Mohamed Salah

  • Numer: 11
  • Pozycja: napastnik
  • Narodowość: egipska
  • Data urodzenia: 15.06.1992
  • Miejsce urodzenia: Basyoun, Egipt
  • Data debiutu: 14.07.2017
  • Inne kluby: Ittihad Basyoun, Othmason Tanta, El Mokawloon, FC Basel, Chelsea, Fiorentina, Roma

Urodzony w egipskim mieście Basyoun, mniej więcej 100 km na północ od Kairu, Salah swoją piłkarską podróż rozpoczął w Nasr, wschodniej dzielnicy egipskiej stolicy.

Jako utalentowany junior, doskonalił swoje umiejętności w drużynach młodzieżowych El Mokawloon SC, w pierwszym zespole debiutując pod koniec sezonu 2009/2010 w wieku zaledwie 17 lat. Do końca wspomnianych rozgrywek zdołał na swoim koncie zapisać pięć występów. W kolejnym sezonie Salah umocnił swoją pozycję w pierwszej drużynie, zdobywając dającą remis 1:1 bramkę w grudniowym spotkaniu z późniejszymi mistrzami z Al-Ahly.

W trakcie rozgrywek 2011/2012 skrzydłowy był już kluczową postacią w barwach El Mokawloon, co zaowocowało debiutanckim występem w reprezentacji Egiptu we wrześniu, który przypadł na przegrany 1:2 mecz ze Sierra Leone.

Salah czynnie uczestniczył we wszystkich spotkaniach ligowych, które rozegrano do lutego, jednak ten sezon ekstraklasy został skrócony po tragedii na stadionie w Port Saidzie. Z uwagi na brak rodzimych rozgrywek reprezentacja Egiptu do lat 23 w marcu 2012 roku została zaproszona na mecz towarzyski przeciw FC Basel na Stadion Rankhof w Bazylei. Występ w tym meczu młodego skrzydłowego – dwie bramki w ciągu 45 minut – sprawił, że szwajcarski klub, który już wcześniej śledził postępy Egipcjanina, zdecydował się sięgnąć po Salaha.

Salah szybko zaadaptował się do życia w Szwajcarii i rozwinął się jako istotny element drużyny, która sięgnęła po mistrzostwo Swiss Super League i dotarła do półfinału Ligi Europy – Egipcjanin w tych rozgrywkach zdobywał bramki w meczach z Tottenhamem i Chelsea.

Mocny początek rozgrywek w sezonie 2013/2014 zaowocował kolejnym trafieniem przeciw Chelsea, kiedy Salah zdobył bramkę w trakcie sensacyjnego zwycięstwa Basel nad ekipą José Mourinho. Wspomniane występy sprawiły, że w styczniu 2014 roku klub ze Stamford Bridge zdecydował się na pozyskanie atakującego szwajcarskiego zespołu – mimo doniesień o silnym zainteresowaniu Liverpoolu – niemniej Salah nie zdołał wywrzeć większego wpływu na grę the Blues w tej kampanii.

Do końca rozgrywek Egipcjanin zaliczył tylko sześć meczów od pierwszej minuty i w momencie rozpoczęcia sezonu 2014/2015 jego szanse na regularne występy wydawały się być mocno ograniczone. Z tego względu przystał na trwające cały sezon wypożyczenie do Fiorentiny, dzięki czemu miał szansę udowodnić swoją wartość w jednej z najtrudniejszych lig w Europie.

Silny wpływ, jaki zdołał wywrzeć we Florencji sprawiły, że Salah był rozchwytywany, gdy tylko pojawiła się możliwość kolejnego wypożyczenia do Serie A przed sezonem 2015/2016. Rywalizację o jego podpis wygrała Roma, a po sezonie z 15 bramkami w 42 spotkaniach we wszystkich rozgrywkach zdecydowała się na zatrudnienie Egipcjanina na stałe.

W kolejnym roku skrzydłowy wspiął się na kolejny poziom, trafiając do bramki 19-krotnie w 41 meczach. Tę formę Salah zamierzał przekuć na podobne występy w Premier League, by udowodnić, że jego drugi pobyt w Anglii, w barwach the Reds będzie zdecydowanie bardziej udany.

Nikt, nawet on, nie spodziewał się w jak imponującym stylu to się stanie.

Po imponującym okresie przedsezonowym, Salah rozpoczął sezon 2017/18 strzelając w debiucie bramkę na wyjeździe w Watford. Pierwsze trafienie na Anfield zaliczył za to w eliminacjach Ligi Mistrzów z Hoffenheim.

W reprezentacji Egiptu Salah strzelił w październiku dwie bramki w wygranym 2:1 meczu z Kongo. Zapewnił tymi trafieniami swojej reprezentacji pierwszy od 1990 występ na Mistrzostwach Świata.

Następnie w grudniu stał się piłkarzem, który najszybciej w historii klubu zdobył 20 bramek, bijąc rekord George'a Allena z 1895 roku. Potrzebował na to tylko 26 spotkań.

Od tego momentu stał się obiektem wielu przyśpiewek kibiców, którzy dodatkowo nadali mu przydomek "Egipski Król".

Strzelanie trwało nadal w nowym roku, gdy Salah m.in. strzelił 4 bramki w meczu z Watford na Anfield. W międzyczasie strzelał też bramki w wygranym 5:1 dwumeczu z Manchesterem City w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

W kwietniu napastnik stał się pierwszym piłkarzem w historii Premier League, który trzykrotnie został Piłkarzem Miesiąca, zdobywając te nagrody za swoje występy w listopadzie, lutym i marcu.

Filigranowy zawodnik gola nr 40 zdobył głową, gdy przelobował bramkarza Bournemouth na Anfield.

Salah zakończył imponującą kampanię strzelając 44 gole w 52 spotkaniach. Równocześnie został wybrany Piłkarzem Roku przez zawodowych piłkarzy (PFA Players' Player of the Year), dziennikarzy (FWA Footballer of the Year), piłkarzy Liverpoolu (Liverpool's Players' Player of the Year) i kibiców Liverpoolu (fan-voted Player of the Year.).

2 lipca 2018 roku Liverpool ogłosił podpisanie przez Salaha nowego długoterminowego kontraktu.

Copyright © by LFC.pl 2004-20, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON