Byli piłkarze » Javier Mascherano

  • Dekada: 2000
  • Data urodzenia: 08.06.1984
  • Miejsce urodzenia: San Lorenzo, Argentyna
  • Data debiutu: 2007-02-24
  • Inne kluby: River Plate, Corinthians, West Ham, FC Barcelona
  • Występy: 139
  • Bramki: 2

Defensywny pomocnik Javier Alejandro Mascherano przeszedł do klubu z West Hamu w lutym 2007.

Od tamtego czasu jego dynamiczny styl gry pozwolił mu zostać jednym z ulubieńców Kop, a także podstawowym zawodnikiem u Rafy Beniteza w składzie.

Argentyńczyk uczył się gry w szkółce jednego z najsłynniejszych klubów Argentyny, River Plate. Jego potencjał był tak duży, że otrzymał pierwsze powołanie do reprezentacji zanim wystąpił w pierwszej drużynie.

Po tym jak wcześniej reprezentował swój kraj na Mistrzostwach Świata do lat 17, Mascherano zadebiutował w pierwszym zespole przeciwko Urugwajowi w lipcu 2003.

Rok później grał z reprezentacją w Copa America. Argentyna przegrała w finale z Brazylią po rzutach karnych, ale Mascherano został wybrany piłkarzem turnieju przez swoich kolegów. W następnym miesiącu zdobył złoty medal na Igrzyskach w Atenach.

Już wtedy młody zawodnik miał za sobą spory fan klub, w tym jednego z największych piłkarzy w historii. Diego Maradona określił go jako "potwornego gracza przeznaczonego do wielkich rzeczy".

Mascherano przeszedł do brazylijskiego klubu Corinthians w lipcu 2005 i w swoim pierwszym sezonie pomógł im wygrać Mistrzostwo Brazylii.

Po sezonie pojechał na Mistrzostwa Świata 2006 w Niemczech, gdzie swoją grą zainteresował kilka najlepszych klubów w Europie.

W ostatni dzień okresu transferowego trafił do West Ham razem ze swoim rodakiem Carlosem Tevezem, chociaż jego pobyt we wschodnim Londynie przebiegał z trudem.

Po tym jak zagrał tylko siedem razy na przełomie sześciu miesięcy, skorzystał z okazji by spróbować swoich sił na Merseyside.

Pomimo obecności w składzie takich piłkarzy jak Momo Sissoko, Steven Gerrard i Xabi Alonso, nowy nabytek szybko zadomowił się w podstawowym składzie Liverpoolu.

Mascherano zadebiutował z Sheffield United 4 lutego 2007, a trzy miesiące później zdaniem fanów był najlepszym piłkarzem w finale Ligi Mistrzów.

Pomimo, że strzelanie bramek nie jest jego mocną stroną, trafił dwa razy do siatki w 2007, by razem z Argentyną znaleźć się w finale Copa America. Pierwszego gola dla Liverpoolu zdobył przeciwko Reading w marcu 2008.

Brak odpowiedniego wzrostu nadrabia swoją energią. Każdy na the Kop ma przed sobą znajomy widok, kiedy Mascherano próbuje odzyskać piłkę. To jego znak firmowy tak samo jak bramki Fernando Torresa czy wybicie piłki w ostatniej chwili Jamiego Carraghera.

Pod koniec sierpnia 2010 roku odszedł do FC Barcelony.

Copyright © by LFC.pl 2004-20, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON