Jürgen Klopp o rotacji w składzie

Przed Liverpoolem niezwykle napięty terminarz. Czerwoni rozegrają 7 spotkań w trakcie 23 dni. Podczas konferencji prasowej Jürgen Klopp wyjawił, że będzie zmuszony wykorzystać głębię składu.

The Reds rozpoczęli pierwsze 3 kolejki sezonu 2018/19 w identycznym zestawieniu. W starciu z Leicester City menedżer Czerwonych zdecydował się na jedną zmianę.

Poniżej prezentujemy Państwu terminarz Liverpoolu na najbliższe tygodnie:


15 wrzesień: Tottenham (W)
18 wrzesień: PSG (D)
22 wrzesień: Southampton (D)
26 wrzesień: Chelsea (D)
29 wrzesień: Chelsea (W)
3 październik: Napoli (W)
7 październik: Man City (D)


Klopp zapytany o potencjalne zmiany w składzie, odpowiedział: - Oczywiście. Musimy dokonywać zmian. Wykorzystamy dostępne opcje.

- Jest sporo nieporozumień. Ludzie myślą, że przygotowujemy się zarówno na jutrzejszy mecz, jak i kolejny. To nie jest jednak takie proste. Najpierw musisz rozegrać pierwsze spotkanie, aby zobaczyć kto będzie później dostępny. Tak to wygląda - zawsze chcesz wybrać jak najlepszy zespół.

- Po każdym spotkaniu otrzymujemy szereg informacji i szczegółowych statystyk, do których wy jako prasa nie macie dostępu. Wiemy jak reagują poszczególni zawodnicy w różnych sytuacjach. Musimy ciągle na to reagować, ale nie jestem pewny czy można nazwać to ,,rotacją".

- W trzech pierwszych kolejkach zagraliśmy w identycznym zestawieniu, a później dokonaliśmy 1 zmiany. Zdobyliśmy komplet punktów, dobrze rozpoczęliśmy sezon. Nie mówię tutaj o żadnym konkretnym piłkarzu, lecz całej drużynie. Skorzystaliśmy z usług zawodników, którzy mieli za sobą dość długi okres przygotowawczy - za wyjątkiem Firmino, który dołączył do nas później. Wszyscy byli z nami co najmniej przez 3 tygodnie i uczestniczyli w przygotowaniach.

- To dobrze, że tak wielu zawodników miało normalną przerwę wakacyjną i mogli spokojnie wejść w przedsezon. Zdążyli ustabilizować swoją formę i to właśnie dlatego na nich postawiliśmy. Po czterech tygodniach przygotowań sprawność zawodników jest już na zadowalającym poziomie. Po pierwszych 4 kolejkach jedni byli w lepszej formie, a inni w gorszej i musieliśmy ich wszystkich wysłać na przerwę reprezentacyjną.

- Niektórzy powrócili do nas dopiero wczoraj, a dziś razem trenowaliśmy. Po tak krótkim czasie muszę wybrać podstawową XI. Mauricio Pochettino ma ten sam problem. Musimy wybrać jak najlepszy skład.

Niewątpliwie jednym z gorących tematów w trakcie zbliżających się tygodni będzie rotacja w defensywie The Reds. Jak dotąd Trent Alexander-Arnold, Joe Gomez, Virgil van Dijk i Andy Robertson zagrali we wszystkich spotkaniach. Po kontuzji wraca Dejan Lovren, a do dyspozycji menedżera będą dodatkowo Nathaniel Clyne, Joel Matip i Alberto Moreno. Przed Kloppem zatem ciężki orzech do zgryzienia.

Menedżer zapytany o powrót Lovrena, odpowiedział: - W kolejnych 7 tygodniach będziemy mieli do rozegrania z miliard spotkań, więc mam nadzieję, że będzie dostępny!

- Naprawdę, chciałbym mieć wszystkich zawodników w jak najlepszej formie. Najtrudniejsze wybory są wtedy, gdy nie masz zawodników... myślisz sobie ,,Ok, jak sobie z tym poradzić?". Gdy masz komplet graczy możesz dokonywać wyborów, lepszych bądź gorszych. Są to innego typu problemy.

- Mam nadzieję, że zarówno Dejan, jak i Adam Lallana powrócą do nas najszybciej jak to tylko możliwe. Ox będzie potrzebował znacznie więcej czasu, lecz z nim po raz pierwszy będziemy mogli wybierać spośród wszystkich zawodników. Przed zbliżającymi się spotkaniami bardzo ważne jest, abyśmy mieli jak najwięcej opcji.