MAR
UEFA Cup
25.03.2004 21:00
2:1

Marzenia Liverpoolu o wygraniu Pucharu UEFA i jednocześnie wyrównaniu rekordu w czterech wygranych przepadły, po tym jak Marsylia odzyskała wynik i pokonała Liverpool grający w dziesiątkę 2-1.

Na Stade de Velodrome panowała nieprzyjazna atmosfera, jak przewidywał Gerard Houllier przed meczem. Emile Heskey strzelił pierwszą bramkę dla Liverpoolu w 14 minucie, ale Didier Drogba wyrównał wynik z rzutu karnego w 23 minucie. Sędzia wyrzucił w dodatku z boiska Igora Biscana za faul na zawodniku Olympique, a Abdoulaye Meite strzelił zwycięską bramkę w 57 minucie.

Czerwona kartka dla Biscana była kontrowersyjna, po tym jak Steve Marlett miał być przewrócony w polu karnym, chociaż powtórki wykazały, że było to poza strefą bramkową. Napastnik przedarł się przez obronę Liverpoolu, po wspaniałym podaniu Mathieu Flaminiego i strzelił obok bramki, na co kibice odetchnęli z ulgą. Sędzia sięgnął jednak do kieszeni i wyciągnął czerwoną kartkę. Aby zwiększyć jeszcze zadany cios, Liverpool musiał zmierzyć się z podyktowanym rzutem karnym. Drogba nie popełnił błędy, gdyż zmylił Dudka i strzelił w środek bramki.

The Reds wiedzieli, że muszą strzelić bramkę jeśli mają uniknąć porażki w Europie. Stało się tak, kiedy Steven Gerrard wyłożył podanie do Heskey'a po 14 minutach, a oczerniany napastnik Liverpoolu pokonał Fabiena Bartheza strzałem po ziemi.

Liverpool nie przegrał na wyjeździe w Pucharze UEFA od 1998 roku, kiedy poniósł porażkę 2-0 z Celtą Vigo. Będąc obiektywnym Olympique nigdy nam poważnie nie zagroziło do czasu czerwonej kartki Biscana.

Houllier wystawił nie zmienioną jedenastkę trzeci raz z rzędu, a Milan Baros ponownie zasiadł na ławce rezerwowych. Heskey mógł udowodnić więc swoim krytykom, zarówno tym w prasie, jak i na trybunach. Nie zmarnował czasu strzelając ważną wyjazdową bramkę w 14 minucie po dokładnym podaniu Stevena Gerrarda.

Prowadzenie nie trwało zbyt długo, po golu Drogby. Olympique miał również nie uznaną bramkę, po tym jak jeden z graczy faulował Dudka. Piłkarze Liverpoolu odetchnęli z ulgą, po tym jak jeszcze kilka minut wcześniej jeden z graczy musiał opuścić boisko.

Gdyby Liverpool strzelił gola, Marsylia musiałby zdobyć kolejne dwa. The Reds atakowali na bramkę Bartheza, jednak pozostała ona nienaruszona do przerwy.

Kiedy gospodarze wywalczyli rzut rożny w 57 minucie, Dudek miał niewiele do powiedzenie, kiedy Abdoulaye Meite skierował piłkę do siatki.

Kiedy Michael Owen został zmuszony, by opuścić boisko doznając kontuzji ścięgna, Houllier wpuścił na boisko Barosa, a potem Cheyrou. Pomimo walki, której nie można było odmówić the Reds, nie mogli oni zapewnić sobie miejsca w ćwierćfinałach po raz czwarty z rzędu.

Ostatnia szansa na wygraną trofeum w tym sezonie przepadła tego wieczoru, jednak teraz Liverpool musi przygotować się na walkę o czwarte miejsce w Premiership i mecz z Leicester w niedzielę.

Liverpool: Dudek, Carragher, Biscan, Hyypia, Riise, Murphy, Gerrard, Hamann, Kewell, Owen, Heskey.

Weszli z rezerwy: Baros, Cheyrou, Pongolle.