Q&A z Jamesem Pearcem

W poniedziałkowe popołudnie fani Liverpoolu mieli okazję zadawać pytania Jamesowi Pearce'owi podczas długiej sesji Q&A. Przedstawiamy Państwu ich zapis, wraz z wyczerpującymi odpowiedziami dziennikarza Liverpool Echo.

Które pozycje w zespole będzie chciał wzmocnić Klopp?

Myślę, że Klopp będzie chciał wzmocnić trzon drużyny. Już wspominał, że będzie szukał ofensywnego zawodnika jako zastępcę Coutinho. Jasne jest, że przy prawdopodobnym odejściu Cana i nieobecności Oxlade'a-Chamberlaina na początku sezonu, w kwestii wzmocnień linii pomocy potrzebny będzie ktoś oprócz samego Keïty. Jeśli chodzi o obronę, według mnie wciąż potrzebny jest stoper i musi podjąć decyzję odnośnie bramkarza. Czy zostanie przy Lorisie Kariusie, czy też rozbije bank by kupić nowy numer jeden? Nie spodziewam się by Simon Mignolet został w klupie jako rezerwowy, więc prawdopodobnie sprowadzenie jednego bramkarza tak czy siak będzie w jego planach.


Rhian Brewster - czy Liverpool zaoferuje mu jeszcze umowę i jeśli tak, to - realistycznie - ile mają jeszcze na to czasu?

To dziwna sytuacja. Brewster dostał profesjonalny kontrakt w wieku 17 lat oraz po 18. urodzinach w zeszłym miesiącu, więc wciąż jest jeszcze świeży. Może odejść latem, są nim zainteresowane niemieckie klub, jak chociażby Borussia Mönchengladbach. Mają nadzieję, że skusi go perspektywa gry w pierwszej drużynie, której bardzo pragnie. Liverpool wciąż ma nadzieję przekonać Brewstera do zostania w klubie. Klopp powiedział mu, że otrzyma szansę przed sezonem i może zostać częścią seniorskiej drużyny w przyszłym sezonie. Nie rozumiem dlaczego chciałby odejść. Ma przetartą ścieżkę w Liverpoolu i to najlepsze miejsce dla jego rozwoju.

Czy nadspodziewanie długa absencja Oxlade'a-Chamberlaina będzie okazją dla Grujicia?

Klopp wysoko ocenia Grujicia i z pewnością ma on przyszłość w Liverpoolu. Wypożyczenie do Cardiff bardzo mu pomogło i teraz tylko od niego zależy, czy wykorzysta swoją okazję w czerwcu. To wciąż nieoszlifowany zawodnik, ale jego potencjał jest niezaprzeczalny. Grając w drużynie U-23 w pierwszej połowie sezonu pokazał, że jest zdecydowanie za dobry jak na tamten poziom.

Jakie są szanse na pozyskanie Fekira latem?

To zawodnik, którego Liverpool obserwuje i z pewnością będzie klasowym wzmocnieniem ofensywy Kloppa, ale nie wiem nic o żadnych dotychczasowych negocjacjach, a już z pewnością nie doszło jeszcze do żadnego porozumienia w tej sprawie.


Którzy zawodnicy najbardziej cię zaskoczyli, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie?

Było kilku, którzy przerośli moje oczekiwania. Salah to oczywistość, ale Robertson nie jest daleko w tyle. Szkocki lewy obrońca okazał się niesamowitym zawodnikiem i zdumiewające jest, że żaden inny topowy klub nie był nim zainteresowany. Van Dijk również mnie zaskoczył. Niepokoiła mnie kwota odstępnego i fakt, że przez ostatnie 12 miesięcy mało grał w piłkę. Udowodnił jednak, że jest stoperem wartym 75 milionów funtów. Godne uwagi są postępy Trenta Alexandra-Arnolda i odrodzenie Jamesa Milnera. Mieliśmy sporo pozytywnych akcentów.

Negatywne zaskoczenia? Oczekiwałem więcej od Joëla Matipa w tym sezonie,a le mam nadzieję, że powróci w dobrym stylu.

Kiedy spodziewasz się pierwszych transferów Kloppa, biorąc pod uwagę, że w tym roku odbędą się Mistrzostwa Świata?

Nie wyobrażam sobie, by Klopp chciał zakłócać spokój przed finałem Ligi Mistrzów. Zgaduję, że będzie to początek czerwca, wtedy zacznie się coś dziać. W idealnym scenariuszu będzie chciał sfinalizować większość transakcji przed początkiem lipca, ale w tych planach mogą namieszać Mistrzostwa Świata.

Jak ważny był ten sezon w kontekście rozwoju drużyny pod wodzą Kloppa i przyszłości jego "długofalowego" planu? Dwa miejsca w czwórce z rzędu i finał Ligi Mistrzów przy względnie wąskiej kadrze to niezłe osiągnięcie.

To niesamowite osiągnięcie, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudy kampanii Liverpoolu, wszystkie kontuzje, stratę Coutinho i tak wyczerpujący terminarz. Ciężko jest walczyć na dwóch frontach. Ten sezon to ogromny krok w przód pod wodzą Kloppa, drużyna wzbiła się na wyższy poziom i Niemiec zasługuje na ogromne wyrazy uznania. Pomógł rozwinąć się utalentowanym zawodnikom, mądrze wydał pieniądze i udowodnił, że jest mistrzem zarządzania zawodnikami i motywowania ich do gry na najwyższym poziomie. Liverpool nie trafił do Kijowa przypadkiem, nie zawdzięczają tego szczęściu. To klasowa drużyna, która zasłużyła na grę w finale Ligi Mistrzów.

Co myślisz o szansach na sprowadzenie nowego bramkarza do pierwszego składu? A może uważasz, że Klopp kupi rezerwowego i pozwoli rozwijać się Kariusowi?

To bardzo dobre pytanie i na ten moment nie znam na nie odpowiedzi. To ciężki orzech do zgryzienia dla Kloppa. Ogólnie rzecz biorąc Karius spisuje się bardzo dobrze od stycznia i udowodnił, że jest o wiele lepszym bramkarzem niż pokazał to jego poprzedni, słaby sezon. Ale czy Karius jest na tym samym poziomie co De Gea i Courtois? Nie. Czy może zbliżyć się do ich poziomu gdy dostanie więcej czasu? Nie mam pewności. Liverpool interesuje się Alissonem z Romy, ale ogólne odczucia są takie, że to byłyby problematyczne negocjacje z racji na zaporową cenę. Decyzja między rozbiciem banku na nowego pierwszego bramkarza, a sprowadzeniem rezerwowego do rywalizacji z Kariusem będzie jedną z najtrudniejszych dla Kloppa tego lata.


Czy kiedykolwiek poznamy prawdę odnośnie powodu odejścia Buvača i tego czy wróci?

Jestem przekonany, że w pewnym momencie poznamy pełną historię. Liverpool utrzymuje, że nie będzie go do końca sezonu z powodów osobistych. W zeszłym tygodniu pojawiły się pogłoski, że Buvač wróci na finał Ligi Mistrzów, ale powiedziano mi, że tak nie będzie.

Oczekiwania na następny sezon nie bez powodu wzrosną - czy będziemy w stanie rywalizować na wielu frontach bez pokaźnego zastrzyku gotówki?

Dla rozwoju Liverpoolu Kloppa kluczowe były niesamowite transfery. W przeciwieństwie do Man City, the Reds nie mogą zmarnować ogromnych pieniędzy na nieudane zakupy. Musimy liczyć się z każdym groszem. Jeśli zainwestujemy w podobnych zawodników co w 2016 i 2017 roku możemy mieć szansę na walkę o tytuł. Z pieniędzmi za Coutinho i ponad 70 milionami funtów zarobionych w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów, finansowo wyglądamy bardzo mocno.

Czy będzie to rekordowe lato pod względem wydatków Liverpoolu?

Jak było poprzednim latem? Salah, Robertson i Oxlade-Chamberlain kosztowali około 82 miliony funtów. Dodając ustalone 52 miliony za Keïtę wychodzi około 134. Z pewnością będę zaskoczony jeśli Klopp nie wyda dużo pieniędzy, ponieważ nie ma wątpienia, że mamy na to środki i wielokrotnie podkreślał, że brakuje nam głębi składu. Sytuacja z Van Dijkiem pokazała jednak, że jeśli Klopp nie dostanie tego co chce, to jest gotów poczekać.

Czy możesz położyć kres plotkom o sprowadzeniu Jacka Butlanda - proszę!

Wcześniej w tym sezonie powiedziano mi, że plotki o zainteresowaniu Butlandem są bezpodstawne i nie słyszałem by to stanowisko się zmieniło. Osobiście nie uważam, by był lepszym wyborem niż Karius.


Przy odejściu Daniela Sturridge'a tym latem, co według ciebie stanie się z Origim i Solanke? Czy Liverpool powinien sprowadzić kolejnego napastnika?

Solanke z pewnością zostanie, a Klopp ma zamiar rozmawiać z Origim i jego agentem po sezonie. W zeszłym sezonie mówiło się, że Origi wciąż może zrobić karierę na Anfield, ale w Wolfsburgu nie spisywał się tak, jakby życzył sobie tego Liverpool. Klopp planował włączyć do pierwszej drużyny Brewstera zamiast kupować nowego napastnika, ale jeśli Anglik odejdzie do Niemiec te plany z pewnością ulegną zmianie.