05.05.2024
17:30

Osób online 950

Derby Merseyside - Top 10

Liverpool i Everton w przeciągu 6 dni stoczą ze sobą dwa pojedynki - jeden w Premier League, jeden w FA Cup. Przed Wami subiektywne zestawienie 10 najlepszych meczów derbowych wg Daily Mail.

1. 1991, FA Cup, 4-4

W ostatnim meczu Kenny'ego Dalglisha na trenerskiej ławce Liverpoolu, Everton czterokrotnie doprowadzał do wyrównania w meczu piątej rundy FA Cup. Zbawcą the Toffees okazał się Tony Cottee. Dzień po meczu Dalglish zrezygnował z funkcji managera, a w meczu powtórkowym Everton wygrał 1:0

2. 1989, FA Cup, 3-2 (po dogr.) dla Liverpoolu

Gdy oba zespoły spotkały się w rozgrywanym na Wembley finale FA Cup w 1989, jednoczyła ich pamięć o 96 osobach, które zginęły na Hillsborough, w czasie półfinałowego meczu między Liverpoolem, a Notthingham Forrest.

Zawodnik Evertonu - Stuart McCall doprowadził do dogrywki, gdy jego drugie trafienie zrównoważyło wcześniejsze gole Johna Aldridge'a i Iana Rusha. Jednakże Rush - najskuteczniejszy strzelec w dotychczasowej historii meczów derbowych, zapewnił Liverpoolowi zwycięstwo, gdy po dośrodkowaniu Johna Barnesa ubiegł Neville'a Southalla - zawodnika, który zanotował najwięcej wystepów w meczach między obiema drużynami z Merseyside.

3. 1988, First Division, 1-0 dla Evertonu

Mecz został rozegrany sześć miesięcy po tym, jak prezes Evertonu - Sir Philip Carter, publicznie potępił fanow the Toffees za rasistowskie hasła, wykrzykiwane pod adresem Johna Barnesa. W całym sezonie Liverpool poniósł tylko dwie porażki, a to była właśnie jedna z nich. Everton wygrał dzięki bramce Wayne'a Clarke'a, kończąc tym samym serię 29 meczów Liverpoolu bez porażki.

4. 1967, FA Cup, 1-0 dla Evertonu

Ponad 100 tysięcy ludzi oglądało zwycięską bramkę Alana Balla. Więcej niż 60 tysięcy fanów zgromadziło się na Goodison Park, a dalsze 40 tysięcy oglądało mecz na Anfield, na gigantycznym ekranie. Była to trzecia derbowa bramka Balla w sezonie. Wcześniej dwukrotnie trafił do siatki w wygranym przez Everton 3:1 meczu ligowym, rozgrywanym na Goodison w 1966. W kolejnej rundzie the Toffees przegrali 2:3 z Notthingham Forrest.

5. 1986, FA Cup, 3-1 dla Liverpoolu

Gary Lineker wyprowadził Everton na prowadzenie, w ich pierwszym w historii finale FA Cup. Liverpool odpowiedział w drugiej połowie dwoma trafieniami Iana Rusha i jednym Craiga Johnstona. The Reds kończyli sezon w podwójnej koronie - zdobyli puchar oraz zwyciężyli w lidze. Mistrz z poprzedniego sezonu - Everton, ukończył rozgrywki na drugim miejscu.

6. 1977, FA Cup, 2-2 (3-0 dla Liverpoolu w powtórce)

The Reds pokonali Everton w, rozgrywanym na Old Trafford, półfinale FA Cup w 1971r i dokonali tego ponownie sześć lat później, w powtórkowym meczu na Marine Road.

7. 1999, Premier League, 1-0 dla Evertonu

The Toffees zwyciężyli 1:0 i było to jak do tej pory ich ostatnie zwycięstwo na Anfield. Już w 4 minucie bramkę - jak się później okazało zwycięską, strzelił Kevin Campbell. W końcówce meczu z boiska wylecieli Sander Westerveld, Francis Jeffers oraz Steven Gerrard.

8. 2006, Premier League, 3-1 dla Liverpoolu

Steve Gerrard wytrwał na boisku zaledwie 20 minut, zanim otrzymał swoją już drugą żółtą kartkę w tym spotkaniu. Liverpool jednak walczył. Samobójcze trafienie Phila Neville'a oraz bramki Luisa Garcii i Harry'ego Kewella sprawiły, że punkty zostały na Anfield.

Gola dla Evertonu strzelił Tim Cahill, a z boiska wyleciał Andy van der Meyde. Jedynymi zawodnikami, którzy dwukrotnie opuszczali placy gry w historii meczów derbowych, są Steven Gerrard i Phil Neville.

9. 1982, First Division, 5-0 dla Liverpoolu

W spotkaniu rozgrywanym na Goodison Park cztery bramki zdobył Ian Rush.

10. 1984, League Cup, 1-0 to Liverpool

Dzięki bramce Greame'a Sounessa Liverpool zapewnił sobie czwarte z rzędu zwycięstwo w Pucharze Ligi.