100 Piłkarzy którzy wstrząsnęli The Kop » 70. Ronnie Moran

  • Era: 1952-1969
  • Data urodzenia: 28.02.1934
  • Miejsce urodzenia: Crosby
  • Przeszedł z: Był amatorem
  • Odszedł do: Zakończył karierę
  • Występy: 379
  • Bramki: 16

Może jest pamiętany za wspaniałą pracę w sztabie szkoleniowym The Reds, ale nie można zapominać, że Ronnie Moran jako zawodnik spisywał się równie znakomicie. Podpisał profesjonalny kontrakt z Liverpoolem niedługo przed swoimi 18 urodzinami, a zadebiutował podczas wyjazdowego meczu z Derby County w listopadzie 1952 roku.

Moran był twardym, solidnym bocznym obrońcą, który nigdy nie odpuszczał i rzadko był ogrywany przez skrzydłowych przeciwnika. Stał się podstawowym zawodnikiem The Reds po spadku klubu do drugiej ligi i był jednym z filarów defensywy zespołu, który ze wszystkich sił starał się wrócić do ekstraklasy. Grał niezwykle solidnie, przedwcześnie zaczął łysieć i z pewnością miałby pewne miejsce w składzie wielu pierwszoligowych zespołów, ale pozostał lojalny i nigdy nie myślał o opuszczeniu Anfield. Został nagrodzony, gdy powierzono mu funkcję kapitana, z czego był niezwykle dumny.

Niestety niedługo po tym, jak drużynę objął Bill Shankly, zaczęły prześladować go częste kontuzje. W końcu, gdy doszedł do pełni zdrowia, pomógł drużynie awansować do pierwszej ligi w sezonie 1961/62 i był podstawowym zawodnikiem zespołu, który dwa lata później sięgnął po Mistrzostwo Anglii. Oprócz tego, że bardzo dobrze spisywał się w defensywie, był znany z perfekcyjnego wykonywanie stałych fragmentów gry.

Niestety wstrząsnął The Kop ze złych powodów, gdy przestrzelił rzut karny w ćwierćfinale FA Cup przeciwko Swansea w 1964 roku. Z biegiem czasu dostawał coraz mnie szans na grę w pierwszym zespole i rozegrał swój ostatni mecz dla The Reds w 1965, gdy w Półfinale Pucharu Europy Liverpool zmierzył się z Interem.

Następnie zajął się trenowaniem młodzieży, a dalsze jego losy to już historia. Pełnił wiele różnych funkcji w sztabie szkoleniowym The Reds, a przeszedł na emeryturę pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Prawdziwa legenda Liverpoolu, w każdym tego słowa znaczeniu.

Osiągnięcia: Mistrzostwo Anglii (1963/64), Mistrzostwo Drugiej Ligi (1961/62)

Słynny fakt: Służył klubowi przez prawie 50 lat.

Ciekawostka: Nie zdobył żadnych międzynarodowych trofeów, ale dwukrotnie reprezentował Football League.

Copyright © by LFC.pl 2004-19, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON