05.05.2024
17:30

Osób online 1212

21 faktów na temat Lucasa Leivy

Z powodu 10. rocznicy przypieczętowania transferu Lucasa Leivy do Liverpoolu, Ged Rea przygotował na tę okazję 21 faktów i statystyk na temat wysłużonego Brazylijczyka.

Lucas Leiva wystąpił w 99 meczach pucharowych dla Liverpoolu - w 18 meczach FA Cup, 24 Pucharu Ligi i 57 w Europie.

Zespołami, przeciwko którym najczęściej się mierzył w swojej karierze na Anfield są Chelsea (19 meczów) oraz Everton (17).

Strzelił 7 goli dla klubu, 3 bramki w rozgrywkach europejskich, 2 w FA Cup i po 1 w Premier League oraz Pucharze Ligi.

Jego jedyny do tej pory gol ligowy miał miejsce w meczu przeciwko Newcastle 3. maja 2009 roku w 87. minucie meczu. Na boisku przebywał od ośmiu minut, w skutek wejścia z ławki rezerwowych.

Gdy w styczniu bieżącego roku trafił do siatki przeciwko Plymouth Argyle, przełamał passę 200 meczów bez bramki.

14-krotnie przywdziewał opaskę kapitańską, z których to 8 miało miejsce w sezonie 2015/16, a 5 w aktualnym sezonie.

Lucas dzielił miejsce na boisku ze 120 różnymi piłkarzami Liverpoolu.

Jego najlepszym sezonem pod względem liczby występów był 2009/10, gdy zagrał w 50 meczach, 46 razy od pierwszej minuty i 4-krotnie wchodząc z ławki.

Najbardziej bramkostrzelny Lucas był w sezonie 2008/09, gdy do siatki trafił 3-krotnie.

Na ten moment, dla Liverpoolu zagrał 17323 minuty ligowe. Tylko dziesięciu zawodników the Reds spędziło więcej czasu na boisku w erze Premier League.

Dwie z jego bramek miały miejsce po wejściu z ławki rezerwowych - przeciwko Newcastle w 2009 i przeciwko Steaua Bukareszt rok później. Ta druga padła w dwie minuty po wejściu Lucasa na boisku.

Dwa razy został zesłany z boiska, w meczu FA Cup z Evertonem w 2009 i w spotkaniu Premier League przeciwko Stoke City w listopadzie 2010 roku.

4 razy podszedł do jedenastki w konkursie rzutów karnych, zdobywając przy tym 3 gole. Tylko Adam Lallana więcej razy podjął się wykonania jedenastki w tych okolicznościach.

Lucas grał w Liverpoolu dla pięciu różnych menedżerów - Rafaela Beniteza, Roya Hodgsona, Kenny'ego Dalglisha, Brendana Rodgersa i Jürgena Kloppa. W historii klubu tylko Jamie Carragher współpracował z większą liczbą menedżerów.

Do niego należy rekord największej liczby konsekutywnych występów ligowych (31).

Jest 1 z 9 piłkarzy, którzy zagrali więcej niż 30 meczów dla Liverpoolu w Pucharze UEFA/Lidze Europy.

Tylko 2 piłkarzy spoza Wysp Brytyjskich (Samii Hypia i Pepe Reina) zagrało więcej więcej meczów w Premier League niż Lucas Leiva. Jego 245 mecze dają mu szóste miejsce na tej liście.

W Champions League zadebiutował w wygranym 4:0 meczu przeciwko Toulouse w sierpniu 2007 roku, w roli zmiennika Momo Sissoko.

W 2008 roku był częścią składu Brazylii, który wygrał brązowy medal na Igrzyskach olimpijskich. Został zesłany z boiska w meczu półfinałowym przeciwko Argentynie za faul na koledze z klubu, Javierze Mascherano, a tym samym był zawieszony w meczu o medal.

Był drugim Brazylijczykiem, który przybył do Liverpoolu po Fabio Aurelio, który dołączył do zespołu rok wcześniej.

Pierwszą bramkę dla Liverpoolu strzelił w styczniu 2008 w wygranym 5:2 meczu FA Cup przeciwko Havant & Waterlooville.