence, Chris Lawler, Geoff Strong, Tommy Smith, Ron Yeats, Emlyn Hughes, Ian Callaghan, Bobby Graham, Alec Lindsay, Alun Evans, Peter Thompson;