Wyniki plebiscytu Złotej Piłki

Podczas dzisiejszej gali w Paryżu kolejny raz wręczona została statuetka Złotej Piłki, przyznawana w plebiscycie magazynu France Football. W finałowej 10 znalazło się aż czterech piłkarzy the Reds, a najwyższej uplasował się Virgil van Dijk - zajmując drugą pozycję i przegrywając jedynie z tegorocznym laureatem, Lionelem Messim.

Z 7 zawodników Liverpoolu, którzy trafili na krótką, 30-osobową listę nominowanych ogłoszoną w październiku, czterech znalazło się w gronie 10 najlepszych piłkarzy roku.

Zaszczytem tym mogą cieszyć się Alisson Becker (7 miejsce), Mohammed Salah (5 miejsce) oraz Sadio Mane zajmujący pozycję tuż za podium. Alissonowi Beckerowi przyznana została ponadto nagroda im. Lwa Jaszyna dla najlepszego bramkarza 2019 roku - nowe wyróżnienie, wręczane na dzisiejszej ceremonii po raz pierwszy.

Spośród zawodników the Reds najwyższą, drugą pozycję zajął środkowy obrońca Virgil van Dijk, ustępując Lionelowi Messiemu, który już po raz szósty zdobył statuetkę Złotej Piłki - co daje mu jednocześnie prowadzenie w pojedynku o największą liczbę tych wyróżnień, który toczy z Cristiano Ronaldo. Portugalczyk w tym roku zajął w rankingu trzecie miejsce.

Virgil van Dijk jest pierwszym zawodnikiem Liverpoolu, który znalazł się na podium w wyścigu po Złotą Piłkę od 2008 r., kiedy udało się to osiągnąć Fernando Torresowi. Jest także dopiero trzecim piłkarzem the Reds, który zajął w plebiscycie pierwszą lub drugą pozycję - wcześniej sukcesem tym cieszyć się mogli jedynie Kenny Dalglish (drugie miejsce w 1983 r.)i Michael Owen (zwycięzca w 2001 r.)

- Musisz szanować wielkość. Byłem blisko, ale znalazł się ktoś inny kto był po prostu tę odrobinę lepszy - powiedział Van Dijk.

- Jestem bardzo dumny z tego, co osiągnąłem w zeszłym roku z Liverpoolem i Holandią. Mamy nadzieję, że uda nam się to powtórzyć w tym roku.

- Nigdy nie myślałem, że będę się liczył w walce o Złotą Piłkę, dopóki nie zostałem nominowany. Wiele to mówi o mojej karierze, nigdy nie było łatwo. Sukces przyszedł późno, ale nigdy nie zrezygnowałem z marzeń. Musiałem bardzo ciężko pracować na każdym etapie.

- To, co teraz osiągnąłem napawa mnie dumą. Bycie tutaj sprawia, że ​​jestem bardzo dumny i że ​​chcę pracować jeszcze ciężej. Mam nadzieję, że znajdę się tutaj ponownie w przyszłym roku.

Poniżej przedstawiamy pełną listę zawodników z pierwszej dziesiątki plebiscytu.

1. miejsce - Lionel Messi FC Barcelona / Argentyna
2. Virgil Van Dijk - Liverpool FC / Holandia
3. Cristiano Ronaldo - Juventus / Portugalia
4. Sadio Mane - Liverpool FC / Senegal
5. Mohamed Salah - Liverpool FC / Egipt
6. Kylian Mbappe - Paris Saint Germain / Francja
7. Alisson Becker - Liverpool FC / Brazylia
8. Robert Lewandowski - Bayern Monachium / Polska
9. Bernardo Silva - Manchester City / Portugalia
10. Riyad Mahrez - Manchester City / Algieria

Przypomnijmy także pozycje pozostałych zawodników Liverpoolu, którzy znaleźli się w finałowej 30.

17. Roberto Firmino
19. Trent Alexander - Arnold
26. Georginio Wijnaldum