LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 3135

Hymn


Historia jest tworzona przez ludzi. Historia Liverpool Football Club i You'll Never Walk Alone jest tworzona przez tłumy kibiców i trybuny na Anfield. Jak piosenka z musicalu Broadway stała się piłkarskim hymnem, pierwszym w konkretnym klubie, później ogólnokrajowym, by wreszcie objąć cały kontynent?

Historia

Wszystko zaczęło się w 1963 roku kiedy to Garry Marsden i jego zespół Gerry & the Pacemakers nagrali piosenkę, która stała się hitem i otworzyła drogę do kariery zespołu.

Przed meczami na Anfield muzyka rozbrzmiewała w głośnikach. Gerry & the Pacemakers byli oczywiście bardzo popularni. Zarówno słowa jak i melodia "You'll Never Walk Alone" były jakby zaproszeniem do śpiewania i wkrótce piosenka stała się normą.

Wtedy, pewnej soboty, piosenka nie została zagrana, ale to kibice zaczęli ją śpiewać. Od tego momentu "You'll Never Walk Alone" jest śpiewane na Anfield podczas każdego meczu, kiedy piłkarze wychodzą na murawę. Kiedy czterdziestotysięczny tłum dołącza do Garry'ego Marsdena, czuć atmosferę, której próżno szukać w jakimkolwiek innym miejscu na Ziemi.

Obecnie utwór jest tak bardzo związany z klubem, że tytuł "You'll Never Walk Alone" widnieje zarówno w herbie jak i nad wejściem na stadion, w bramie Shankly'ego.

Wyjątkowość

Dwa tragiczne wydarzenia nadały tej piosence status wyjątkowego hymnu w Anglii i w Liverpoolu w szczególności. Sprawiły one, że utwór stał się czymś więcej niż tylko piłkarską piosenką.

Tragedia w Bradford

11 maja 1985 kosztował 56 widzów utratę życia, a prawie 300 zostało rannych w pożarze drewnianej trybuny na Valley Parade w Bradford podczas trzecioligowego meczu pomiędzy Bradford City i Lincoln City.

Tragedia na Hillsborough

Podczas półfinału w FA Cup pomiędzy Liverpoolem a Nottingham Forest na Hillsborough w Sheffield, 15 kwietnia 1989 roku zbyt wielu kibiców zostało wpuszczonych w jednym momencie i w następstwie w ogromnym ścisku zginęło 95 osób (później jedna osoba zmarła na skutek odniesionych obrażeń i tym samym zwiększyła liczbę ofiar do 96).

Poza Liverpoolem

Mimo iż jest to hymn Liverpoolu, "You'll Never Walk Alone" rozprzestrzeniło się na całą Europę, żeby nie powiedzieć na cały świat. Wielu fanów robi z tego ich własną piosenkę, nie znając pochodzenia. W Anglii żaden fan, żadnego klubu oczywiście nie będzie śpiewał hymnu Liverpoolu, ale nie trzeba daleko szukać... Szkocja, a tam Celtic - tamtejsi kibicie zrobili "You'll Never Walk Alone" swoim własnym.

W Holandii utwór jest bardzo popularny. Można spotkać tu kilka różnych nagrań. Jest on używany przez kilka klubów, ale ściśle do żadnego nie jest przywiązany. Jako przykład można podać takie kluby jak: Ajax, NEC Nijmegen, SV Heerenveen, Feyenoord i FC Twente Enschede. W Belgii piosenka jest śpiewana przez kibiców KFC Germinal Beerschot Antwerpia. Ma nawet słowa po flamandzku.

Niemcy to kraj z wieloma wielkimi klubami. O "You'll Never Walk Alone" jako o swoim utworze chętnie wspominają takie kluby jak: Schalke 04 – Gelsenkirchen, St.Pauli – Hamburg i Hallesher FC – Halle. Na piłkarskich boiskach we Włoszech ludzie krzyczą i śpiewają prawdopodobnie więcej niż gdziekolwiek indziej. Kibice klubów AC Milan i AS Roma śpiewają "You'll Never Walk Alone" na swój własny sposób.

Ciekawą historię odnośnie "You'll Never Walk Alone" można znaleźć w Chorwacji. Najlepszym klubem jest tam Dinamo Zagrzeb. Jednak kiedy komunizm upadł i Chorwacja miała nowy rząd, zmieniono nazwę klubu na Croatia Zagrzeb. Poprzednia, zdaniem wielu, była zbyt silnie powiązana z komunizmem. Niektórym kibicom, w tym Bad Blue Boys, nowa nazwa w ogóle się nie spodobała - chcieli powrotu do pierwotnej. W tych żądaniach byli wspierani przez punkowo-rockową grupę Pips, Chips & Videoclips. Nagrali utwór "Dinamo ja volim" (Dinamo, ja cię kocham) oraz "You'll Never Walk Alone". Czy to zrobiło jakąś różnicę? Nie wiadomo, ale klub wrócił do nazwy Dinamo Zagrzeb.

"You'll Never Walk Alone" jest śpiewane również w Austrii, Szwajcarii oraz Japonii, kolejno w klubach: SK Rapid Wiedeń, FCL Luzern, FC Tokyo. Słowa do "You'll Never Walk Alone" można znaleźć nawet na stronie internetowej fińskiego klubu hokejowego Tappara. Widnieją one również na czarno-białym szaliku zespołu Rosenborg z Norwegii.

W muzyce

"You'll Never Walk Alone" ma naprawdę ogromny zasięg. Aby to udowodnić wystarczy pokazać w jak wielu gatunkach możemy spotkać hymn Liverpoolu.

Jazz

Najlepszy muzyk jazzowy - Louis Armstrong, grał tak na trąbce jak tylko on potrafił. Inne jazzowe wersje to np. Nina Simone i Papa Bue’s Viking Jazzband.

Punk

Wiele grup punkowo-rockowych zajmowało się "You'll Never Walk Alone". Jako piosenkę stadionową najwcześniej nagrała to chorwacka grupa Pips, Chips & Videoclips. Później pojawiały się zespoły z USA, Anglii, Niemiec i Włoch. Przykłady: Smoking Popes, The Adicts, Toten Hosen, Rubbermaids, Public Toys, Ryker’s, Los Fastidios.

Opera

Nie jest niczym niezwykłym, że piosenki z musicali stają się materiałem dla śpiewaków operowych. Za najlepszą operową wersję "You'll Never Walk Alone" uważana jest ta Kiri Te Kanawy z Chórem Mormon Tabernacle. Inne wykonania to na przykład: Mario Lanza, Samuel Ramey, Bryn Terfel oraz trójka tenorów: Placido Domingo, Maureen Forrester, Lesley Garrett.

Pop i rock

Wśród grup popowych i rockowych oczywiście na samym początku musimy wspomnieć o Gerry & the Pacemakers, którzy sprawili, że to "You'll Never Walk Alone" jest hymnem Liverpoolu. Inne znane zespoły to: The Shadows, The Platters, Gene Vincent & The Blue Caps, Slade, Eric Clapton (Marcy Levy) oraz Pink Floyd.

Wokaliści

Który był największy? Oczywiście 'król', Elvis Presley. Ale również: Frank Sinatra, Judy Garland, Barbara Streisand, Tom Jones, Olivia Newton-John, Pat Boone, Engelbert Humperdinck i Dionne Warwick.

Soul

Jeśli Ray Charles jest 'królem soulu', to 'królową' jest na pewno Aretha Franklin - ona również nagrała swoją wersję "You'll Never Walk Alone". Inni soulowi artyści to: Timi Yuro, The Rigtheous Brothers oraz The Blind Boys of Alabama.

Inne

Istnieją również nagrania: instrumentalne (Tony Fenelon, Boots Randolph, Ace Cannon, Hamburg Radio Dance Orchestra), fortepianowe (Richard Clayderman, Steve Hall, Anthony Burger, Roger Williams, Liberace, David Glen Hatch), country (Chet Atkins, Tammy Wynette, Jerry Reed, Oak Ridge Boys, Charley Pride), gospel (The Kelly Family, Vocal Majority, J.D.Sumner & the Stamps, The Goads), a nawet te zagrane przez orkiestrę dętą [brytyjską: The BNFL Band (British Nuclear Fuel), The BBSF Band (British Building Society Foden Band), amerykańską: Boone County High School Rebel Band, UNT Green Brigade, The Madison Scouts, holenderską: Jubal].

Jest to naprawdę wyjątkowe, że jedna piosenka osiąga taką pozycję jak ta, ale cokolwiek by się nie działo, jakiekolwiek gatunku by ona nie przybierała i trafiła ona do każdego klubu na świecie, to zawsze pozostanie hymnem Liverpoolu.

Tekst

When you walk through a storm,
Hold your head up high,
And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm,
There's a golden sky,
And the sweet silver song of a lark.
Walk on through the wind, Walk on throught the rain,
Though your dreams be tossed and blown...
Walk on, walk on, with hope in your heart,
And you'll never walk alone... You'll never walk alone.
Walk on, walk on, with hope in your heart,
And you'll never walk alone...
You'll never walk alone.

Tłumaczenie

Kiedy kroczysz poprzez burzę,
Miej głowę wysoko podniesioną,
I nie bój się burzy.
Gdy burza zmierza ku końcowi,
Pojawia się złote niebo,
I słodka, srebrna pieśń skowronka.
Krocz poprzez wiatr, krocz poprzez deszcz,
I nawet jeśli twoje marzenia zostaną odrzucone i rozwiane...
Krocz, krocz dalej z nadzieją w sercu,
A nigdy nie będziesz szedł sam... Nigdy nie będziesz szedł sam.
Krocz, krocz dalej z nadzieją w sercu,
A nigdy nie będziesz szedł sam...
Nigdy nie będziesz szedł sam.