Champions League
25.05.2005 20:45
3:3

LIVERPOOL FC - KRÓLOWIE EUROPY RAZ JESZCZE

Liverpool został piąty raz Królem Europy po dramatycznym meczu z AC Milan zakończonym rzutami karnymi na Ataturk Stadium w środową noc.

To była najbardziej niewiarygodna noc w barwnej historii the Reds, którzy w niesłychanym stylu odrobili straty, po tym jak przegrywali 0:3, a następnie zdobyli puchar wygrywając w rzutach karnych.

Bohaterem okazał się Jerzy Dudek, który obronił decydujący rzut karny wykonywany przez Andrija Szewczenkę, ale każdy gracz w czerwonej koszulce był tej nocy bohaterem.

Gol Paolo Maldiniego z pierwszej minuty oraz dwa trafienia Hernana Crespo przed przerwą powinny były pozbawić Czerwonych marzeń o wygranej w Lidze Mistrzów, jednak zespół wzniósł się na wyżyny swych możliwości doprowadzając do wyrównania.

Trzy gole zdobyte w ciągu pięciu minut drugiej połowy wprawiły wszystkich kibiców Czerwonych w dziką radość i musiały wstrząsnąć oglądającymi mecz w telewizji na całym świecie.

W 54 minucie Steven Gerrard strzałem głową zdobył pierwszą bramkę i dał swym kolegom sygnał do ataku. Wtedy ten gol wydawał się mało wartościowy, ale gdy dwie minuty później Vladimir Smicer, dla którego był to ostatni mecz w Liverpoolu, znów pokonał Didę, wiara i nadzieja zagościły w sercach kibiców.

W 59 minucie Steven Gerrard został ścięty w polu karnym i po chwili mieliśmy rezultat 3:3. Pierwszy strzał Alonso z rzutu karnego został wybroniony przez Didę, jednak brazylijski bramkarz nie miał już szans przy dobitce Hiszpana.

To był dla Liverpoolu pierwszy finał Pucharu Europy od 1985 roku. Fani Liverpoolu wybrali się na Ataturk Stadium w ogromnej przewadze względem kibiców Milanu.

Ich postawa pomogła w stowrzeniu elektryzującej atmosfery, jednak po golu Maldiniego w pierwszej minucie spotkania, natychmiast ucichli.

Zespół Rafaela Beniteza ostrząsnął się jednak z szoku i Luis Garcia odpowiedział strzałem głową. Gol Andrija Szewczenki nie został uznany, a problemy Liverpoolu powiększyły się w 23 minucie, kiedy to Harry Kewell musiał zejść z boiska z powodu kontuzji.

Hernan Crespo, argentyński napastnik wypożyczony z Chelsea, dwukrotnie powiększył przewagę swojej drużyny - najpierw pokonał Dudka w 39 minucie, a później na dwie minuty przed przerwą.

Doprowadzenie przez Liverpool do dogrywki w tym dramatycznym meczu można nazwać jednym z największych cudów. Dalej nie padały już bramki, jednak Jerzy Dudek w niewiarygodny sposób obronił dwa strzały niedługo przed końcem dogrywki. Drugi raz w historii finał Pucharu Europy z udziałem Liverpoolu miał być rozstrzygnięty rzutami karnymi.

Hamann, Cisse i Smicer trafili do siatki, strzał Riise został obroniony, a Serginho strzelił nad poprzeczką. Dudek obronił strzały Pirlo i Szewczenki, by Liverpool mógł sięgnąć po puchar.

Liverpool mistrzem!!!

Liverpool: Dudek, Traore, Carragher, Hyypia, Finnan, Riise, Alonso, Gerrard, Garcia, Baros, Kewell

Rezerwa: Biscan, Carson, Cisse, Hamann, Josemi, Nunez, Smicer