ATA
Atalanta
Europa League
18.04.2024
21:00
LIV
Liverpool
 
Osób online 971

FA Cup - Sezon 2023/2024

Wybierz

Terminarz/Wyniki

Informacje

Puchar Anglii to najstarsze piłkarskie rozgrywki świata. Pierwszy raz odbyły się w sezonie 1871/72.

W turnieju automatycznie zapewnione mają miejsce wszystkie drużyny z Premier League oraz Championship, League One i League 2. Drużyny z niższych lig walczą o miejsce w turniejach takich, jak FA Trophy czy FA Vase.

Rozgrywki są toczone systemem knock-out, czyli drużyna, która przegra swój mecz, odpada z turnieju. Każda runda to tylko jeden mecz. W razie remisu, spotkanie jest powtarzane, a rolę gospodarza przejmuje drużyna, która w pierwszym meczu grała jako gość. Gdyby w powtórzonym meczu padł również remis, wtedy zarządza się dogrywkę, a w razie braku rozstrzygnięcia serię rzutów karnych.

Od sezonu 91/92 drugi mecz musi być ustalony najpóźniej 10 dni po pierwszym spotkaniu.

Turniej jest podzielony na 14 rund: sześć kwalifikacyjnych dla klubów z niższych dywizji, następnie 6 kolejnych rund, półfinały oraz finał.

Zespoły z Premier League i Championship dołączają do turnieju dopiero podczas trzeciej rundy, w styczniu. Czwarta runda jest rozgrywana pod koniec tego miesiąca, a piąta w połowie lutego. Ćwierćfinały z reguły grane są na początku, bądź w połowie marca, a półfinały miesiąc później. Finał na stadionie Wembley jest rozgrywany w sobotę poprzedzającą zakończenie rozgrywek Premier League.

Drużyna, która wygra ten prestiżowy puchar, kwalifikuje się do Ligi Europy. Jeśli wygrani zakwalifikowali się do Ligi Mistrzów poprzez miejsce w Premier League, miejsce w Lidze Europy przypada przegranej ekipie, a w przypadku, gdy obaj finaliści mają zagwarantowaną grę w Champions League w przyszłym sezonie, dodatkowe miejsce w Lidze Europy jest przyznawane dla drużyny w Premier League, która zajęła ósmą pozycję.