13.05.2024
21:00

Osób online 1142

10 największych osiągnięć Gerrarda

Steven Gerrard kończy dziś 33 lata – aby uczcić tę okazję postanowiliśmy przypomnieć kilka momentów z jego nadzwyczajnej kariery w Liverpoolu.

Od debiutu kapitana w 1998 roku do pamiętnego hat-tricka przeciwko Evertonowi w zeszłym roku liczba osiągnięć Gerrarda stała się olbrzymia, w związku z czym postanowiliśmy stworzyć ranking najwybitniejszych sukcesów kapitana the Reds.

10. Kwiecień 2006 – Nagroda Piłkarza roku w Anglii

Dzień po tym jak poprowadził Liverpool do sukcesu w FA Cup w zapierającym dech w piersiach finale przeciwko West Hamowi, Gerrard otrzymał prestiżową nagrodę Piłkarza Roku w Anglii. Kapitan the Reds został okrzyknięty Młodym Piłkarzem Roku w 2001 roku.

9. Październik 2003 – Przejęcie opaski kapitańskiej

Były menadżer the Reds, Gérard Houllier odciążył Samiego Hyypię z obowiązków kapitańskich i przekazał opaskę Gerrardowi, który miał wówczas 23 lata. Pomimo młodego wieku, Houllier widział wciąż rozwijające się, wyjątkowe zdolności przywódcze Gerrarda i wiedział, że jest to dobry moment, by wybrać go kapitanem. Swój pierwszy mecz w tej roli rozegrał w Pucharze UEFA 15 października 2003 roku. Liverpool wygrał wtedy 3-0, a jego rywalem była Olimpija Lublana.

8. Grudzień 2006 – Order Imperium Brytyjskiego

Nagroda Piłkarza Roku nie była jedynym zaszczytem, jakiego dostąpił Gerrard w 2006. Pod koniec grudnia kapitan Liverpoolu został odznaczony przez królową Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla sportu.

7. Listopad 1998 – Debiut w Liverpoolu

Niesamowita kariera Gerrarda rozpoczęła się kiedy wszedł na końcówkę, wygranego 2-0, meczu przeciwko Blackburn Rovers. Kapitan miał wtedy zaledwie 18 lat. Od tamtego czasu wyrósł na prawdziwego lidera drużyny zaliczając 630 występów we wszystkich rozgrywkach.

6. Kwiecień 1999 – Pierwsze derby

Młody Gerrard wszedł na ostatnie 20 minut swoich pierwszy derbów Merseyside. W końcówce meczu swoimi heroicznymi interwencjami uratował zwycięstwo 3-2, które zapewnił strzał reprezentanta Czech Patrika Bergera.

5. Marzec 2001 – Gol przeciwko Manchesterowi United

Na przełomie tysiącleci Gerrard zaczynał zaznaczać swoją obecność w Premier League i demonstrować swoją siłę pięknymi bramkami. Rozgłos zyskał po bramce strzelonej odwiecznym rywalom – jego niesamowite uderzenie z ponad 25 metrów pozostawiło Fabiena Bartheza zupełnie bezradnego.

4. Grudzień 2004 – Zwycięska bramka przeciwko Olympiakosowi

Bramka Rivaldo z rzutu wolnego oznaczała, że Liverpoolu potrzebuje trzech trafień, aby nie pożegnać się z Ligą Mistrzów w sezonie 2004/2005 już na etapie fazy grupowej. Bramki Sinamy-Pongolle’a i Neila Mellora sprawiły, że końcówka była bardzo nerwowa. W ostatnich minutach strzałem z ponad 20 metrów kapitan trafił do siatki i zapewnił Liverpoolowi awans.

3. Marzec 2012 – Hat-trick przeciwko Evertonowi

Mieszanka mocnych i dokładnych uderzeń numeru 8 złożyła się na oszałamiającego hat-tricka w głośnym zwycięstwie 3-0 nad lokalnymi rywalami. Wynik był zwieńczeniem doskonałego wieczoru piłkarzy i Kenny’ego Dalglisha, który wyszedł zwycięsko ze starcia ze swoim rodakiem Davidem Moyesem, obchodzącym tego dnia 10. rocznicę pracy na Goodison Park.

2. Maj 2006 – Dramatyczne zwycięstwo w FA Cup

Dwie doskonałe bramki Gerrarda – jedna z nich, po oszałamiającym strzale z dystansu w doliczonym czasie gry doprowadziła do dogrywki w meczu przeciwko West Hamowi w finale FA Cup w 2006 roku. Kiedy kolejne 30 minut nie przyniosło rozstrzygnięcia, Gerrard był jednym z zawodników, którzy wykorzystali rzut karny, podczas gdy Pepe Reina swoimi heroicznymi interwencjami pomógł zatrzymać Młoty i the Reds sięgnęli po trofeum.

1. Maj 2005 – Zdobycie Pucharu Mistrzów w Stambule

Liverpool schodził na przerwę finału Ligi Mistrzów przegrywając 3-0, a Gerrard pokazał swoje niebywałe zdolności przywódcze doprowadzając the Reds do historycznego powrotu. Strzelając bramkę głową, kapitan zainspirował kolegów, którzy w 6 minut wyrównali wynik meczu i doprowadzili do pamiętnych rzutów karnych, zapewniając kibicom najbardziej niezapomniany finał w historii Ligi Mistrzów.