05.05.2024
17:30

Osób online 1001

Magiczne momenty Steviego

Dzisiejszy mecz Anglii ze Szwecją będzie setnym występem Stevena Gerrarda w koszulce Trzech Lwów. Z tej okazji, następującej krótko po sześćsetnym meczu pomocnika w barwach The Reds, oficjalna strona klubu prezentuje Państwu pięć najlepszych momentów w reprezentacyjnej karierze Gerrarda.

31 maja 2000 roku, Londyn - Anglia 2:0 Ukraina (mecz towarzyski)

W ostatnim meczu towarzyskim przed Euro 2000, selekcjoner Anglii Kevin Keegan dał szansę debiutu Gerrardowi, który przez 82 minuty na boisku zaprezentował się na tyle dobrze, że wywalczył miejsce w składzie na turniej w Belgii i Holandii. W meczu z Ukrainą na Wembley na listę strzelców wpisał się Robbie Fowler, który wraz z Emilem Heskeyem i Michaelem Owenem dołączył do Gerrarda w kadrze na turniej. Kwartet Czerwonych nie potrafił jednak uchronić Anglii przed odpadnięciem w fazie grupowej. Gerrard podczas Euro raz wszedł z ławki na ostatnie pół godziny przegranego 1:0 meczu z Niemcami.

1 września 2001, Monachium - Niemcy 1:5 Anglia (kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2002)

Pod wodzą Szweda Svena-Gorana Erikssona, który przejął reprezentację Anglii po rezygnacji Keegana we wcześniejszej fazie eliminacji, Anglia zagrała jeden z najlepszych meczów ostatnich lat. I była to wygrana Liverpoolu - wszystkie pięć goli strzelili zawodnicy The Reds. Do hat-tricka Owena po bramce dołożyli Gerrard i Heskey. Bramkę naszego pomocnika można uznać za kluczową, gdyż w doliczonym czasie gry w pierwszej połowie strzałem ze skraju pola karnego dał Anglii prowadzenie 2:1. Trzy punkty w tym meczu zapewniły Anglii miejsce na mistrzostwach w Korei i Japonii, które Gerrard niestety opuścił z racji kontuzji.

9 września 2009, Londyn - Anglia 5:1 Chorwacja (kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2010)

Niecałe dwa lata po tym, jak Chorwacja wyeliminowała Anglię z kwalifikacji do Euro 2008 zaskakująco wygrywając 3:2 na Wembley, drużyna Trzech Lwów pod wodzą Fabio Capello solidnie się za to zrewanżowała. Gerrard przyczynił się do dzieła zniszczenia rywali dwoma bramkami strzelonymi głową i był to drugi pogrom Chorwacji w meczach eliminacji - rok wcześniej na własnym terenie podopieczni Slavena Bilicia przegrali 1:4. Tym zwycięstwem Anglicy zapewnili sobie udział w Mistrzostwach Świata w RPA, dając Gerrardowi kolejną okazję do wykazania się na wielkim turnieju.

12 czerwca 2010, Rustenburg - Anglia 1:1 USA (Mistrzostwa Świata 2010)

Jak przez większość swojej kariery Gerrard nie czekał długo na wykorzystanie swojej szansy. Już w czwartej minucie pierwszego meczu Anglików na turnieju Gerrard ruszył do dobrze dogranej przez Heskeya piłki i strzałem obok Tima Howarda dał Trzem Lwom prowadzenie. Niestety potem było już tylko gorzej, Anglicy z trudem wyszli z grupy, a w 1/8 finału zostali zmiażdżeni przez Niemców, przegrywając 1:4. Po turnieju Gerrard przyznał jednak, że cieszył się z okazji prowadzenia swego kraju na Mistrzostwach Świata w roli kapitana.

Czerwiec 2012, Polska i Ukraina - Euro 2012

Był to kolejny wielki turniej z Gerrardem w roli kapitana Anglii. Pomocnik był ważnym ogniwek drużyny Roya Hodgsona i asystował przy trzech golach drużyny w drodze do ćwierćfinału, w którym Anglia spotkała się z Włochami. Po 120 minutach meczu w Kijowie Gerrard strzelił bramkę z pierwszego rzutu karnego, ale po raz kolejny ujawniła się pięta achillesowa Trzech Lwów, przez co Anglicy musieli po raz kolejny oglądać łamiącą serce serię rzutów karnych. Sam Gerrard został wyróżniony otrzymując miejsce w jedenastce turnieju wybranej przez UEFA.