Byli piłkarze » Jari Litmanen

  • Dekada: 2000
  • Data urodzenia: 20.02.1971
  • Miejsce urodzenia: Lahti
  • Data debiutu: Przeciwko Crystal Palace
  • Inne kluby: : Lahden Reipas, HJK Helsinki, MyPa 47, Ajax, Barcelona, Ajax (2), Lahti, Hansa Rostock, Malmo
  • Występy: 43
  • Bramki: 9

Jari Litmanen to bez wątpienia najbardziej znany piłkarz urodzony w Finlandii. Przeszedł do Liverpoolu na zasadzie wolnego transferu latem 2000 roku z Barcelony.

Debiut w barwach The Reds zanotował w półfinale Worthington Cup przeciwko Crystal Palace.

Prawdziwą karierę piłkarską zaczął robić w barwach Ajaxu Amsterdam od sezonu 1992/1993. Pierwszy sezon w jego wykonaniu nie był jeszcze najlepszy, za to w drugim szło mu fantastycznie i z 26 trafieniami na koncie został królem strzelców holenderskiej ligi. Jari wraz z zespołem Ajaxu sięgnął po Puchar Mistrzów triumfując 1:0 nad AC Milanem w finałowym meczu we Wiedniu.

W 1999 roku jego czas w Ajaxie dobiegł końca i poszedł do Barcelony, którą prowadził jego dawny trener Louis Van Gaal. Nie wszystko jednak szło tak jak Litmanen mógł sobie życzyć. Przeszkadzały mu kontuzje i nie zawsze grywał w pierwszym składzie. Występował tylko w pojedynczych spotkaniach, dlatego gdy pojawiła sie oferta z Liverpoolu nie zastanawiał się długo, gdyż był to zespół, któremu kibicował od dziecka.

W sezonie 2001/2002 u Gerrarda Houliera był najczęściej zmiennikiem. Pamięta jednak wspaniałe chwile w barwach The Reds. Wypada tu przypomnieć jego piękny gol po indywidualnej akcji na Anfield z Tottenhamem. Strzelał także ważne bramki w Lidze Mistrzów przeciwko Dynamo Kijów i Romie.

Wszyscy pamiętają doskonale jego wejście z ławki rezerwowych w ćwierćfinałowym meczu na niemieckiej ziemi z Bayerem Leverkusen. Jari strzelił kontaktową bramkę (na 2:3), która dawała Liverpoolowi awans. Bramka Lucio na 5 minut przed końcem przekreśliła jednak nadzieje Liverpoolu na zdobycie Pucharu Europy.

Niedługo później Litmanen pożegnał się z Liverpoolem. Kontynuował karierę w Ajaxie Amsterdam, Lahti i Hansie Rostock. Obecnie grywa w swojej rodzimej lidze.

Copyright © by LFC.pl 2004-20, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON