05.05.2024
17:30

Osób online 794

5 pucharowych wiktorii nad Man Utd

Liverpool zmierzy się z wielkim rywalem Manchesterem United w Lidze Europy po raz pierwszy tej nocy, kiedy obu drużynom przyjdzie spotkać się w dwumeczu w 1/8 tych rozgrywek.

Podczas gdy dwa klubu nigdy dotąd nie spotkały się w historii tych europejskich rozrywek, mają wiele wspólnych i niezapomnianych starć w krajowych rozgrywkach pucharowych.

Poniżej przedstawienie pięciu najważniejszych:

Finał League Cup – 26 marca 1983

Liverpool wygrał puchar ligi po raz trzeci z rzędu, kiedy to pokonał United Rona Atkinsona 2-1 na Wembley.

Po indywidualnej akcji genialną bramkę zdobył Norman Whiteside, gwiazdor z Irlandii Północnej, otwierając wynik dla United w 12 minucie, ale niedługo po tym do wyrównania doprowadził Alan Kennedy bardzo kąśliwym strzałem.

W dogrywce Ronnie Whelan – bohater The Reds z Wembley z poprzedniego sezonu stał się nim ponownie, Liverpool zwyciężył i zgarnął puchar do domu.

To był ostatni sezon menedżera Boba Paisleya, który poprowadził drużynę do Wembley, aby tam odnieść ostateczny triumf.

Czwarta runda League Cup - 26 listopada 1985

To było niewiarygodne. Liverpoolu na Anfield w dwumeczu nie udało się osiągnąć rekordowego sukcesu zwycięstw nad United od momentu triumfu na Wembley z 1983.

Kiedy Paul McGrath zdobył gola goście zaczęli wyglądać naprawdę ponuro.

Jan Mølby wyrównał dla The Reds, jego dwie bramki były niesamowite, a sam zawodnik przeszedł do historii jako jeden z najlepszych jaki kiedykolwiek występował na Anfield. Zawodnik przejął piłkę na własnej połowie, pokonał trzech obrońców i plasowanym strzałem uderzył w górny róg bramki znajdującej się przed The Kop.

Kilka minut później wykorzystał rzut karny, który okazał się zwycięskim golem.

Finał League Cup - 2 marca 2003 roku

Gerrard Houllier prowadził The Reds do wygranej w Cardiff, gdzie Liverpool pokonał United 2-0 na Millennium Stadium.

Piękną bramkę zdobył w 39 minucie Steven Gerrard z bocznego sektora boiska nie dając absolutnie żadnej szansy Fabienowi Barthezowi.

Puchar został zapewniony po fantastycznym podaniu Hamanna, które wykończył w swoim stylu Michael Owen.

Jerzy Dudek został wybrany zawodnikiem meczu za niesamowite parady.

Piata runda FA Cup - 18 lutego 2006

Liverpool zapewnił sobie awans do ćwierćfinału FA Cup po jednobramkowym zwycięstwie nad United na Anfield.

Fantastycznie dośrodkował wtedy Steve Finnan, błąd Vidica wykorzystał Crouch i skierował piłkę do siatki.

Crouch bramką zyskał sobie sympatię u kibiców zdobytą bramką i dał Liverpoolowi prowadzonemu wówczas przez Beniteza zasłużone zwycięstwo.

Czwarta runda FA Cup - 28 stycznia 2012

Kenny Daglish poprowadził Liverpool do dramatycznego zwycięstwa nad rywalami na Anfield po bramce jednego z najbardziej popularnych zawodników noszących czerwoną koszulkę – Dirka Kuyta w końcówce.

Po pokonaniu Manchesteru City w półfinale League Cup w drodze na Wembley kilka dni wcześniej nadzieje były spotęgowane, a King Kenny był inspiracją dla The Reds do innego, pamiętnego zwycięstwa.

Daniel Agger otworzył wynik, ale Ji-Sung Park wyrównał tuż przed przerwą.

Na dwie minuty przed końcem Andy Carroll majestatycznie wyskoczył w górę, zgrał piłkę głową do wychodzącego Holendra, a ten wpakował ją do siatki przed The Kop.

To były wspaniałe sceny wpisane w historię, a wisienką na torcie dwa zwycięstwa nad niebieską jak i czerwoną częścią Manchesteru w ciągu zaledwie kilku dni.