Roberto Firmino

  • Numer: 9
  • Pozycja: napastnik
  • Narodowość: brazylijska
  • Data urodzenia: 02.10.1991
  • Miejsce urodzenia: Maceió, Brazylia
  • Data debiutu: 08.07.2015
  • Inne kluby: CRB, Figueirense, Hoffeinheim

The Reds pokonali konkurencję w wyścigu po podpis utalentowanego Brazylijczyka. Na Anfield jego talent, strzelecki instynkt i kreatywność jakąś się cechuje z pewnością jeszcze się rozwiną.

Nominalna „dziesiątka” to 23-latek, który może grać zarówno jako skrzydłowy, głębiej w pomocy a także jako napastnik. Firmino to zawodnik bardzo szybki, doskonale panujący nad piłką i z nieprawdopodobną wizją gry.

Urodzony w Maceio Brazylijczyk swoje pierwsze kroki w footballu stawiał w lokalnym Clube de Regatas Brasil. Później przeniósł się do profesjonalnego Tombense FC.

Jego prawdziwa historia zaczęła się w 2009 roku w Figueirense. Tam, w brazylijskiej Série B, dostał szansę gry jako zawodnik ofensywny i tę szansę wykorzystał.

Firmino pokazał swój nieprawdopodobny potencjał. Zdobył osiem goli w 36 meczach w 2010 roku i walnie przyczynił się do awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej w Brazylii klubowi z Santa Catariny. Sam dostał ogromny kredyt zaufania od klubowych włodarzy.

Droga z Ameryki Południowej do europejskiego footballu często bywa bardzo trudna i taką też przebył Firmino pod koniec 2010 roku, kiedy Hoffenheim – klub z Bundesligi – zdecydował się na ściągnięcie Brazylijczyka.

Trzy bramki w drugiej połowie sezonu 2010/2011 potwierdziły to, że zawodnik dojrzał do gry w Europie. Szybka zmiana Brazylii na Niemcy okazała się mądrym posunięciem.

Firmino grał regularnie podczas czterech lat spędzonych w Niemczech. Pokazał cały wachlarz swoich umiejętności, zarówno będąc daleko od bramki jak i w polu karnym rywali. Brazylijczyk nie był pazerny na gole i często asystował swoim klubowym kolegom.

Zawodnik przeszedł również jedną poważną kontuzję. W kwietniu 2012 roku zerwał wiązadła w kolanie, ale szybko doszedł do zdrowia i już cztery miesiące później cieszył się z trafienia w meczu z Borussią Mönchengladbach.

Następny rok był dla Brazylijczyka zdecydowanie najlepszy w niebiesko-białych barwach pod względem liczb. Zdobył 16 bramek w 33 meczach Bundesligi i dołożył sześć trafień w czterech pucharowych potyczkach.

Piłkarz podpisał nowy kontrakt, a ponadto został powołany do reprezentacji Canarinhos. W kadrze zadebiutował w 2014 roku przeciwko Turcji. Sześć dni później w spotkaniu z Austrią zdobył swoją pierwszą reprezentacyjną bramkę.

W kolejnym sezonie jego bramkowy wynik ponownie skończył się dwucyfrową liczbą. Firmino w 36 meczach we wszystkich rozgrywkach zdobył 10 bramek, a jego Hoffenheim zakończyło sezon na ósmym miejscu. To skłoniło trenera Dungę do powołania go na turniej Copa América.

Na stadionach w Chile zawodnik zeprezentował się całemu światu. Firmino w trwającym turnieju pokazał się z dobrej strony, zdobywając zwycięską bramkę dla Canarinhos w meczu z Wenezuelą i między innymi dzięki temu Brazylia zapewniła sobie awans do ćwierćfinału rozgrywek.

Liverpool bacznie obserwował sytuację Firmino i zaoferował Hoffenheim około 29 milionów funtów. Od sierpnia zawodnik mógł już prezentować swoje umiejętności przed publicznością na Anfield.

Brazylijczyk zaliczył niezbyt dobry start przygody w The Reds, spowodowany odniesioną we wrześniu kontuzją pleców, co spowolniło proces jego aklimatyzacji

Jednakże, po strzeleniu swojego pierwszego gola w wygranym 4:1 meczu z drużyną Manchester City w listopadzie, nastąpił wyraźny wzrost formy zawodnika. Firmino zakończył sezon strzelając 11 goli i zaliczając 11 asyst we wszystkich rozgrywkach.

Firmino zdobył 12 goli w sezonie 2016/17 i rozpoczął sezon 2017/18 z numerem 9 na koszulce.

29 kwietnia 2018 roku Liverpool ogłosił podpisanie przez napastnika nowego kontraktu.

Firmino rozegrał fantastyczny sezon 2017/18, strzelając 27 goli, w tym ustanawiając klubowy rekord wraz z Mohamedem Salahem, gdy obaj piłkarze strzelili 11-krotnie w Lidze Mistrzów.

Copyright © by LFC.pl 2004-20, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON