Klopp o Trencie i Robbo

Na przedmeczowej konferencji prasowej, Jürgen Klopp szczegółowo wypowiedział się na temat ofensywnej roli Trenta Alexandra-Arnolda oraz Andy'ego Robertsona.

Nie ulega wątpliwości jak duży wpływ na grę ofensywną Liverpoolu mają boczni obrońcy drużyny. Potwierdzają to także statystyki - niesamowita liczba 23 asyst w poprzednim sezonie Premier League. Alexander-Arnold zaliczył dwanaście z nich, ustanawiając tym samym rekord asyst zawodnika formacji defensywnej.

Był to także pierwszy raz w historii rozgrywek, gdy obaj boczni obrońcy tej samej drużyny, figurują tak wysoko w statystyce asyst.

Swoją niezwykłą dyspozycję obrońcy kontynuują w bieżącym sezonie 19/20; młodzi zawodnicy zanotowali łącznie trzy bramki oraz siedem asyst we wszystkich rozgrywkach.

- To jest część tego jak gramy, naszego planu na mecz. Jednak to nie wszystko - mówił Jürgen Klopp na konferencji przed niedzielnym starciem z Manchesterem City.

- Współczesna piłka wymaga od drużyny bardzo mocnych i pewnych skrzydeł. Nieważne jak do tego dojdziesz. Rzecz w tym, że centralne obszary boiska są zazwyczaj bardzo zatłoczone. To wynika ze specyfiki placu gry, tego, że bramka znajduje się na środku. Aby grać skutecznie musisz znaleźć odpowiednio dużo przestrzeni na skrzydłach, gdzie zawodnicy mogą rozgrywać. Możesz też szukać niewielkiej przestrzeni między zawodnikami przeciwnika.

- Nikt nie chce narażać się na utratę piłki. To zawsze daje rywalowi okazję do kontry. City ma bardzo solidnych zawodników, którzy mogą grać w bocznych sektorach boiska. Zazwyczaj są bardzo szeroko rozstawieni. W naszym przypadku czasem bywa tak, że boczni obrońcy grają nieco bardziej centralnie. Wynika to z natury naszych ofensywnych skrzydłowych. Każdy kto regularnie ogląda nasze mecze ma szanse to zaobserwować.

- Im szerzej rozstawisz swoją drużynę, tym więcej miejsca masz w środku. My staramy się być dosłownie wszędzie, wykorzystując niezwykłe umiejętności tych dwóch fantastycznych chłopaków - Trenta oraz Robbo. Potrafią świetnie dośrodkować, grają bardzo żywiołowo i odważnie. Są w świetniej dyspozycji fizycznej, z łatwością mogą wrócić do zadań defensywnych. To świetni zawodnicy!