player
USG
Royale Union Saint-Gilloise
Europa League
14.12.2023
18:45
LIV
Liverpool
 
Osób online 1340

Liverpool planuje dalsze inwestycje


Klub analizuje możliwości i potencjał w zakresie modernizacji i przebudowy stadionu Anfield. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, poza letnim remontem stadionu zrealizowane zostaną kolejne wielkie inwestycje infrastrukturalne.

Po ukończeniu imponującej trybuny Main Stand, władze klubu potwierdziły, że ich głównym celem jest w najbliższej przyszłości przekształcenie Anfield Road i zwiększenie pojemności stadionu do około 60 tysięcy miejsc. Drugi etap remontu będzie kosztował około 40 do 45 milionów funtów i pozwoli uzyskać dodatkowe 5 tysięcy miejsc na trybunach. Liverpool od 2014 roku posiada zezwolenie na stworzenie nowego planu zagospodarowania przestrzeni na terenie stadionu.

W normalnych warunkach termin na stworzenie takiego planu wygasłby we wrześniu bieżącego roku, ale dzięki działaniom klubu uzyskano jego przedłużenie. Na omawianie nowej infrastruktury działacze mają czas do sierpnia 2019 roku. Tak zwaną decyzję o warunkach zabudowy klub Liverpool uzyskał od Rady Miasta wraz z pozwoleniem na przebudowę trybuny Main Stand. W trakcie budowy do planu wprowadzono jednak kilka poprawek – ostatnią w sierpniu 2016 roku. Dzięki temu tok trzyletniego okresu rozpoczął się dopiero w tym terminie.

Zamiarem właścicieli klubu, Fenway Sports Group, od początku było doczekanie do końca pierwszego etapu budowy, zanim podjęte zostaną jakiekolwiek dodatkowe decyzje. Nowa trybuna Main Stand, która zwiększyła pojemność stadionu do około 54 tysięcy miejsc, została otwarta dla kibiców we wrześniu zeszłego roku. Przez większą część sezonu parter tej części stadionu pozostawał jednak placem budowy, a zawodnicy, kibice i pracownicy klubu mogli korzystać tylko z tymczasowej infrastruktury. Kosztujący 110 milionów funtów projekt został ostatecznie ukończony w zeszłym miesiącu, kiedy na derby Merseyside do użytku oddano nowe szatnie i pomieszczenia dla mediów.

Klub nie daje żadnych gwarancji co do terminu zakończenia całości prac budowlanych na stadionie. Dyrektor ds. operacyjnych klubu, Andy Hughes, przyznaje jednak, że jest to jednym z głównych tematów spotkań klubowych władz.

– Plan od zawsze był taki, że skończymy Main Stand, zanim zajmiemy się kolejnymi projektami na Anfield – powiedział Hughes w wywiadzie dla portalu Liverpool Echo.

– Istnieją możliwości przeprowadzenia dodatkowych prac budowlanych przy Anfield Road. Oficjalne stanowisko klubu jest takie, że możliwości te zostaną dogłębnie przeanalizowane.

– Proces będzie przebiegał podobnie, jak w przypadku Main Stand. Obecnie pracujemy nad projektem, studium wykonalności, kosztorysem oraz analizą potencjału w zakresie pojemności stadionu i rentownością przedsięwzięcia.

– Dopiero po zakończeniu tego kompleksowego procesu ogłosimy wnioski, do których dojdziemy. Wcześniej z pewnością program przebudowy stadionu nie zostanie wcielony w życie.

Brak miejsc siedzących dla gości w strefie cateringowej to tylko jedna z rzeczy, które mogą znaleźć się w przygotowywanym planie. Nie jest jednak pewne, czy stanowić ona będzie priorytet, ze względu na wolniejsze tempo spłaty takiej inwestycji.

Zapytany w zeszłym roku o dalsze prace budowlane na stadionie, właściciel klubu John W Henry powiedział: – Nie wiem, czy podejmiemy jakiekolwiek dodatkowe kroki. Niestety w Anglii występuje problem cen biletów.

Liverpool wydaje się jednak zdeterminowany, by znaleźć formułę, która pozwoli klubowi przebudować Anfield.

– Z perspektywy finansów istnieją argumenty za i przeciw – powiedział Hughes – Wprowadzenie miejsc dla VIPów i gości w strefie cateringowej zwiększy koszty budowy. Pozbycie się ich z planu ułatwiłoby sprawę.

– Cała inwestycja powinna zostać dopracowana ze szczegółami we wszystkich aspektach. Zgadzać się musi projekt, finanse i strona operacyjna.

– Obecnie analizujemy wszystkie te elementy. Na tym etapie nie możemy niczego wykluczyć.

Projekt Anfield Road zgodny z obecnie obowiązującymi warunkami zabudowy zakłada zwiększenie pojemności areny o kolejne 4,800 miejsc. Wszystko jednak wskazuje na to, że klub wybierze inną opcję, by móc zmieścić na trybunach jeszcze więcej miejsc.

Posiadanie decyzji o warunkach zabudowy oznacza, że Liverpool może manipulować istniejącymi planami do września 2019 roku. Nie wymaga się od klubu złożenia dodatkowych wniosków, co ułatwi cały proces.

Trybuna Main Stan okazała się wielkim sukcesem. Wszystkie bilety na wszystkie mecze u siebie w bieżącym sezonie zostały wyprzedane. Nowa część stadionu kosztowała 110 milionów funtów. Kwota ta została uzyskana w drodze wewnątrzkorporacyjnej pożyczki udzielonej przed instytucję kredytową grupy FSG przy oprocentowaniu wynoszącym tylko 1,24%. Przy założeniu, że Main Stand będzie generowała dla klubu 20 milionów funtów rocznie, dług zostanie spłacony w sześć lat.

Hughest powiedział: – Cieszymy się z sukcesu, jakim okazała się trybuna Main Stand. Dostaliśmy wiele pozytywnych opinii ze strony kibiców.

– Fakt, iż udało nam się zrealizować tak wielki projekt na czas i nie wykroczyć poza zakładany budżet, jest wielkim osiągnięciem.

Tego lata na Anfield znów wypełni się łoskotem wiertarek i młotów. Stadion zostanie zrewitalizowany na zewnątrz i wewnątrz. Przed sezonem 2017/18 przeprowadzone zostaną kompleksowe prace mające na celu ułatwienie dostępu dla osób niepełnosprawnych. Przesunięte zostanie około 100 miejsc. Pozwoli to Liverpoolowi spełnić wymagania wytycznych Accessible Stadia Guide.

Klub Liverpool ściśle współpracował ze stowarzyszeniem kibiców i organizacją Liverpool Disabled Supporters Association (LDSA), by wprowadzić wzmiankowane udogodnienia. Ilość miejsc na wózki inwalidzkie zostanie zwiększona ze 195 do ponad 250. Dodane zostanie ponad 150 dodatkowych udogodnień i miejsc siedzących z ułatwionym dostępem. Wbudowane zostaną nowe szyby dźwigowe, usunięte zostaną niektóre ściany nośne, zmienione zostaną nachylenia ramp wjazdowych dla wózków inwalidzkich. Ponadto przebudowie ulegnie loża, któa zostanie przystosowana dla osób niepełnosprawnych. By to osiągnąć należy przenieść miejsca dla niektórych kibiców posiadających karnety sezonowe. Ogółem liczba miejsc siedzących na stadionie zostanie w toku prac zmniejszona o około 100.

Co więcej, zakłada się również rozbudowę trybuny The Kop. Miejscami siedzącymi wypełnione zostaną oba narożniki znanej na całym świecie konstrukcji. Pozwoli to dodać kolejnych 470 siedzisk.

Latem na Anfield generalnej przebudowie ulegnie również boisko. Pod murawę wbudowany zostanie system kanałów odwadniających i nawadniających. Powierzchnia boiska zostanie zaś pokryta najnowocześniejszą murawą „Desso GrassMaster”. Jest to mieszanka naturalnej trawy i włókien sztucznych. Obecna murawa dawno już powinna była zostać wymieniona. Jej okres przydatności wygasł ponad sześć lat temu. Zostanie więc zerwana bezpośrednio po ostatnim meczu sezonu, czyli starciu z Middlesbrough, które odbędzie się 21 maja. W ubiegłych latach Liverpool musiał zadowolić się sadzeniem nowej trawy, a to ze względu na konieczność zapewnienia dostępu dla dźwigów budujących trybunę Main Stand.

Na zewnątrz stadionu zbudowany zostanie nowy sklep flagowy. Jego konstrukcja została już ukończona. Zostanie on otwarty wraz z początkiem przyszłego sezonu i da pracę dodatkowym sześćdziesięciu osobom.

Ponadto, Liverpool jeszcze w tym miesiącu złoży wniosek o pozwolenie na budowę w związku z planowaną rozbudową bazy szkoleniowej Kirkby. Projekt uzgodniony z Radą Gminy Knowsley opiewa na 50 milionów funtów. Klub zakłada rozpoczęcie prac na początku 2018 roku. Mają one zostać ukończone latem 2019 roku.

Wszystkie inwestycje w infrastrukturę klubową, włączając w to również remont bazy w Melwood, pochłoną łącznie około 200 milionów funtów.

Hughes powiedział: – Musimy inwestować w różne aspekty działalności klubu oraz rozwijać infrastrukturę. To ważna część strategii klubowej. Chcemy się bezustannie rozwijać. Ma to na celu wsparcie piłkarzy i przyciąganie do klubu coraz większej ilości utalentowanych zawodników.

– Nie możemy jednak zapominać o odpowiednim zarządzaniu finansami i sprawami operacyjnymi klubu. Celem nadrzędnym jest utrzymanie stabilności finansowej, na którą wszyscy tak ciężko pracowali.

James Pearce

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (5)

maytman 05.05.2017 16:21 #
chwała wam za to, że tak fajnie to tłumaczycie. świetna robota, dobry tekst
kadam 05.05.2017 16:46 #
po co remontowac Melwood skoro przenosimy sie do Kirkby?
maadmaan88 05.05.2017 17:11 #
Podoba mi się to niezmiernie, krok po kroku i do celu. Jednak mimo tylu inwestycji które kosztują liczę na konkretną inwestycję w skład i jakościowych piłkarzy.
petuks 05.05.2017 20:39 #
Z tego co widać może się trochę pozmieniać w wyglądzie
Radbug 06.05.2017 00:19 #
Szykują się duże głośne i drogie transfery do klubu w najbliższych kilku latach...

Pozostałe aktualności

Skład Liverpoolu na Palace  (125)
09.12.2023 12:21, AirCanada, liverpoolfc.com
Crystal Palace - Liverpool: Wieści kadrowe  (0)
08.12.2023 20:38, Agamk05, liverpoolfc.com
Boss: Myślimy tylko o trzech punktach  (0)
08.12.2023 19:04, GiveraTH, liverpoolfc.com
Klopp podkreśla znaczenie Van Dijka  (2)
08.12.2023 14:50, Bajer_LFC98, liverpoolfc.com
Jürgen Klopp na temat kontuzji  (12)
08.12.2023 13:45, Bajer_LFC98, liverpoolfc.com