100 Piłkarzy którzy wstrząsnęli The Kop » 81. Alan A'Court

  • Era: 1952-1964
  • Data urodzenia: 30.09.1934
  • Miejsce urodzenia: Rainhill
  • Przeszedł z: Prescot Cables
  • Odszedł do: Tranmere Rovers
  • Występy: 382
  • Bramki: 63

Jeśli Alan A'Court urodziłby się dziesięć lat później, możemy być pewni, że mógłby pochwalić się pokaźną kolekcją medali, jakie Liverpool zdobył w tym okresie. Alan miał pecha, że najlepsze lata jego gry przypadła na najgorszy okres w historii klubu. Jego talent zasługiwał na więcej, jednak nie opuścił klubu, któremu kibicował od dzieciństwa i dalej grał w drugiej lidze, mimo że duże zainteresowanie pozyskanie go wykazywał Arsenal.

We wrześniu 1952 roku został kupiony z Prescot Cables w wieku 18 lat, odrzucił wtedy oferty Evertonu i Boltonu, żeby przybyć na Anfield. Był szybkim skrzydłowym, obdarzonym mocnym uderzeniem, potrzebował sześciu miesięcy, żeby przebić się do pierwszej drużyny i zadebiutował w wyjazdowym meczu z Middlesbrough. Jednak wtedy Liverpool nie był już taką potęga, jak w pierwszych sezonach po wojnie i niestety musiał pożegnać się z pierwszą ligą, a Alan zaliczył w tym sezonie 16 występów.

Podjął ogromne wyzwanie zastępując Billy'ego Liddella, ale nie przerosło ono młodego zawodnika i stosunkowo szybko stał się kluczową postacią zespołu. W styczniu 1955 roku zdobył bramkę we wspaniałym zwycięstwie nad Evertonem w meczu rozgrywanym w ramach FA Cup, co zaowocowało międzynarodową karierą. Był zawodnikiem Reprezentacji Anglii podczas Mundialu w 1958 roku w Szwecji i naprawdę niewielu krytykowałoby Alana, gdyby zdecydował się odejść z Liverpoolu, który miał ogromne problemy z awansem do elity.

Był jednak lojalny do samego końca, nigdy nie rozważał odejścia i opłaciło się to, gdy w 1962 The Reds powrócili do pierwszej ligi. Rozegrał 23 spotkania w pierwszym sezonie Liverpoolu po powrocie do najlepszych, jednak z czasem kontuzje zaczynały dawać o sobie znać. Po przybyciu Petera Thompsona, Alan dostał pozwolenie na opuszczenie klubu i tak zakończyła się jego barwna kariera na Anfield Road. W 1964 roku odszedł do zespołu Tranmere za 4.500 funtów.

Osiągnięcia: Mistrz Drugiej Ligi Angielskiej (1961/62)

Słynny fakt: Reprezentował Anglię podczas Mistrzostw Świata w 1958 roku, mimo że grał w drugiej lidze.

Ciekawostka: Jest jednym z dwóch piłkarzy, którzy spadli do drugiej ligi z Liverpoolem w 1954 roku, a potem powrócili po najwyższego szczebla rozgrywek w 1962 roku.

- Był trochę podobny do Harry'ego Kewella; potrafił ograć przeciwnika w sytuacji jeden na jeden i potem celnie dośrodkować w pole karne. Nasi napastnicy z tamtych lat Roger Hunt i Ian St John często zdobywali bramki z podań Alana. - Ron Yeats na temat Alana A'Courta

Copyright © by LFC.pl 2004-19, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON