LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 865

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
52

Opis

Tematem numeru 52. serii „100 Ważnych Wspomnień z historii LFC” będzie nasz stadion - Anfield - a także historia założenia klubu nierozerwalnie z nim złączona.

Historia Liverpoolu wzięła swój początek dzięki swoim sąsiadom – Evertonowi. Po kłótni związanej z wysokością czynszu, w 1892 roku został uformowany Liverpool Football Club.

W 1882 Evertonu musiał znaleźć obiekt, na którym rozgrywałby swoje mecze. Wybór padł na Priory Road, które niedługo później John Houlding wykupił za niewielką kwotę od Johna Orwella, przy okazji zmieniając nazwę na Anfield Road.

Pierwszym meczem, jaki kiedykolwiek został rozegrany na Anfield Road była potyczka Evertonu z Earlstown 28 sierpnia 1884 roku. Jednakże w 1892 po gorzkiej dyspucie dotyczącej opłaty za wynajem boiska Everton postanowił zbudować własny stadion w Goodinson Park. Houlding zaś utworzył nowy klub z siedzibą na Anfield Road, nazwany Liverpool a reszta jest już historią!

23 sierpnia 1892 Liverpool rozegrał pierwszy oficjalny mecz na Anfield, gromiąc lokalną drużynę Higher Walton, który zgromadził 200 widzów.

Jak możemy przeczytać w „Przewodniku po Anfield Road, trybuna po trybunie” stworzonym przez TIA:

Anfield stał się jednym z najsławniejszych stadionów na świecie. Na przestrzeni lat zbudowano cztery trybuny: sławną Kop, Centenary, Anfield Road i Main Stand.
The Kop

The Spion Kop była sławnym tarasem umieszczonym za jedną z bramek na Anfield. Taras ten został zbudowany w 1906 roku w nagrodę dla fanów, po tym jak Liverpool zdobył swoje drugie mistrzostwo Anglii. Była to ogromna struktura mogąca pomieścić przeszło 25,000 kibiców. Miała 100 stopni i znajdowała się przy Walton Breck Road. Nazwa wzięła się od niewielkiego wzniesienia w RPA znanego jako Spion Kop, gdzie w styczniu 1900 roku, podczas wojny burskiej śmierć poniosło wiele tysięcy żołnierzy z regimentu Lancashire, głównie pochodzących z Liverpoolu. Gazeta Liverpool Echo pierwsza zaproponowała nazwę dla nowo wybudowanej trybuny.

W 1928 roku The Kop została powiększona, dodano również stalowy dach, dzięki czemu 27 tysięcy kibiców mogło robić jeszcze lepszy doping dla swojej drużyny, który szybko stał się sławny na cały świat. Spontaniczne śpiewy na The Kop stały się znakiem rozpoznawczym trybuny, zaś moda na piosenki Beatlesów i skandowanie nazwisk zawodników dodawały wigoru do atmosfery na Anfield.

W związku z „Raportem Taylora” z dnia 30 kwietnia 1892 i tragedią na Hillsborough sławny taras, tak jak każdy inny w Anglii musiał zostać zmodernizowany.

W maju 1994 roku po raz ostatni zagrano przed The Spion Kop przed wyburzeniem. Niestety, Jeremy Goss z Norwich popsuł święto na stadionie, strzelając jedynego gola w meczu. Mecz był również okazją do pojawienia się na płycie boiska piłkarzom z przeszłości, takim jak Dalglish, Liddell, Aldridge czy Keegan, a także Joe'mu Faganowi i żonom Billa Shankly'ego i Boba Paisley'a.

The Kop jest największą pojedynczą strukturą stadionową w Anglii, zdolną pomieścić jednorazowo 13 tysięcy kibiców.


Centenery Stand

Centenery Stand została wybudowana, jak sama nazwa wskazuje, w 1992 na cześć stulecia istnienia klubu. Składa się z dwóch struktur, które mogą pomieścić około 12 tys. kibiców. Posiada również ekskluzywną salę bankietową, boks medyczny, pokój operacyjny policyjny i studio telewizyjne.


Anfield Road End

Trybuna znajduje się naprzeciwko The Kop i jest najnowszą trybuną na stadionie. Posiada dwie kondygnacje – górną i dolną. Właśnie na tej trybunie zasiadają fani drużyn przyjezdnych, co dodaje atmosfery w tej części stadionu.


Main Stand/Paddock Enclosure

Jest to najstarsza struktura w obiekcie, z padokiem umiejscowionym na dole trybuny. W dniu meczu gości ona komentatorów i VIPów. Wewnątrz niej znajduje się sławny bootroom i szatnie dla piłkarzy.
Rekordy Anfield Road:

Największa frekwencja na stadionie: 61,905 vs Wolverhampton Wanderers w 4. rundzie FA Cup, 2 lutego 1952 roku;

Największa frekwencja na zmodernizowanym stadionie: 44,929 vs Manchesterowi United – Premier League, 11 września 1999 roku.