Marko Grujić

  • Numer: 16
  • Pozycja: pomocnik
  • Narodowość: serbska
  • Data urodzenia: 13.04.1996
  • Miejsce urodzenia: Belgrad, Jugosławia
  • Data debiutu: 06.01.2016
  • Inne kluby: Crvena Zvezda, Kolubara (w)

Marko Grujić stał się pierwszym transferem Jürgena Kloppa jako menadżera Liverpoolu, gdy dołączył on z zespołu Crveny Zvezdy Belgrad 6 stycznia 2016 roku.

Grujić swoją przygodę z futbolem rozpoczął w akademii Crvenej Zvezdy Belgrad, gdzie uczył się piłkarskiego rzemiosła przez osiem lat. Po tym okresie dostał okazję debiutu w meczu przeciwko Vojvodinie w maju 2013 r. Miał wtedy 17 lat.

W 2014 r. został wypożyczony do serbskiego FK Kolubara, gdzie przez cztery miesiące nabierał cennego doświadczenia.

Po powrocie do Belgradu stał się regularnym zawodnikiem pierwszego zespołu w sezonie 2014-15. Wraz ze swoim zespołem zajęli drugie miejsce w serbskiej Superlidze.

Progres osiągnięty przez Grujicia został dostrzeżony i nagrodzony miejscem w składzie drużyny narodowej na Mistrzostwa Świata U-20, które odbyły się latem. Odegrał kluczową rolę w triumfie Serbów w tych rozgrywkach.

Zmiana menadżera Crvenej Zvezdy, przed rozpoczęciem trwającego sezonu, sprawiła, że stał się jeszcze ważniejszym zawodnikiem dla klubu. Miodrag Bozovi pokładał wielkie nadzieje w młodym piłkarzu i wystawiał go w środku linii pomocy.

Mimo młodego wieku Grujić w pierwszej części sezonu 2015-16 zdołał już pokazać, że posiada zdolność dyktowania gry i kontrolowania spotkań dzięki swojej obecności na murawie.

Grujić, po podpisaniu kontraktu z Liverpoolem, miał okazję pomóc swojej rodzimej drużynie w wywalczeniu tytułu. Pozostałą część sezonu spędził w Belgradzie na powrotnym wypożyczeniu, gdzie został wybrany do drużyny sezonu serbskiej SuperLigi.

Grujić rozpoczął życie na Anfield w sezonie 2016/17 i zagrał w 8 meczach w popsutej kontuzją kampanii.

W styczniu 2018 roku, Grujić dołączył na zasadzie wypożyczenia do grającej w Championship drużynie Cardiff City. Tam miał wielki udział w wywalczeniu przez drużynę Neila Warnocka awansu do Premier League.

Grujić został powołany do kadry Serbii na Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji. W sierpniu 2018 roku podpisał nowy długoterminowy kontrakt i udał się na roczne wypożyczenie do niemieckiego zespołu Hertha BSC.

Copyright © by LFC.pl 2004-20, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON