Georginio Wijnaldum

  • Numer: 5
  • Pozycja: pomocnik
  • Narodowość: holenderska
  • Data urodzenia: 11.11.1990
  • Miejsce urodzenia: Rotterdam, Holandia
  • Data debiutu: 24.07.2016
  • Inne kluby: Sparta Rotterdam, Feyenoord, PSV, Newcastle United

Liverpool ma za sobą namacalne doświadczenia jeżeli chodzi o boiskową klasę Wijnalduma. Holender zdobył drugą bramkę w wygranym przez Newcastle meczu na St. James's Park. Pokonał wtedy Simona Mignoleta w doliczonym czasie gry techniczną podcinką, a Sroki wygrały to spotkanie 2:0.

To był jeden z jedenastu goli jakie na boiskach Premier League zdobył Wijnaldum. Rok temu Holender zasilił Newcastle przechodząc z PSV Eidhoven gdzie grał przez 4 lata.

Urodzony w Rotterdamie wszechstronny pomocnik pozostaje wciąż najmłodszym zawodnikiem, który zdobył bramkę w Eredivisie. Na kartach historii zapisał się w grudniu 2007 roku w meczu z Heraclesem. Pokonał wtedy bramkarza mając 17 lat i 21 dni, a trafił do bramki zaledwie osiem miesięcy od seniorskiego debiutu dla Feyenoordu. Zadebiutował wchodząc z ławki w meczu z Groningen.

4 sezony gry dla rodzimej drużyny zaowocowały przenosinami do PSV Eidhoven. Wcześniej zdążył reprezentować młodzieżowe szczeble reprezentacji Oranje - odpowiednio U17, U19 i U21. Właśnie w wieku 21 lat został powołany do dorosłej kadry gdzie zagrał jak dotąd w 30 meczach zdobywając w nich 6 bramek.

Dzięki imponującej grze w PSV został wybrany po dwóch sezonach na klubowego kapitana. W sezonie 2013-14 odniósł groźną kontuzję pleców, która nieco wyhamowała jego progres, jednak Wijnaldum zdołał wrócić z tarczą i jako kapitan zwieńczył sezon 2014-15 ligowym tytułem.

14 bramek i 4 asysty, tytuł najlepszego holenderskiego piłkarza roku (którą wcześniej zdobywały takie sławy jak Jari Litmanen, Dirk Kuyt, Romario i Marko van Basten) zwóciły uwagę klubów z Premier League. Oferta Newcastle była spośród wszystkich najlepsza i pomocnik trafił na St. James's Park.

Pobyt w Newcastle mimo końcowego rozczarowania w postaci spadku z ligi Wijnaldum może uznać za co najmniej dobry - 40 meczów we wszystkich rozgrywkach, 11 bramek, 5 asyst pozwoliło na przenosiny na Anfield, gdzie Wijnaldum będzie mógł wrócić do krajowej elity i pomóc nowej drużynie w walce o mistrzostwo.

Gini zaliczył imponujący debiut w Liverpoolu, gdy strzelił ważnego gola drużynie Middlesbrough na Anfield, co pomogło drużynie The Reds zakwalifikować się do Ligi Mistrzów.

W sezonie 2017/18 zagrał w 50 meczach we wszystkich rozgrywkach i strzelił kluczowego gola w półfinale Ligi Mistrzów z AS Roma.

Copyright © by LFC.pl 2004-20, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON