Prace w Kirkby trwają

Liverpool ma nadzieję, że ich nowa baza treningowa w Kirkby zostanie otwarta tego lata. Prace nad wartym 50 milionów funtów kompleksem położonym tuż obok miejsca, gdzie aktualnie znajduje się akademia zespołu trwają pomimo tego, że trwająca na całym świecie epidemia koronawirusa zatrzymała bardzo wiele innych przedsięwzięć.

Liverpool podjął decyzję o opuszczeniu na jakiś czas bazy w Melwood w West Derby, zawodnicy Kloppa otrzymali indywidualne plany treningowe na czas dwutygodniowej absencji w ośrodku.

Oficjalne sklepy klubu również zostały zamknięte, natomiast pracownicy biura przy Chapel Street w centrum miasta są zachęcani do pracy zdalnej, co jest częścią podjętych prób zminimalizowania zasięgu pandemii COVID-19 na świecie.

Prace na placu budowy, który ma zostać nowym centrum treningowym trwają, pracownicy w zeszłym tygodniu normalnie kontynuowali budowę. Liverpool podkreślił, że decyzja o zawieszeniu prac nie leży w ich gestii, a kontraktorzy McLauglin i Harvey wciąż są na placu budowy.

Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że prace nad wartym 50 milionów funtów kompleksem zostaną ukończone na czas, a klub ma nadzieję otworzyć jego drzwi przed Kloppem i pierwszą drużyną już w lipcu.

Jednak pytanie, czy pierwszy zespół The Reds przeniesie się do nowego ośrodka przed zakończeniem obecnego sezonu Premier League pozostaje bez odpowiedzi.

Wstępnie zakładano, że wszystkie grupy wiekowe Liverpoolu przeniosą się do Kirkby tak, żeby móc rozpocząć tam przygotowania przedsezonowe w lipcu, jednak epidemia koronawirusa mocno zamieszała w światowym kalendarzu futbolowym.

W zeszłym tygodniu ligowe władze potwierdziły, że powrót Premier League odbędzie się nie wcześniej niż 30 kwietnia, jeżeli do tego dojdzie to pierwszym meczem Liverpoolu będzie wyjazd na spotkanie z Arsenalem 2 maja.

Sytuacja będzie monitorowana w nadchodzących tygodniach, ponieważ COVID-19 nie przestaje rozprzestrzeniać się w Wielkiej Brytanii.

Mimo to prace w Kirkby nie ustają, plany pozostają niezmienione, co oznacza, że na obecną chwilę Liverpool będzie chciał powitać zawodników i sztab szkoleniowy w nowym ośrodku jeszcze w tym roku.

Zajmujący 9200 metrów kwadratowych kompleks ma być domem zarówno gwiazd pierwszego zespołu, jak i talentów Akademii, Klopp chce zgromadzić wszystkie grupy wiekowe w jednym miejscu.

Jak ustaliło Liverpool ECHO, kluczowe decyzje w czasie budowy były konsultowane z Kloppem i zawodnikami pierwszego składu, a obecnie klub zbliża się ku końcowi budowy jednego z najnowocześniejszych ośrodków treningowych w Europie.

Dodatkowe obiekty mają zawierać dwie siłownie, pełnowymiarową halę sportową, basen, kompleks do hydroterapii, a także wysokospecjalistyczne centra rehabilitacji, z których będą mogli korzystać kontuzjowani zawodnicy w powrocie do sprawności.

Te ostatnie zostały zaplanowane tak, żeby tworzyć otwartą przestrzeń z widokiem na boiska treningowe, co ma służyć jako dodatkowa motywacja dla piłkarzy wracających do zdrowia.