Konfilkt Shaqiriego i Xhaki

Granit Xhaka wyszedł z propozycją przekazania opaski kapitańskiej reprezentacji Szwajcarii Xherdanowi Shaqiriemu na znak zażegnania rzekomego konfliktu między zawodnikami, gest ten ma również przekonać piłkarza Liverpoolu do przyjazdu na zgrupowanie kadry narodowej.

Shaqiri prosił o niepowoływanie go na najbliższe mecze reprezentacji, motywował tę decyzję chęcią skupienia się na karierze klubowej. W trwającym sezonie wystąpił zaledwie w jednym meczu Premier League, a jego przygotowania przedsezonowe zostały zakłócone przez kontuzję, której nabawił się w meczu Szwajcarii w finałach Ligi Narodów tego lata.

W niektórych kręgach pojawiły się jednak głosy, że Shaqiri wystosował taką prośbę na znak protestu w związku z pominięciem go przy wyborze nowego kapitana kadry. W czasie nieobecności Stephana Lichtsteinera, dotychczasowego kapitana reprezentacji, selekcjoner Vladimir Petković przekazał opaskę Granitowi Xhace.

Shaqiri występuje w kadrze Szwajcarii nieprzerwanie od swojego debiutu w 2010 roku, zaliczył w tym czasie 82 występy i 22 bramki, przed meczem eliminacji do EURO 2020 przeciwko Irlandii o zawodniku wypowiedział się też Xhaka.

- Mogę tylko powiedzieć, jakim ważnym zawodnikiem jest dla naszej drużyny - stwierdził pomocnik Arsenalu. - To świetny piłkarz, ma niesamowitą jakość. Mógłby pomóc nam w każdym meczu i jesteśmy rozczarowani, że go nie będzie.

- Mamy jednak też innych dobrych piłkarzy.

- Nie chcę rozmawiać o tym co się stało i dlaczego, ponieważ nie znam dokładnych powodów, straciliśmy jednak ważnego piłkarza przed nadchodzącymi spotkaniami.

Z kolei Petković zaprzeczył, jakoby doszło do kłótni pomiędzy zawodnikami, stwierdził jednak, że relacje między nimi mogłyby być lepsze.

- Jest w porządku, mogłoby być lepiej. Nie chciałbym jednak być w tej chwili pesymistą, mieć negatywnego nastawienia - powiedział.

- Jak dla mnie szklanka jest w połowie pełna. Musimy zaakceptować decyzję Xherdana.

- Jego zdaniem najlepszym pomysłem będzie nieprzyjeżdżanie na kadrę. Zaakceptowałem to. Regularnie rozmawialiśmy z Xherdanem i na to się zdecydowaliśmy. Nie było sensu go tu ściągać, jeśli miałby nie dać z siebie stu procent.

- Zawodnicy wiedzą, kiedy są gotowi a kiedy nie. Niektórzy przyjeżdżają pomimo tego, że nie grają za dużo w klubach, jednak on nie wiedział, czy będzie w stanie dać z siebie wszystko, żeby pomóc drużynie.

- W wielu spotkaniach zrobił różnicę na naszą korzyść. Ma prawie 100 występów w kadrze. Jest tylko człowiekiem i ma prawo mieć gorszy moment.

Xhaka zaproponował oddanie opaski Shaqiriemu, czym stara się zażegnać konflikt i namówić piłkarza Liverpoolu do przyjazdu na październikowe zgrupowanie reprezentacji.

- Jeśli rzeczywiście opaska kapitańska jest problemem, możemy usiąść i porozmawiać - powiedział Xhaka po zremisowanym 1:1 spotkaniu z Irlandią. - Jesteśmy dorośli i możemy o tym pogadać.

- Jeśli to to [opaska kapitańska] jest źródłem problemu, to mogę mu ją przekazać.

- Dla mnie to nie jest problem. Nie jest to dla mnie ważne, czy noszę opaskę kapitana.

- Chcę dać z siebie wszystko dla drużyny, bez znaczenia czy jako kapitan, czy nie.