Solanke przyjmuje wyzwanie

Napastnik Liverpoolu, Dominic Solanke może zadebiutować w reprezentacji Anglii podczas dzisiejszego meczu przeciwko Brazylii. Ma szansę dokonać tego, mimo że do tej pory nie zaliczył jeszcze ani jednego występu od pierwszej minuty w Premier League.

Spora liczba urazów sprawiła, że przygotowania do przyszłorocznych Mistrzostw Świata Gareth Southgate rozpoczął w bardziej eksperymentalny sposób, niż planował.

Aż pięciu zawodników miało okazję zadebiutować w piątek, gdy Anglicy odnieśli napędzający remis 0-0 z Niemcami. Kolejnych trzech zawodników stanie przed taką szansą w dzisiejszym spotkaniu z pięciokrotnymi mistrzami świata.

Lewis Cook, Angus Gunn i Solanke zostali powołani do kadry, aby zmierzyć się we wtorek z Brazylią, mimo że dwóch z nich nie rozpoczęło jeszcze nawet meczu w Premier League od pierwszej minuty.

- To naprawdę było dla mnie wielkie zaskoczenie, ale to tylko pokazuje, jak nieprzewidywalne bywa życie piłkarza.

- W piłce nożnej wszystko szybko się zmienia, więc jeśli masz okazję, musisz odpowiednio ją wykorzystać.

- W futbolu przede wszystkim liczy się pewność siebie i wiara we własne umiejętności, a jeśli wierzysz w siebie i otrzymujesz szansę, to możesz dokonać wielkich rzeczy.

To coś niezwykłego, naprawdę. Marzeniem każdego chłopca jest zagranie na Wembley przeciwko tak utytułowanej reprezentacji jak Brazylia, więc nie będę ukrywał, że to wiele dla mnie znaczy.

Jedyny występ Solanke od pierwszej minuty w angielskim futbolu, to przegrany przez Liverpool wrześniowy mecz przeciwko Leicester City w Carabao Cup, choć po przenosinach z Chelsea miał okazję wystąpić w barwach the Reds aż dziewięciokrotnie.

20-latek podczas swojego pobytu na Stamford Bridge mógł jedynie liczyć na okazyjne wejścia z ławki rezerwowych. Regularnej gry w pierwszym zespole na ten moment doczekał się jedynie w Vitesse Arnhem, do którego był wypożyczony w sezonie 2015-2016.

Solanke musi wykazać się cierpliwością, jeśli chodzi o grę w klubie, ale swój potencjał potwierdził już w barwach narodowych, gdy wygrał Złotego Buta podczas tegorocznych Mistrzostw Świata U-20, które finalnie zakończyły się triumfem Anglików - był to pierwszy światowy triumf Synów Albionu od 1966 roku.

- Uważam, że w angielskim futbolu jest wiele zawodników z wielkim talentem.

- Dobrze radzimy sobie w wielu turniejach młodzieżowych, więc moim zdaniem, jeśli skupimy się na ciężkiej pracy, to możemy zajść naprawdę daleko i osiągnąć najwyższy poziom.

Solanke jeszcze daleko do najwyższego poziomu, ale w zasięgu wzroku jest szansa na granie ramię w ramię z takimi zawodnikami jak Neymar.

- To szaleństwo - dodał napastnik Liverpoolu, uśmiechając się.

- Brazylia posiada wielu zawodników klasy światowej, takich jak Neymar. Granie przeciwko nim byłoby niesamowite. Kiedy ich oglądasz zawsze jesteś pod wielkim wrażeniem, więc zmierzenie się z nimi na jednym boisku byłoby wyjątkowym przeżyciem.