LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 831

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
44

Opis

Po długich spekulacjach uznano, że następcą Gerarda Houliera na stanowisku trenera Liverpoolu zostanie Rafael Benitez. 16 czerwca 2004 roku Hiszpan podpisał 5-letni kontrakt i ten dzień został uznany za numer 44 na liście Ważnych Wydarzeń Liverpoolu.

Benitez był już znanym i szanowanym trenerem. Jako trener Valencii zdołał dwukrotnie przełamać dominację Barcelony i Realu Madryt w La Liga, a także poprowadził swój zespół do zwycięstwa w Pucharze UEFA w 2004 roku.

Na swojej pierwszej konferencji prasowej Rafa opowiadał o swojej radości z podpisania umowy.

- Wszyscy wiedzą, że Liverpool to jeden z najważniejszych klubów na świecie. Znam historię klubu, która jest imponująca. Jestem młody, chcę wygrywać mecze, ale wygrywać je we właściwy sposób. Chcę, aby kibice byli dumni z drużyny, trenera, zawodników, klubu. Przyjście do jednego z czołowych klubów najmocniejszej ligi świata to spełnienie marzeń.

Benitez znakomicie wpisał się w oczekiwania i już w pierwszym sezonie zdobył po raz piąty w historii klubu Puchar Europy. Trzy miesiące później miał już drugie trofeum na koncie, zdobywając Superpuchar Europy.

W następnym sezonie udało się pokonać w finale FA Cup West Ham i Benitez miał na koncie już trzy ważne puchary w dwa sezony. Takiego wyczynu nie osiągnął żaden z jego poprzedników.Rafa potwierdził swoje przywiązanie do Merseyside i w 2006 roku mimo dużego zainteresowania innych klubów podpisał nowy, czteroletni kontrakt. Sezon 2006-2007 przyniósł The Reds trzecie miejsce w Premier League i kolejny finał Ligi Mistrzów, w którym jednak ulegli Milanowi.

Mimo braku trofeum w rozgrywkach 2007-2008, głównym tematem rozmów wokół klubu nie były wydarzenia z boiska, a przejęcie Liverpool Football Club przez dwóch Amerykanów, Toma Hicksa i George’a Gilletta. Po znacznie bardziej emocjonującym wyścigu po mistrzostwo sezonu 2008-2009, 18 marca Benitez znów przedłużył swoją umowę, tym razem o 5 lat, co wiąże go z Anfield do 2014 roku.

Pod wodzą Hiszpana Liverpool awansował na szczyt rankingu klubów europejskich UEFA, który bierze pod uwagę osiągnięcia na arenie międzynarodowej w ciągu ostatnich 5 lat.