05.05.2024
17:30

Osób online 960

TOP 10 zwycięstw z Arsenalem

Przed kolejną potyczką z liderem Barclays Premier League, Arsenalem, na Anfield w sobotę, przedstawiamy Państwu dziesięć najważniejszych zwycięstw nad londyńską drużyną w historii the Reds.

Sobotnie starcie będzie 216. spotkaniem drużyn od pierwszej potyczki w październiku 1893 roku. Liverpool zwyciężył wówczas 5:0 z Woolwich Arsenal na Manor Ground.

The Reds zwyciężyli Kanonireów 82 razy, przegrywając 77 starć – jednakże które ze wszystkich meczów najbardziej wpisały się w pamięć kibiców the Reds i dlaczego?

10. Liverpool 4:1 Arsenal (Anfield, marzec 2007)

Arsenal wygrał już trzy z czterech spotkań z Liverpoolem w tym sezonie, jednak Peter Crouch uratował starcie z Kanonierami, zdobywając jednocześnie hat-tricka. Wysoki napastnik otworzył wynik spotkania strzałem prawą nogą. Drugą bramkę zdobył fantastyczną główką, a perfekcyjnego hat-tricka skompletował strzałem lewą nogą. Daniel Agger i William Gallas również wpisali się tego dnia na listę strzelców.

9. Liverpool 2:0 Arsenal (Anfield, sierpień 1985)

Wszystkie oczy skierowane były na the Reds i nowego zawodnika/menadżera Kenny’ego Dalglisha, który latem objął stanowisko bossa Liverpoolu po Joem Faganie. Drużyna wówczas nie zawiodła, świetnie dominując piłkarzy Donalda Howe’a. Ronnie Whelan wyprowadził the Reds na prowadzenie w 33. minucie, a Steve Nicol przypieczętował wynik spotkania. Zwycięstwo to zapowiadało udaną kampanię zespołu Dalglisha, która zakończyła się historycznym dubletem na Anfield.

8. Liverpool 4:0 Arsenal (Anfield grudzień 2000)

Tydzień po zwycięstwie 1:0 na Old Trafford, drużyna Gérarda Houlliera utrzymała wysoką formę miażdżąc rywali do mistrzostwa, Arsenal. Steven Gerrard mierzył się z Royem Keanem i Patrickiem Vieirą w przeciągu tygodnia i nie zawiódł, strzelając bramkę the Gunners w 11. minucie. Michael Owen, Nick Barmby i Robbie Fowler także pomogli w dziele zniszczenia.

7. Liverpool 2:1 Arsenal (Villa Park, listopad 1988)

Niegdyś remisy w Pucharze Ligi Angielskiej nie prowadziły do dogrywki i rzutów karnych. Wówczas Liverpool potrzebował 3 spotkań, aby pokonać Arsenal w trzeciej rundzie Carling Cup w kampanii 1988/1989. Drużyny zremisowały 1:1 na Anfield, 0:0 na Highbury i były blisko kolejnego remisu 1:1 na Villa Park, jednakże John Aldridge zdobył zwycięską bramkę w 87. minucie spotkania, pomagając drużynie Kenny’ego Dalglisha w awansie do kolejnej rundy.

6. Arsenal 1:2 Liverpool (Highbury, sierpień 1987)

Słynny sezon 1987/1988 rozpoczął się w dobrym stylu, mimo drobnych problemów. Zniszczona kanalizacja na Anfield zmusiła the Reds do rozegrania trzech pierwszych spotkań na wyjeździe. W srebrnych koszulkach, nowe transfery Liverpoolu, Peter Beardsley i John Barnes, pozwoliły Johnowi Aldridge’owi na otwarcie wyniku spotkania. Jednakże Paul David doprowadził do wyrównania. The Reds udało się ostatecznie wygrać za pośrednictwem główki Steve’a Nicola, która uderzająco przypomina jedną z bramek Luisa Suáreza przeciw West Bromowi.

5. Liverpool 3:0 Arsenal (Anfield, sierpień 1994)

Robbie Fowler strzelił najszybszego hat-tricka w historii Premier League. 4 minuty i 33 sekundy zajęło mu pogrążenie drużyny George’a Grahama i do dziś rekord ten nie został pobity. Napastnik Liverpoolu uderzył koło Davida Seamana wyprowadzając drużynę na prowadzenie, załatał Lee Dixona przy drugiej bramce i wybrnął dryblingiem z niekomfortowej sytuacji przy linii bocznej zdobywając fantastycznego hat-tricka.

4. Liverpool 2:1 Arsenal (Anfield, listopad 2004)

Neil Mellor wstrząsnął Anfield fenomenalnym strzałem na sam koniec spotkania. Xabi Alonso stylowo wyprowadził the Reds na prowadzenie i mimo wyrównania Patricka Vieiry, Mellor pokonał wówczas „Niepokonanych” tuż przed końcowym gwizdkiem.

3. Liverpool 5:0 Arsenal (Anfield, kwiecień 1964)

Pierwsze mistrzostwo Billa Shankly’ego zostało przypieczętowane w fantastycznym stylu pogromem the Gunners. Stadion został wypełniony już na godzinę przed meczem. Roger Hunt, Alf Arrowsmith, Ian St. John i dwukrotnie Peter Thompson. Tak wyglądała lista strzelców tego meczu. Mistrzostwo zostało przypieczętowane w iście pięknym stylu, a mogło być jeszcze lepiej, gdyby rzut karny wykonywany przez Iana Callaghana nie został wybroniony przez byłego bramkarza the Reds, Jima Furnella.

2. Liverpool 4:2 Arsenal (Anfield, kwiecień 2008)

Mając w pamięci remis 1:1 na wyjeździe w ramach ćwierćfinału Ligi Mistrzów, wczesna bramka Diaby'ego zaniepokoiła wszystkich fanów Liverpoolu. Sami Hyypiä uspokoił nieco drużynę i kibiców wyrównując fantastyczną główką. Następnie Fernando Torres fenomenalną bramką po obrocie w polu karnym the Gunners wyprowadził drużynę na prowadzenie. Późny gol Emmanuela Adebayora w 84. minucie mógł zakończyć marzenia the Reds na sukces w Lidze Mistrzów, jednak Ryan Babel wywalczył rzut karny, który został zamieniony przez Stevena Gerrarda na bramkę. Babel w ostatnich minutach przypieczętował zwycięstwo w pamiętnym ćwierćfinale i pomógł drużynie Beniteza w awansie do półfinału.

1. Arsenal 1:2 Liverpool (Millennium Stadium, maj 2001)

Jednakże tylko jeden mecz mógł zostać wpisany na pierwszym miejscu tego zestawienia. Freddie Ljungberg dał the Gunners prowadzenie w 72. minucie finału FA Cup, który został kompletnie zdominowany przez Arsenal. Jednakże Michael Owen wyrównał wynik spotkania w późnej fazie meczu. Następnie już pod koniec spotkania Patrick Berger przejął piłkę w polu karnym Liverpoolu, po czym posłał 50-metrowe podanie w kierunku Owena, który zdobył zwycięską bramkę i wzniósł z drużyną FA Cup.