Klopp gotów podjąć pracę na Anfield

Liverpool ma nadzieję zatrudnić Jürgena Kloppa na stanowisku menedżera klubu do końca tego tygodnia po tym, jak były trener Borussii Dortmund dał sygnał, że jest gotów podjąć wyzwanie podźwignięcia zespołu z kryzysu – czytamy we wtorkowym The Times.

Angielski klub rozpoczął w poniedziałek formalne rozmowy z niemieckim trenerem i jego przedstawicielami. Liverpool jest coraz bardziej przekonany, że Klopp zostanie następnym menedżerem drużyny po tym, jak Brendan Rodgers został zwolniony, co zostało potwierdzone w niedzielę po zremisowanym 1:1 meczu z Evertonem.

Jak wynika z najnowszych doniesień, przedmiotem dyskusji jest trzyletni kontrakt. Klopp poinformował Liverpool, że chciałby sprowadzić do klubu Željka Buvača i Petera Krawietza, dwóch najwyżej postawionych członków swojego sztabu trenerskiego. To posunięcie zwiększyło prawdopodobieństwo, że asystent menedżera Liverpoolu Sean O’Driscoll i trener drużyny seniorów Gary McAllister powędrują w ślady Rodgersa.

Liverpool nie przewiduje, że polityka transferowa klubu stanie się kwestią sporną, ponieważ włodarze the Reds są przygotowani zapewnić Niemcowi ostatnie słowo odnośnie transferów – tak było też w przypadku Rodgersa. Ponadto w przeszłości Klopp wykazał gotowość pracy w oparciu o drużynowe podejmowanie decyzji w kwestii nowych zawodników.

Z uwagi na to, iż Klopp wyłonił się jako faworyt do objęcia posady menedżera the Reds, Carlo Ancelotti, były menedżer Chelsea i AC Milan, niechętnie przyjął do wiadomości, że jego usługi raczej nie będą potrzebne. Liverpool ma nadzieję zakończyć negocjacje ze swoim celem numer jeden w najbliższych dniach.

Poszukiwania nowego menedżera nadzoruje Mike Gordon, prezydent spółki inwestycyjnej Fenway Sports Group (FSG), która jest właścicielem klubu z Merseyside. W ramach tego procesu FSG ma teraz możliwość przebudowania sztabu trenerskiego the Reds, w wyniku czego Steven Gerrard może otrzymać możliwość powrotu na Anfield, aczkolwiek ten ruch będzie brany pod uwagę tylko wtedy, gdy Klopp będzie przychylny tej idei.

W przeciwieństwie do poprzednich zmian na szczeblu trenerskim w Liverpoolu, FSG nie zamierza dokonywać przetasowania w klubowej akademii, albowiem właściciele chcą dołożyć starań, by zmiany ograniczyły się do minimum. Dyrektor akademii Alex Inglethorpe, który jest bliskim przyjacielem Rodgersa, nie przekazał żadnych sugestii, że chce odejść z powodu zwolnienia menedżera.

Liverpool rozpoczął negocjacje z Rodgersem w sprawie ustalenia odszkodowania. Obie strony spodziewają się przyjaznego przebiegu rozmów, zważywszy na siłę relacji Rodgersa z jego byłymi pracodawcami. Szkoleniowiec z Irlandii Północnej poleciał w poniedziałek na wakacje do Marbelli i pozostawił pertraktacje w rękach swoich doradców prawnych. Oczekuje się, że Liverpool zapłaci mu kwotę w okolicach 7 mln funtów w ramach odszkodowania za pozostałe dwa i pół roku w jego kontrakcie.

W poniedziałek stowarzyszenie trenerów (League Managers Association) opublikowało w imieniu Rodgersa oświadczenie. Były szkoleniowiec klubu wyznał, iż jest „niesamowicie rozczarowany” tym, że jego kadencja w Liverpoolu została raptownie przerwana, jednak podziękował FSG za możliwość prowadzenia drużyny.

Tony Barrett