Osób online 1097

PGMOL tłumaczy decyzję Taylora

W piłce nożnej jest taki przepis, który mówi o tym, że zatrzymanie kontrataku, zwane potocznie "faulem taktycznym", jest przewinieniem karanym żółtą kartką.

Mimo to, byliśmy świadkami sprzecznej sytuacji, kiedy to Joelinton pociągnął Szoboszlaia za ramię i sprowadził go na ziemię, kiedy ten przy stanie 0-0 wyprowadzał kontrę. Taylor puścił akcję, gdyż zastosował przywilej korzyści, jednak, kiedy dobiegła ona końca, nie napomniał zawodnika Srok żółtą kartką.

Sytuacja ta spotkała się z oburzeniem zarówno piłkarzy jak i kibiców na Anfield, którzy dali znać sędziemu z Manchesteru co o nim myślą. Do całej sytuacji postanowiła odnieść się organizacja PGMOL (Professional Game Match Officials Limited).

Przepis 12, sekcja 3:

- Jeśli sędzia zastosuje przywilej korzyści za przewinienie, które skutkuje napomnieniem/wydaleniem z boiska, to sędzia powinien zastosować karę jak tylko gra zostanie wstrzymana. Aczkolwiek, jeśli przewinieniem było powstrzymanie sytuacji, która prowadzi do zdobycia bramki, zawodnik zostanie napomniany, zaś jeśli przewinienie to zatrzymanie obiecującego ataku, zawodnik nie jest karany.

Z tego przepisu wynika, że w sytuacji zatrzymania akcji i niezastosowania korzyści, kartka należy się "z urzędu". W przypadku kiedy jednak stosuje się korzyść, nie ma obowiązku ukarania piłkarza, jeśli sędzia nie zinterpretuje, że faul jakiego ten piłkarz się dopuścił, nie zasługiwał na żółtą kartkę. Takie tłumaczenie zastosowała organizacja.

Przepis przepisem, piłkarze i kibice Liverpoolu uważali, że piłkarz Srok zasłużył na kartkę, tym bardziej, że dopuścił się jeszcze kilku innych fauli, zanim został ukarany w 66 minucie. Pozostaje zatem pytanie, czy korzystniejsze dla pokrzywdzonej drużyny nie byłoby napomnienie żółtą kartką, niż zastosowanie korzyści... Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy to od sytuacji. W przypadku meczu z Newcastle, zdecydowanie lepsze byłoby napomnienie.

Komentarze (19)

B9K 02.01.2024 17:42 #
Nawet nie wiedziałem, że istnieje tak durny przepis. Kto to wymyślił?!
mnk2 02.01.2024 17:45 #
W piłce nożnej zaczyna pojawiać się coraz więcej durnych przepisów. A ja myślałem że pomysłów FIVB to już nie da się przebić.
WhiteAngel 02.01.2024 20:25 #
Weszły od sezonu 20/21 żeby uniknąć podwójnego karania. Ciekawe jest ze za faul taktyczny chyba pierwszy raz w Premier League sędzia się do tego zastosował. No i w większości przypadków większym przywilejem jest sama żółta kartka sama w sobie.
el_pistolero 02.01.2024 18:16 #
Czyli nasi zasługują zawsze na kartki, a przeciwnicy nie, dobrze rozumiem?
MG75 02.01.2024 20:28 #
Źle rozumiesz
BigAnfield 03.01.2024 07:12 #
Ty akurat pistolet ma rację. 99% takich przypadków kończy się kartką. Oczywiście nie ten, bo ten byłby korzyścią dla Liverpoolu. Gdyby sytuacją była odwrotna i to zawodnik Newcastle zostałby faulowany to dałbym sobie rękę uciąć, że kartką była by pokazana po zakończeniu akcji.
ManiacomLFC 02.01.2024 20:03 #
Chyba chodzi o to, że skoro próbował przerwać akcję ale poszła dalej i nie strzelili gola to znaczy, że faul taktyczny nie był tak istotny - bo to nie było przerwanie akcji bramkowej. Trochę bez sensu, ale zdziwiłem się, że w tej sytuacji sędzia miał rację. Tzn. mógł dać kartkę jakby uznał, że sam faul (nawet gdyby nie był taktyczny) był na tyle ostry, że zasługiwał na kartkę. Czyli znowu - sędzia może zrobić co chce i się w każdej opcji wybroni.
użytkownik zablokowany 02.01.2024 20:17 #