LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 887

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
96

Opis

Numerem 96 na liście najważniejszych wydarzeń w historii Liverpoolu jest finał FA Youth Cup w 1996 roku. Było to pierwsze zwycięstwo the Reds w tym turnieju, a drużyna pełna była zawodników ze świetlaną przyszłością, takich jak David Thompson, Phil Brazier, Jon Newby, Michael Owen czy Jamie Carragher.

W drodze do finału 13 lat temu juniorzy Liverpoolu pokonali Bradford City, Luton Town, Sheffield United, Manchester United i Crystal Palace. Półfinał przeciwko tej ostatniej drużynie przyniósł grad bramek, a dwumecz zakończył się wynikiem 7-5 dla the Reds.

Tydzień później na juniorów Liverpoolu w dwumeczowym finale czekał West Ham, klub który pokonał the Reds ponad 30 lat wcześniej również w finale tych rozgrywek. Pierwszy mecz na Upton Park obejrzało 15386 widzów, a gole przed i po przerwie, autorstwa odpowiednio Jona Newby'ego i Davida Larmoura, dały Liverpoolowi zwycięstwo 2-0.

Rewanż na Anfield Road obejrzało ponad 20 tysięcy kibiców. 16-letni wtedy Michael Owen strzelił w poprzednich fazach turnieju dwa hattricki, w tym jeden przeciwko Manchesterowi United, chociaż wszedł jako rezerwowy. Pomógł w wywalczeniu pucharu strzelając pierwszego gola wieczoru. Mecz zakończył się wynikiem 2-1 dla gospodarzy, a pozostałe bramki strzelali Stuart Quinn dla the Reds i Frank Lampard dla Młotów.

Kapitan the Reds z tamtego wieczoru, Phil Brazier, powiedział ostatnio na łamach The Guardian: - Wierzysz, że jesteś na wyciągnięcie ręki od pierwszego zespołu, musisz wierzyć. Wielkim szokiem jest więc moment, kiedy udaje ci się to osiągnąć.

Po 18 miesiącach seniorskiego kontraktu trener Roy Evans dał do zrozumienia obrońcy, że może szukać sobie klubu. - Menadżer Vauxhall Motors zapytał mnie, czy nie zechciałbym u nich trenować. Zostałem tam na 4 lata.
Obecnie Brazier jest pracownikiem biura i gra dla niezrzeszonego w lidze Marine FC.

Liverpool FC:

Naylor, Prior, Brazier, Carragher, Roberts, Quinn S., Quinn M., Thompson, Cassidy, Owen, Newby.

West Ham United:

Finn, Moore, Coyne, McFarlane, Partridge, Keith, Ferdinand, Lampard, Boylan, Hodges, Omoyinmi.


*The FA Youth Cup - turniej prowadzony przez Związek Piłkarski w Anglii dla drużyn do lat 18. Zdominowany przez juniorów zawodowych zespołów, głównie z Premier League, jednak bierze w nim udział ponad 400 drużyn juniorskich z całego kraju.