player
 
Osób online 79

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
78

Opis

W 1998 roku po raz pierwszy w historii Liverpool Football Club jego zarząd zdecydował się pozwolić pracować dwóm menedżerom. Houllier pojawił się w w klubie latem po udanym okresie w roli dyrektora technicznego reprezentacji Francji, która wygrała mistrzostwa świata. Obowiązki menedżerskie podzielił na Anfield z Royem Evansem.

Felietonista serwisu This Is Anfield tak oto wspomina zatrudnienie Houlliera w Liverpoolu:

„W 1998 roku Houllier został zaproszony do zostania członkiem duetu menedżerskiego w Liverpoolu. Zapowiedział wtedy coś, co nazwał pięcioletnim programem odbudowy zespoły, który rozpoczął w 1999. Zespół opuścili Ince, James, McAteer, Jones, Harkness i McManaman, a w ich miejsce sprowadzono Hyypię, Henchoza, Hammana, Smicera, Westeerfelda i Traore.

To jemu zawdzięczamy przebudowę Melwood, dzięki której stało się one najwyższej klasy profesjonalnym ośrodkiem treningowym. Jego działania przyniosły efekt w sezonie 2000/01, kiedy wygrał Puchar Ligi, FA Cup i Puchar UEFA, ligę zakończył na trzecim miejscu, a niedługo później zdobył także Tarczę Dobroczynności i Superpuchar Europy UEFA. W październiku przeszedł jedenastogodzinną operację serca. Po powrocie nie udało mu się już ponownie wznieść zespołu na poziom z tego sezonu.

Punkt zwrotny miał miejsce w ćwierćfinale Ligi Mistrzów przeciwko Bayerowi Leverkusen, kiedy to ściągnął z boiska Hammana, zastępując go Smicerem i ostatecznie przegraliśmy. Transfery Dioufa, Diao, Cheyrou i Cisse były kosztownymi wpadkami i sygnalizowały koniec jego przygody z the Reds. 24 mają 2004 roku Liverpool ogłosił, że Gerard Houllier nie będzie już pełnił funkcji menedżera klubu.

Choć to pod skrzydłami Houlliera do zespołu wszedł Gerrard, Francuz nie odnosił sukcesów we wprowadzaniu do drużyny młodzieży. Biscan, Baros, Cheyrou, Tallec i Sinama-Pongolle – żaden z nich się nie sprawdził. Każdy trener Liverpoolu oceniany jest przez pryzmat sukcesów na arenie krajowej – w Premiership – gdzie nie udało mi się osiągnąć sukcesu. Należy jednak pamiętać o tym, że poprowadził klub do potrójnej korony, a także o przeprowadzonej za jego sprawą modernizacji Melwood.”

Gerrard Houllier powiedział ostatnio, że jego najpiękniejsze wspomnienia z Liverpool Football Club dotyczą triumfów w FA Cup i Pucharze UEFA w 2001 roku, odpowiednio z Arsenalem i Alaves, a także wsparcia fanów na Anfield, gdy dochodził do siebie po operacji serca.