Osób online 990

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
31

Zanim zasiądą Państwo do wigilijnej wieczerzy, proponujemy lekturę numeru 31. serii „100 Ważnych wydarzeń z historii Liverpoolu”, w którym to zostanie wspomniany półfinałowy mecz PZP na Anfield z 1966 roku, kiedy na Merseyside przybył Celtic Glasgow z legendarnym Jockiem Steinem na czele.

Anfield w swej historii było świadkiem wielu spektakularnych europejskich nocy, lecz tą z roku 1966, kiedy to Liverpool podejmował Celtic Glasgow w rewanżowym, półfinałowym meczu Pucharu Zdobywców Pucharów można śmiało zaliczyć do jednej z najlepszych. A spotkali się w nim dwaj serdeczni przyjaciele – Bill Shankly i Jock Stein.

Liverpool przegrał pierwsze spotkanie (5 dni wcześniej) na Parkhead 1-0, w związku z czym gospodarze rewanżu z dnia 19 kwietnia 1966 roku potrzebowali przynajmniej dwóch bramek, by awansować do finału turnieju.

The Reds od początku spotkania rzucili się do ataku na bramkę Celticu, lecz poza poprzeczką w pierwszych minutach nie zdołali osiągnąć niczego konkretnego przed gwizdkiem sędziego kończącym pierwszą cześć meczu.

W drugiej połowie gra się wyrównała, lecz to Liverpool za sprawą Tommy'ego Smitha w 61. minucie z rzutu wolnego otworzył wynik spotkania. Sześć minut później Geoff Strong, który przez całą drugą połowę zmagał się z kontuzją, podwyższył prowadzenie potężnym strzałem głową po wrzutce Iana Callaghana.

Liverpool prowadził w dwumeczu, ale na dosłownie minutę przed końcem spotkania Bobby Lennox zdołał posłać piłkę tuż obok interweniującego Tommy'ego Lawrence'a. Mimo to gol nie został uznany, co spotkało się z dużą dezaprobatą kibiców i piłkarzy Celticu, a radością The Kop...

I tak właśnie Liverpool osiągnął swój pierwszy finał europejskich rozgrywek!

Liverpool: Tommy Lawrence, Chris Lawler, Gerry Byrne, Gordon Milne, Ron Yeats, Willie Stevenson, Ian Callaghan, Geoff Strong, Ian St John, Tommy Smith, Peter Thompson.