13:30

Osób online 1056

Jak zdobyliśmy FA Cup w 2001 roku

Artykuł z cyklu Artykuły

W maju 2001 roku Liverpool w po raz pierwszym rozgrywanym na Millennium Stadium w Cardiff finale FA Cup pokonał Arsenal. Wychowanek the 'Reds' Michael Owen był autorem dwóch bramek w tym spotkaniu. Był to drugi spośród trzech zodbytych przez piłkarzy Liverpoolu puchar w tym sezonie.

Runda 3 - sobota, 6 stycznia 2001 - Rotherham United

Liverpool dosyć łatwo pokonał Rotherham po trzech bramkach, choć rywale nie stwarzali wrażenia chłopców do bicia. Zawodnicy Gerarda Houlliera musieli sobie radzić po wyrzuceniu Igora Biscana. Dwie minuty po rozpoczęciu drugiej połowy wynik meczu otworzył Emile Heskey, który póĽniej także zakończył strzelanie.

Skład: Westerveld, Henchoz, Hyypia, Carragher, Biscan, Smicer (Vignal 77), Murphy, Hamann, McAllister, Owen (Gerrard 64), Heskey (Barmby 81)

Niewykorzystane zmiany: Nielsen, Diomede

Wynik: 3-0

Bramki: Heskey 47', 75', Hamann 73'

Widzów: 30,689

Runda 4 - sobota, 27 stycznia 2001- Leeds United

Wycieczka na Elland Road dała Czerwonym okazję do zemszczenia się za wcześniejszą porażkę w lidze. Przez długi czas utrzymywał się wynik 0-0. Dopiero na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry Liverpool wyszedł na prowadzenie. Gary Mac dostał łokciem w twarz od Lee Bowyera, który nie został za ten incydent ukarany.

Skład: Westerveld, Babbel (Barmby 67), Henchoz, Hyypia, Carragher, Murphy (Ziege 75), Hamann, McAllister, Biscan, Smicer (Heskey 72), Fowler

Niewykorzystane zmiany: Nielsen, Litmanen

Wynik: 2-0

Bramki: Barmby 87', Heskey 90'

Widzów: 37,108

Runda 5 - niedziela, 18 lutego 2001 - Manchester City

Lada dzień po zdobyciu Rzymu przyszedł czas na grę w angielskich pucharach. Zespół City okazał się niewymagającym rywalem. Dwie bramki w pierwszej i dwie w drugiej połowie zapewniły LFC awans do ćwierćfinału. Już w szóstej minucie gol z karnego Litmanena wyprowadził zespół na prowadzenie. Kolejne sześć minut kibice musieli czekać na drugą bramkę. Jej autorem był niezawodny w tym turnieju Emile Heskey.

Skład: Westerveld, Babbel, Henchoz, Hyypia, Carragher, Smicer (Owen 76), Hamann, Biscan, Ziege, Heskey (Fowler), Litmanen (Barmby 45)

Niewykorzystane zmiany: Arphexad, Vingal

Wynik: 4-2

Bramki: Litmanen (pen) 6', Heskey 12', Smicer (pen) 52', Babbel 83'

Widzów: 36,231

Æwierćfinał - niedziela, 11 marca 2001 - Tranmere Rovers

Podopieczni Houlliera powtórzyli wynik z meczu piątej rundy, wygrywając pewnie 4-2. Już przed pół godziny gry Liverpool prowadził 2-0. W drugiej połowie Tranmere zdobył bramkę kontaktową. Mimo tego, Czerwoni nie bronili wyniku i podwyższyli kolejno na na 3-1 i 4-2. Ostatnią bramkę zdobył Robbie Fowler z rzutu karnego.

Skład: Westerveld, Wright, Babbel, Hyypia, Carragher, Barmby (Biscan 66), McAllister, Gerrard, Murphy (Smicer 83), Fowler, Owen (Litmanen 87)

Wynik: 4-2

Bramki: Murphy 11', Owen 27', Gerrard 52', Fowler (pen) 81'

Widzów: 16,334

Półfinał - sobota, 8 kwietnia 2001 - Wycombe Wanderers

Znów Liverpool musiał dzielić czas pomiędzy UEFA i FA Cup. Po wspaniałym meczu z Barceloną przyszedł czas na podjęcie Wycombe na Villa Park. Wycombe świetnie sobie radziło, szczególnie w obronie. Pierwszą bramkę w tym meczu, a piątą w turnieju zdobył Heskey. Kilka minut póĽniej Robbie Fowler wspaniałym strzałem z rzutu wolnego zapewnił Czerwonym awans do finału. Wycombe zdołało odpowiedzieć tylko jednym trafieniem, ale było już za póĽno.

Skład: Westerveld, Babbel, Henchoz, Hyypia, Carragher, Barmby (Gerrard 51), Hamann, McAllister, Ziege (Heskey 61), Owen (Murphy 81), Fowler

Niewykorzystane zmiany: Arphexad, Berger

Wynik: 2-1

Bramki: Heskey 78', Fowler 83'

Widzów: 40,037

Finał FA Cup - sobota, 12 maja 2001 - Arsenal

Można powiedzieć, że to Michael Owen wygrał ten finał w pojedynkę. Wychowanek Liverpoolu zdobył dwie bramki na stadionie w Walii. Zaczęło się dosyć Ľle. Freddie Ljungberg wyprowadził Kanonierów na prowadzenie. Jednak 10 minut póĽniej Michael doprowadził do wyrównania, by dobić Arsenal golem na 2-1. ¦wietną asystą popisał się Berger.

Skład: Westerveld, Babbel, Henchoz, Hyypia, Carragher, Murphy (Berger 76), Hamann (McAllister 60), Gerrard, Smicer (Fowler 76), Owen, Heskey

Sędzia: S. Dunn