Jak wygląda rozwój LFC w liczbach?

Sukcesowi Liverpoolu na boisku towarzyszy rekordowy przychód finansowy - klub uzyskał zysk przed opodatkowaniem w wysokości 42 milionów funtów. Z rachunków za ubiegły rok w okresie do 31 maja 2019 r. wynika, że ​​obrót obecnych mistrzów Europy wzrósł o 17 procent - o 78 milionów funtów rocznie do 533 milionów funtów.

W sezonie, który zakończył się zwyciężeniem Ligi Mistrzów przez drużynę Jurgena Kloppa i zajęciem drugiego miejsca w Premier League, przychody z mediów wzrosły o 41 milionów funtów do 261 milionów funtów (wzrost o 19 procent), przychody z reklam komercyjnych o 34 miliony funtów do 188 milionów funtów (wzrost o 22 procent) i łączny przychód o 3,5 miliona funtów do 84 milionów funtów (wzrost o 4 procent).

Większość tych pieniędzy zainwestowano w skład drużyny, która jest już bardzo blisko wygrania pierwszego krajowego tytułu klubu od 1990 roku. Dane pokazują, że Liverpool wydał na zawodników rekordową dla klubu kwotę 223 milionów funtów. Klopp sprowadził czterech poważnych zawodników, tj. Alissona (za 65 milionów funtów), Naby'ego Keitę (za 52,75 milionów funtów), Fabinho (za 43,7 milionów funtów) i Xherdana Shaqiriego (za 13,75 milionów funtów). Według the Athletic w kwocie 223 milionów funtów zawarte są również opłaty dla agentów i jednorazowe koszty związane z nowymi umowami.

W tym okresie Liverpool rozstał się z Emre Canen (bezpłatny transfer), Dannym Wardem (12,5 miliona funtów), Ragnarem Klavanem (2 miliony funtów), Dominikiem Solanke (19 milionów funtów) i Lazarem Markoviciem (bezpłatny transfer), a także otrzymali płatność z Barcelony w związku ze sprzedażą Philippe Coutinho za 142 miliony funtów.

Jedenastu graczy podpisało nowe umowy, a długoterminowe kontrakty gwiazd takich jak Roberto Firmino, Mohamed Salah, Sadio Mane, Jordan Henderson, Andy Robertson i Trent Alexander-Arnold nie były tanie. Wysokość wynagrodzenia na Anfield wzrosła z 263 milionów funtów w sezonie 2017/2018 do 310 milionów funtów w sezonie 2018/2019 - wzrost o prawie 18 procent. Wynagrodzenia stanowią około 58 procent obrotów klubu oszacowanych na 533 miliony funtów. Rachunek płac Manchesteru City za ten sam okres wyniósł 315,6 miliona funtów - 59 procent ich obrotów w wysokości 535 milionów funtów.

Kondycję finansową Liverpoolu podkreśla fakt, że osiągnęli spory zysk, jednocześnie znacznie zmniejszając zadłużenie.
Ich zadłużenie bankowe netto zostało zmniejszone z 46 milionów do 12 milionów funtów, podczas gdy zadłużenie pomiędzy spółkami powiązanymi kapitałowo spadło ze 100 milionów do 79 milionów funtów. Ten dług dotyczy właścicieli pożyczek o wartości 110 milionów funtów, Fenway Sports Group (FSG), które sfinansowało koszt nowej głównej trybuny Anfield, która została otwarta we wrześniu 2016 roku i zwiększyła pojemność stadionu do 54 000 osób. Liverpool spłacił ponad 30 milionów funtów tego kapitału.

Sukces rozbudowy stadionu podkreśla fakt, że roczne przychody z meczów wzrosły z 62 milionów do 84 milionów funtów od czasu ukończenia przebudowy. Liczba ta wzrośnie jeszcze bardziej, jeśli Liverpool uzyska w tym roku pozwolenie na przebudowę trybuny Anfield Road. Niedawno zaprezentowano zmienione plany projektu o wartości 60 milionów funtów, który dodałby kolejne 7 000 miejsc przed rozpoczęciem sezonu 2022/2023.

Najnowsze wyliczenia obejmują również 50 milionów funtów nakładów na nowy kompleks treningowy klubu w Kirkby, który zostanie otwarty w lipcu. Pełny koszt zostanie rozłożony na trzy lata budżetowe.

- To dalsze wzmacnianie stabilności finansowej klubu pozwala nam dokonywać znacznych inwestycji zarówno w rekrutację zawodników, jak i infrastrukturę - powiedział Andy Hughes, dyrektor operacyjny Liverpoolu.

- Możliwość reinwestowania ponad 220 milionów funtów w graczy w tym okresie finansowym jest wynikiem udanej strategii biznesowej, w szczególności znacznego wzrostu przychodów komercyjnych.

- Jednak koszty futbolu wciąż rosną w transferach i związanych z nimi opłatach, ale dla nas najważniejsza jest spójność naszej sytuacji finansowej, która pozwala nam żyć w miarę naszych możliwości i nadal prowadzić klub piłkarski w sposób zrównoważony.

Krajobraz finansowy Liverpoolu został przekształcony w ciągu dekady, kiedy właścicielami jest FSG. Całkowite przychody wyniosły 301 milionów funtów w sezonie 2015/2016, co oznacza, że ​​w ciągu trzech sezonów liczba ta wzrosła o 77 procent do 533 milionów funtów - dzięki znacznemu wsparciu ostatnich meczów Ligi Mistrzów.

Liverpool zajmuje siódme miejsce w Deloitte Football Money League, ale wygląda na to, że wspina się wyżej. Jeśli chodzi o Premier League, zmniejszyli różnicę dochodów w stosunku do Manchesteru City (535 milionów funtów) i Manchesteru United (627 milionów funtów). Dzięki temu, że United czeka poważny spadek w tym sezonie z powodu ich nieobecności w Lidze Mistrzów, a ludzie Kloppa są bliscy sukcesu, Liverpool ma dobrą pozycję, by doskoczyć do rywali.

Z handlowego punktu widzenia Liverpool wykorzystał imponujący rozwój drużyny Kloppa. Pod przewodnictwem dyrektora zarządzającego i dyrektora handlowego Billy'ego Hogana klub z Anfield podpisał lukratywną umowę o współpracy z firmą AXA i zawarli kolejne dziewięć partnerstw z Intelem, Levi Strauss, Lavazza, Mitel, NH Foods, Nord VPN, PB Bintang, Tigerwit i Verbier.

Po wygraniu Ligi Mistrzów nadal klub nadal rozwija się na płaszczyźnie komercyjnej, a dobra forma w lidze jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność klubu. Pięcioletnia umowa z Nike rozpoczyna się 1 czerwca, dzięki czemu Liverpool otrzyma 30 milionów funtów za sezon, a także otrzyma tantiemy w wysokości 20 procent od całej sprzedaży netto. Jeśli zostaną uruchomione różne premie, szacuje się, że ​​mogą one być warte 60 milionów - 70 milionów funtów rocznie. Ich obecna umowa z New Balance jest warta 40 milionów funtów rocznie.

Klub cieszył się rekordowym sezonem 2018/2019 pod względem sprzedaży detalicznej, a liczba odwiedzających przekroczyła milion fanów w oficjalnych sklepach LFC. Ich międzynarodowe plany ekspansji przyspieszyły wraz z nowymi inicjatywami w Malezji i Tajlandii, a także nowymi kanałami sprzedaży na Amazon w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Niemczech. Zamówienia e-commerce zostały wysłane do rekordowej liczby 190 krajów na całym świecie.

Cyfrowo liczba globalnych obserwatorów klubu w mediach społecznościowych wzrosła o 26 procent, do prawie 70 milionów. Oficjalny kanał Liverpoolu na YouTube ma obecnie 2,5 miliona subskrybentów, co czyni go najbardziej obserwowanym klubem w Premier League. Liczba obserwujących na Twitterze wzrosła również o 11 procent do 13,5 miliona i osiągnęła 59 milionów po sezonie 2018/2019 - o sześć milionów więcej niż jakikolwiek inny klub Premier League.

- Widzimy stały wzrost we wszystkich obszarach klubu, co jest dostosowane do ostatnich wyników na boisku - mówi Hughes.

- Od tego okresu sprawozdawczego nadal inwestujemy w infrastrukturę klubu i czekamy na otwarcie naszej nowej bazy treningowej w Kirkby przed nowym sezonem.

- Właśnie zakończyliśmy drugą fazę konsultacji w sprawie proponowanej rozbudowy trybuny na Anfield, która może zwiększyć przepustowość stadionu.

- Jest jeszcze wiele do zrobienia i, co ważne, będziemy kontynuować dialog ze wszystkimi kluczowymi interesariuszami, w tym lokalnymi mieszkańcami, przedsiębiorstwami i grupami społecznymi.

James Pearce

Autor: BartekB8 Dodano: 27.02.2020

Copyright © by LFC.pl 2004-20, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON