27.04.2024
13:30

Osób online 998

Droga Shaqiriego do Liverpoolu

Szwajcarski skrzydłowy – Xherdan Shaqiri stał się trzecim transferem Liverpoolu w trwającym okienku transferowym. 26-latek poprzednie trzy lata swojej kariery spędził w Premier League, grając w barwach Stoke City, gdzie zanotował 84. występy oraz 15. bramek i 15. asyst. Nowy nabytek wzmocni opcje w ataku the Reds.

Skrzydłowy w 2014 roku podczas Mistrzostw Świata zdobył hat-tricka. Karierę rozpoczynał w FC Basel, skąd przeniósł się do Bayernu Monachium, a następnie do Interu Mediolan. Jednak najlepsze lata swojej kariery zawodnik postanowił spędzić w the Reds.

Karierę w seniorskiej piłce rozpoczął w wieku zaledwie 17-stu lat, występując w sezonie 2009/2010 dla Bazylei. Shaqiri wówczas rozegrał 31. spotkań i ustrzelił cztery bramki zdobywając tytuł mistrzowski Super League, a także Puchar Szwajcarii.

Kolejne sezony przyniosły następne medale do kolekcji młodego zawodnika, miał ich wówczas na swoim koncie aż 5.

Dobre występy młodego skrzydłowego nie uszły uwadze europejskim gigantom. Shaqiri został zauważony między innymi przez Bayern, który zwyciężył o podpis zawodnika. Szwajcar miał obiecujący początek w drużynie z Bawarii, z którą zdobył tytuł mistrzowski Bundesligi, Puchar Niemiec i Ligę Mistrzów, gdy w finale pokonali Borussię Dortmund prowadzoną przez Jürgena Kloppa.

Shaqiri opuścił Allienz Arenę w styczniu 2015 roku na rzecz Interu Mediolan, gdzie nie zagościł na długo, gdyż jego następnym pracodawcą stało się Stoke City.

Wszechstronność i błyskotliwość zawodnika oraz skłonność do spektakularnych zagrań przyniosła ożywienie ofensywy drużyny prowadzonej wówczas przez Marca Hughesa. Jednak najlepszy sezon w wykonaniu Shaqiriego na nieszczęście zbiegł się ze spadkiem Stoke z Premier League.

Szwajcar sukces osiągnął również z reprezentacją, gdzie po wygraniu 9 z 10 meczów w kwalifikacjach Szwajcarzy zostali zmuszenie rozegrać baraże, w których wyeliminowali Irlandię Północna.

Bramka Shaqiriego przeciwko Serbii w ostatniej minucie spotkania zapewniła awans Szwajcarów do fazy pucharowej, gdzie w 1/8 zostali wyeliminowani przez Szwedów.

Wkrótce po udziale w Mistrzostwach Świata Xherdan Shaqiri podpisał długoterminowy kontrakt z Liverpoolem.