player
LYO
Olympique Lyon
Towarzyski
11.12.2022
15:00
LIV
Liverpool
 
Osób online 296

Derby Merseyside


Obok spotkań z Manchesterem United to właśnie derbowe potyczki z Evertonem najbardziej elektryzują prawdziwych Scouserów rodem z Liverpoolu. Spotkania z Chelsea, Arsenalem czy Newcastle są owszem bardzo prestiżowe, ale to starcia z odwiecznymi wrogami jak Czerwone Diabły czy The Toffees są dla kibiców Czerwonych najważniejsze i od nich zależy w jakich nastrojach będą fani 5-krotnych Mistrzów Europy do następnych starć z odwiecznym rywalem.

Zespół Evertonu został założony szybciej od Liverpoolu, bo już w 1878 roku (14 lat przed The Reds). Od 1892 roku The Toffees rozgrywają swoje mecze ligowe i pucharowe na stadionie Goodison Park.

Pierwszy raz w historii obydwie ekipy spotkały się w październiku 1894 roku. Everton ku uciesze swoich kibiców ograł wtedy na własnym terenie Czerwonych 3:0. Liverpool zaś pierwszy raz poczuł smak zwycięstwa w derbowym meczu w 1897 roku, kiedy to triumfował na Anfield 3:1.

Warto zauważyć, że stadiony obydwu drużyn są położone niedaleko siebie w Liverpoolu, co jeszcze bardziej zwiększa smaczek spotkań pomiędzy tymi zespołami. Podczas meczów derbowych rzecz jasna nie brakuje niecenzuralnych przyśpiewek obrażających odwiecznego rywala. Fani Liverpoolu i Evertonu mimo iż za sobą nie przepadają to darzą się szacunkiem z czego śmiało mogliby wziąć przykład polscy kibice.

Mecze derbowe są szczególnie ważne dla wychowanków klubów, którzy przywdziewają barwy The Reds bądź Evertonu. Takim piłkarzom jak Gerrard, Carragher czy Warnock od dziecka na treningach wpajano, co znaczy zwycięstwo dla kibiców Liverpoolu w spotkaniu z rywalem zza miedzy.

Przedstawiamy Państwu zbiór wszelakich ciekawostek dotyczących historii spotkań pomiędzy Liverpoolem a Evertonem.

Trylogia meczów derbowych

Karl Broderick (Wooltonian, felietonista LFCHistory.net) opowiada historię najciekawszych spotkań derbowych, w których miały szczęście uczestniczyć trzy generacje jego rodziny.
Czytaj dalej ››

Ciekawostki związane z Derbami

Everton podejmował the 'Reds' w meczu inauguracji reflektorów na Anfield. Mecz miał miejsce w październiku 1957 roku. Przeczytaj różne ciekawe fakty dotyczące spotkań Liverpoolu z Evertonem.
Czytaj dalej ››

Mecze w Premier League

Derby Merseyside mają długą i wspaniałą historię. W tym miejscu mogą Państwo prześledzić wyniki tych meczów od momentu powstania Premier League w 1992.
Czytaj dalej ››