LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 949

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
43

Opis

Numer 43 serii „100 Ważnych Wspomnień z historii LFC” opisuje debiut Kevina Keegana w barwach Liverpoolu, który był jedynie wstępem do jego bogatej kariery piłkarskiej... Zapraszamy do lektury!

W 1971 roku Bill Shankly kupił z klubu Scunthorpe United Kevina Keegana za kwotę 35,000 funtów szterlingów. Transfer ten, jak się miało później okazać, był jednym z najtrafniejszych w całej historii Liverpool Football Club. „Rozbój” - właśnie w taki sposób Bill Shankly określił kupno Keegana ze Scunthorpe, mając na myśli fakt, że trafiła mu się niesamowita okazja.

Keegan zabłysnął w Scunthorpe jako kreatywny pomocnik, zaś Shankly widział w nim brakujące ogniwo do swojej liverpoolskiej układanki – w przyszłości młody Anglik miał godnie zastąpić starzejącego się, długoletniego kapitana zespołu Iana Callaghana.

„Big Kev”, jak miał być później nazywany, zaliczył swój debiut w czerwonym trykocie w meczu otwarcia sezonu, 14 sierpnia 1971 roku przeciwko beniaminkom z Nottingham Forest, naprzeciw 51,427 widzów zgromadzonych na Anfield. Kamery stacji BBC były tego dnia rozmieszczone na stadionie, nieświadome, że za ich pośrednictwem kibice zgromadzeni przed telewizorami będą świadkami narodzin jednej z największych gwiazd angielskiej piłki ówczesnej dekady.

Już po paru pierwszych minutach The Kop zdało sobie sprawę, że Shankly znalazł prawdziwy diament. Mierzący niecałe 173cm Keegan zaliczył pamiętny debiut, prezentując się wyśmienicie, gdyż w 12 minucie zdobył swą premierową bramkę dla Liverpoolu.

Trzy minuty później Tommy Smith podwyższył prowadzenie gospodarzy, a Emlyn Hughes z karnego ustalił wynik spotkania na 3-1. Formując niezapomniany duet z Walijczykiem Johnem Toshackiem, zapadł w pamięci fanów jako odważny, szybki, z zacięciem do zdobywania bramek, stając się szybko ulubieńcem The Kop.

W klubie z Anfield spędził sześć sezonów, w trakcie których zdobył z Liverpoolem Ligę Mistrzów, dwa razy Puchar UEFA, FA Cup a także trzy razy mistrzostwo ligi.


Skład Liverpoolu na mecz z Forest:
Ray Clemence, Chris Lawler, Alec Lindsay, Tommy Smith, Larry Lloyd, Emlyn Hughes, Kevin Keegan, Peter Thompson, Steve Heighway, John Toshack, John McLaughlin.

Bramki:
Kevin Keegan (12)
Tommy Smith (15)
Emlyn Hughes (55)


Wywiad z Keeganem w wieku 17 lat: