Pięć ostatnich wizyt na St. Mary’s

Liverpool w sobotę czeka wyjazd na stadion Southamtpon – St Mary’s. Oto jak wyglądało ostatnie pięć ligowych potyczek na południu Anglii. Bilans nie jest najlepszy.

Southampton 3:1 Liverpool – 16.03.2013

Marzenia o Top 4 w poprzednim sezonie legły w gruzach po tym pechowym występie The Reds.

Już po sześciu minutach spotkania Morgan Schneiderlin wpisał się na listę strzelców, kończąc dobrą akcję z Jayem Rodriguezem. Jeszcze przed przerwą legenda – jak śmiało można powiedzieć o Rickym Lambercie – dobił rzut wolny z niewielkiej odległości i było 2:0.

Bramkę kontaktową chwilę po wznowieniu zdobył najlepszy na boisku zawodnik Liverpoolu – Philippe Coutinho. Ale to wszystko na co tego dnia było stać The Reds. Czerwoni nie poszli za ciosem, a Jay Rodriguez tym razem osobiście pokonał interweniujące Brada Jonesa i trzy punkty zostały na St. Mary’s.

Jedenastka LFC: Jones, Johnson, Škrtel, Agger, José Enrique, Gerrard, Allen, Downing, Coutinho, Suárez, Sturridge.

Southampton 2:0 Liverpool – 22.01.2005

Był to pierwszy wyjazd Beníteza do Southamtpon. Nieudany wyjazd. Liverpool w tym sezonie przegrywał niespodziewanie w lidze, ale możemy to wybaczyć, zważając na pamiętny występ w Stambule z Milanem.

Weteran w obronie Liverpoolu – Mauricio Pellegrino – przeżywał tego dnia załamanie formy, popełniał proste błędy co skończyło się stratą i wykończeniem akcji z Peterem Crouchem (przyszłym zawodnikiem Liverpoolu) przez Davida Pruttona. Na 2:0 bramkę zdobył Crouch, a Liverpool nie zdążył odpowiedzieć.

Jedenastka LFC: Dudek, Carragher, Hyypiä, Pellegrino, Warnock, Luis García, Gerrard, Hamann, Riise, Baroš, Morientes

Southampton 2:0 Liverpool – 14.03.2004

Tego dnia Michael Owen przestrzelił rzut karny, nie pierwszy raz w Liverpoolu.

Zespół Gérarda Houlliera zdominował pierwszą połowę, ale nie potrafił wykorzystać okazji strzeleckich.

Po przerwie Święci potwierdzili tezę, że niewykorzystane sytuacje potrafią się zemścić. James Beattie, Kevin Philipps i mieliśmy 2:0.

Jedenastka LFC: Dudek, Bišćan, Henchoz, Hyypiä, Carragher, Kewell, Gerrard, Hamann, Diouf, Baroš, Owen

Southampton 0:1 Liverpool – 18.01.2003

Jedyne z ostatnich pięciu meczów na St. Mary’s zwycięstwo Liverpoolu. Było to 11 lat temu, dzięki bramce Emile’a Heskeya, zdobytej tego chłodnego styczniowego wieczora.

Liverpool tym meczem zakończył zatrważającą serię 12 meczów bez zwycięstwa w Premier League i presja z Houlliera nieco spadła.

Główka w 14 minucie Heskeya wystarczyła. Był to pierwszy gol Anglika od 19 spotkań i dzięki niemu Liverpool zawiózł trzy punkty na Anfield.

Jedenastka LFC: Kirkland, Carragher, Hyypiä, Henchoz, Traoré, Murphy, Gerrard, Diouf, Riise, Owen, Heskey

Southampton 2:0 Liverpool – 19.01.2002

Niemal rok wcześniej Liverpool zmarnował okazję, aby po meczu z Southampton awansować na drugą pozycję w lidze (ostatecznie sezon 2001/2002 udało się zakończyć na 2. miejscu). Tego dnia The Reds stwarzali okazje do zdobycia bramek, ale będący na wypożyczeniu w Liverpoolu Nicholas Anelka nie potrafił wykorzystać swoich szans.

W 60. minucie Sami Hyypiä sprokurował rzut karny dla rywali, powalając w szesnastce Matta Oakleya, a James Beattie był egzekutorem. Jedenaście minut później rezerwowy tego dnia John Arne Riise posłał piłkę głową do własnej siatki i szanse na tytuł ulotniły się. Southampton 2:0 Liverpool

Jedenastka LFC: Dudek, Wright, Hyypiä, Henchoz, Carragher, Murphy, Hamann, Gerrard, Šmicer, Anelka, Litmanen

Zwycięstwo Liverpoolu w sobotę nad Southampton może być ósmym zwycięstwem na St. Mary’s w historii potyczek tych zespołów w Premier League. Pierwszym od ponad 11 lat.