Gerrard: Od nich się uczę

Steven Gerrard opowiedział w rozmowie z ECHO o swoim życiu po zakończeniu kariery piłkarskiej. Obecny trener Glasgow Rangers może pochwalić się postawieniu czoła Celticowi - obie drużyny zebrały po 12 kolejkach 31 punktów w szkockiej Premiership.

Kariera Gerrarda pozwoliła mu pracować z takimi trenerami jak Rafa Benitez, Fabio Capello i Gerard Houllier. W czasach, gdy często mówi się o menadżerskiej „filozofii”, Gerrard podkreśla, że wzorował się na tym, czego nauczył się jako pomocnik reprezentacji Anglii i Liverpoolu.

- Starałem się chłonąć słowa wszystkich menedżerów, z którymi pracowałem podczas mojej kariery. Oglądałem ich bardzo uważnie i teraz zdaję sobie sprawę, gdzie jestem. Jestem menadżerem od dwóch lat, trochę dłużej, jeśli zaliczymy pracę w Akademii - i uczę się każdego dnia.

- Popełniam błędy, wszystko cały czas poprawiam, myślę, że jedynym sposobem na zdobycie doświadczenia jest podjęcie pracy i robienie wszystkiego samemu.

- Jeśli chodzi o moją filozofię, to nie chcę być menedżerem, który mówi„ och, gram w ten sposób ... ”. Myślę, że musisz być w stanie dostosować swoją filozofię do niektórych wydarzeń, do niektórych pracowników, którymi zarządzasz, do rodzaju wyzwania, czy to się dzieje u siebie, na wyjeździe, czy za granicą, czy jesteś faworytem, ​​czy nie?

- Myślę, że twoje zasady zawsze muszą pozostać takie same, więc pod tym względem mam pomysł na to jak chcę, żeby wyglądał mój futbol. Musisz być przygotowany na dostosowanie tej filozofii, w zależności od tego, z czym masz do czynienia.

- Wykorzystałem wszystko co widziałem u Rafy, Brendana, Gerarda Houlliera, Roya Hodgsona, wszystko. Nie wszystko od razu rozumiałem, ale próbowałem to wykorzystać, mając tyle możliwości wokół siebie. Jeśli mówimy o spotkaniu w Porto (kiedy Rangers wygrało 2-0), są pewne rzeczy, które próbowaliśmy robić jako zespół, i które zrobilibyśmy jako zespół, kiedy ja grałem.

- Co Rafa powiedziałby nam w tej sytuacji? Co powiedziałby Brendan o posiadaniu? Próbujesz wdrożyć wszystko. Patrzę w telewizji na menadżerów, których nigdy nie spotkałem i zastanawiam się, dlaczego tak postąpili. Myślę, że młody menedżer, taki jak ja, musi wykorzystać wszystkie okazje.

- Zawsze oglądam mecz, szukam rzeczy, z których mogę się uczyć. W trakcie sesji treningowych lub gier, jeśli nie jestem z rodziną i nie spędzam z nią akurat czasu, to koncentruję się na nauce i rozwoju.

Wśród trenerów od których Gerrard stara się uczyć jest również Jürgen Klopp.

- Często do siebie piszemy - przyznał Gerrard.

- Powiedziałem to wcześniej i powiem to jeszcze raz, był dla mnie fantastyczny, nawet, kiedy rozmawiałem z nim po raz pierwszy w Akademii.

- Myślałem wtedy: „Czy robię to dobrze? Co zrobiłbyś w mojej sytuacji?” Pytałem go o wszystkie tego typu rzeczy, a on zawsze służył mi solidną poradą.

- Rozmawialiśmy ze sobą zaledwie kilka dni temu i oczywiście obaj mieliśmy ciężkie weekendy, więc tak, był fantastyczny i naprawdę nie potrafię mu wystarczająco podziękować.