LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 3131

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
13

Opis

Numer 13 na liście 100 najważniejszych wspomnień w historii Liverpoolu to dzień, w którym po raz pierwszy zdobyliśmy mistrzostwo najwyższej klasy rozgrywkowej. Po prawie dekadzie wzlotów i upadków pomiędzy dywizjami, mistrzostwo ligi zawitało w końcu na Anfield w sezonie 1900/01.

Zaledwie dwa sezony wcześniej Liverpool stracił tytuł mistrzowski w ostatniej kolejce, przegrywając 5-0 z Aston Villą, ale inaczej stało się w tym sezonie.

24 kwietnia 1901 Liverpool mierzył się z zespołem West Brom, który był wówczas na dnie tabeli ligowej. Piłkarze z Merseyside musieli wygrać, by zapewnić sobie pierwszy tytuł mistrzowski. Ponad 4 tysiące kibiców oglądało na The Hawthorns jak Liverpool prowadzony przez kapitana Alexa Raisbecka odniósł zwycięstwo 1-0. Bohaterem przyjezdnych został John Walker, który zdobył jedyną bramkę w meczu (zaledwie swoją szóstą w sezonie).

Liverpool wyprzedził w tabeli Sunderland o 2 punkty. Było to pierwsze w historii mistrzostwo, ale ile jeszcze wyjątkowych dni i medali miało dopiero nadejść!

Wracając do Liverpoolu pociągiem, świeżo upieczeni mistrzowie zostali przywitani przez duży tłum na dworcu, a wspomnienie kapitana Alexa Raisbecka niesionego na ramionach przez ulice miasta przy dźwięku "The Conquering Hero" przygrywającego w tle nigdy nie zostanie zapomniane.

Skład Liverpoolu z sezonu 1900/01, który tak wspaniale zapisał się na kartach historii Anfield, to: Bill Perkins, Billy Dunlop, William Goldie, Thomas Hunter, John Glover, Charlie Wilson, Alex Raisbeck, Maurice Parry, Raby Howell, John Robertson, Jack Cox, John Davies, Tom Robertson, Sam Raybould, John Hunter, Andy McGuigan, Charles Satterthwaite, John Walker, Tom Robertson.