100 Piłkarzy którzy wstrząsnęli The Kop » 55. Steve Finnan

  • Era: 2003-2008
  • Data urodzenia: 24.04.1976
  • Miejsce urodzenia: Limerick
  • Przeszedł z: Fulham
  • Odszedł do: Espanyol
  • Występy: 217
  • Bramki: 1

Reprezentant Irlandii, Steve Finnan przez długi czas był podstawowym prawym obrońcą drużyny Liverpoolu. Urodzony w Limerick, jednak mieszkający aktualnie w Anglii, Finnan zaczął swoją piłkarską karierę w Welling United. Stamtąd trafił do Brimigham City w 1995 roku, jednak wkrótce przeszedł do Notts County. Dzięki dobrym występom w County w 1997-98 roku, trener Fulham Kevin Keegan zapłacił za Irlandczyka 600.000 funtów i właśnie wtedy w Craven Cottage jego talent znacznie się rozwinął.

Gerard Houllier sprowadził Finnana na Anfield w lecie 2003 roku. Kiedy Benitez przejął władzę na Anfield natychmiast uwierzył w umiejętności Finnana. Wtedy właśnie do Liverpoolu sprowadzono z Hiszpanii konkurencję dla niego, Josemiego. Jednak Finnan pomyślnie wygrywał rywalizację w klubie na prawej obronie i w sezonie 2004-05 radował się zdobyciem pucharu Ligi Mistrzów pokonując w pamiętnym finale AC Milan po serii rzutów karnych.

Irlandczyk mimo tego, że znakomicie grał w obronie, dawał także drużynie znacznie więcej opcji w ataku, gdy podłączał się akcji ofensywnych. Swoją znakomitą grą potwierdził to w sezonie 2005/06, w którym był niemalże bezbłędny, zdobywając wraz z drużynę "The Reds" FA Cup w maju.

Spokojny, skromny, bardzo sympatyczny Irlandczyk stał się bardzo popularny i uwielbiany przez fanów Liverpoolu. Wstrząsnął on The Kop dzięki swojej ciężkiej i solidnej pracy. Z biegiem czasu zaczął przegrywać rywalizację na prawej stronie z Alvaro Arbeloą i ostatecznie odszedł do Espanyolu w 2008 roku.

Osiągnięcia: Puchar Europy (2005), FA Cup (2006), Superpuchar (2005), Tarcza Wspólnoty (2006)

Słynny fakt: Jest jedynym z piłkarzy aktualnego składu Liverpoolu, który zagrał w każdym z podziałów angielskich rozgrywek od Konferencji do samej Premiership.

Ciekawostka: Rozegrał wszystkie spotkania w reprezentacji Irlandii na Mistrzostwach Świata w 2002 roku w Korei i Japonii.

- Dla mnie był najlepszym prawym obrońcą w lidze w ostatnim sezonie. Steve w każdym meczu wykazuje niesamowite zaangażowanie w grę. Ludzie mówią, że nie jest najszybszy, jednak on znakomicie czyta grę. Dla mnie jest on jest znakomitym prawym obrońcą i jestem szczęśliwy, że gram z nim w jednej drużynie. - John Arne Riise o Steve Finnanie

Copyright © by LFC.pl 2004-19, design: Arik & Wieviór, development: Wieviór, CloudFlare Acceleration: ON