Can o powodach swojego odejścia

Emre Can wyjaśnił, dlaczego postanowił zamienić Liverpool na Juventus, a także odniósł się do pogłosek, sugerujących jego konflikt z Jürgenem Kloppem. Niemiec w lipcu zmienił klubowe barwy i zameldował się we Włoszech.

Emre Can wskazuje, że chęć pościgu za trofeum oraz szansa na pójście w ślady swojego idola – Zinedine’a Zidane’a – były głównymi motywatorami jego przenosin do Turynu. Pomocnik wyjawił, że Juventus był w kontakcie z jego agentami już od „wielu lat”.

Can odrzucił ofertę nowego kontraktu od Liverpoolu, a w lipcu oficjalnie został zakontraktowany przez włoski klub na zasadzie wolnego transferu. Jednak sam piłkarz otrzyma 14 mln funtów za podpisanie kontraktu. Kwota ta zostanie wypłacona w ratach rozłożonych na przestrzeni nadchodzących dwóch lat.

W trakcie swojej prezentacji Can powiedział:

- Miałem wiele ofert z bardzo dobrych klubów. Zdecydowałem się na Juventus, ponieważ uważam, że realizowany tutaj projekt to coś wielkiego. Postawili przed sobą wielkie cele i chcę być częścią tego projektu.

- Jestem naprawdę szczęśliwy, że mogę tu być. Wiem, jaki styl gry prezentuje Juventus, ponieważ obejrzałem wiele ich meczów w minionym sezonie. Jednym z moich idoli jest Zidane, który również grał w tym zespole.

- Kiedy zaczynałem przygodę z piłką nożną, miałem menadżera, który był wielkim fanem Juventusu. Powiedział mi, że pewnego dnia zagram w Juventusie. Teraz siedzę tutaj i jest to coś fajnego.

- Klub przez wiele lat pozostawał w dobrych relacjach z moimi agentami. Zdaję sobie sprawę, jak wielkim klubem jest Juventus i jaka jest mentalność tego klubu – chcą wygrywać trofea. Takie podejście jest również bliskie moim poglądom. Chcę sięgać po trofea.

- Uważam, że pierwszym celem powinno być mistrzostwo Serie A, a następnie powinniśmy mierzyć w Champions League. To musi być nasz cel. Przybyłem tu po to, by pomóc drużynie.

Can w finale Ligi Mistrzów w Kijowie rozegrał swój 167 mecz w barwach Liverpoolu. Było to jednocześnie ostatnie spotkanie w barwach the Reds. Piłkarz jednoznacznie zdementował plotki o rzekomym jego konflikcie z Kloppem.

- Czy miałem jakiś problem z Kloppem? Nie, nie było między nami żadnych problemów. Moja relacja z nim była bardzo dobra. Na pożegnanie życzył mi wszystkiego dobrego w nowym klubie. Nie było między nami żadnych niesnasek.

Juventus w ostatnich dniach jest łączony z transferem Cristiano Ronaldo z Realu Madryt. Can został zapytany o potencjalną perspektywę gry u boku tego zawodnika:

- Dla każdego piłkarza czymś wspaniałym jest możliwość gry wspólnie z Cristiano Ronaldo. Nie wiem, czy klub kontaktował się z nim w sprawie transferu. Wolę koncentrować się na sobie, ale jego przybycie byłoby świetną wiadomością.

Can został pominięty w składzie reprezentacji Niemiec na Mistrzostwa Świata w Rosji. Reprezentacja jego kraju jednak spisała się katastrofalnie, ale nowy nabytek Juventusu pozytywnie ocenia decyzję federacji, o kontynuowaniu współpracy z Joachimem Löwem.

- Dla każdego w Niemczech ten turniej to wielkie rozczarowanie. Dla każdego człowieka i dla każdego zawodnika. Po prostu nie poszło nam dobrze. Nie wiem, dlaczego tak się stało, ponieważ mnie tam nie było. Musimy wrócić mocniejsi po tym doświadczeniu. Löw to świetny menadżer i bardzo się cieszę, że został na stanowisku.