13:30

Osób online 1124

Jak zdobyliśmy FA Cup w 1989 roku

Artykuł z cyklu Artykuły

W 1989 roku Liverpool zdobył Fa Cup. Całe osiągnięcie jednak przyćmiła najgorsza tragedia w dziejach The Reds. 15 kwiecień okazał się pechowy dla całej światowej piłki. Wtedy miała miejsce tragedia na Hillsborough i koniecznie było przełożenie półfinałowego meczu. W finale Liverpool zmierzył się z lokalnym rywalem - Evertonem. Aby wyłonić zwycięzcę na Wembley potrzebna była dogrywka.

Runda 3 - Sobota, 7 styczeń 1989 - Carlisle United

Gracze Liverpoolu przybyli do Carlisle pewni swego. Gospodarze zaczęli agresywnie, ale widocznie było brak ich klasy. Klasę jednak pokazał ich były zawodnik, grający wtedy dla The Reds- Peter Beardsley zdobywając bramkę tuż przed przerwą. Steve McMahon dorzucił jeszcze dwie bramki w drugiej połowie i tak Liverpoolscy gracze rozpoczęli swoją drogę w FA Cup '89.

Skład: Hooper, Ablett, Burrows, Nicol, Whelan, Molby, Beardsley, Aldridge, Houghton, Barnes, McMahon

Niewykorzystane zmiany: Spackman, Barnes

Wynik: 3-0

Bramki: Beardsley, McMahon 2

Widzów: 18,556

Runda 4 - Niedziela, 29 styczeń 1989 – Millwall

Mecz czwartej rundy był transmitowany w telewizji, co mogłoby być motywacją dla graczy Millwall aby się pokazać z jak najlepszej strony. Tak jednak nie było. W meczu na Anfield przeważali gospodarze, a mecz ustawiły bramki Rusha i Aldridge’a. Awans do kolejnej rundy zapewniony.

Skład: Grobbelaar, Ablett, Burrows, Nicol, Whelan, Molby, Watson, Aldridge, Rush, Barnes, McMahon

Niewykorzystane zmiany : Beardsley, Houghton

Wynik: 2-0

Bramki: Aldridge 57, Rush 63

Widzów: 23,615

Runda 5 - Sobota, 18 luty 1989 - Hull City

Pierwsza połowa meczu zakończyła się bramką dla Hull, a graczy Liverpoolu tuż przed przerwą pogrążył Gillespie strzelając na 2-1. The Reds w drugiej połowie zagrali dużo lepiej co zaowocowało dwiema szybko zdobytymi bramkami przez Johna Aldridge’a. Po tych bramkach Liverpool grał mądrze odpierając nieudolne ataki Hull.

Skład: Grobbelaar, Ablett, Burrows, Nicol, Gillespie (Watson 9), Molby, Beardsley, Aldridge, Houghton, Barnes, McMahon

Niewykorzystane zmiany: Staunton

Wynik: 3-2

Bramki: Barnes 15, Aldridge 52, 53

Widzów: 20,058

Æwierćfinał - Sobota, 18 marzec 1989 - Brentford City

W losowaniu ćwierćfinałów Liverpool miał szczęście trafiając chyba na najsłabszego rywala - Brentford. Czerwoni żywo rozpoczęli spotkanie na Anfield. Efektem tego był gol zdobyty w 15 minucie przez Stevena McMahona. Przez długi okres meczu utrzymywał się wynik 1-0. Dopiero po godzinie swój kunszt ukazał John Barnes zostawiając w tyle trzech obrońców i zdobywając bramkę. Peter Beardsley pod koniec meczu dorzucił dwie bramki i tak Liverpool spokojnie awansował do półfinału.

Skład: Grobbelaar, Ablett, Staunton, Nicol, Whelan, Gillespie, Beardsley, Aldridge, Houghton, Barnes, McMahon

Niewykorzystane zmiany: Watson, Burrows

Bramki: McMahon 15, Barnes 62, Beardsley 79,82

Wynik: 4-0

Widzów: 42,376

Półfinał - Sobota, 15 kwiecień 1989 - Nottingham Forest

To wydarzenie kosztowało życiem dla 96 fanów the Reds. Gra została zatrzymana już zaledwie po sześciu minutach.

Skład: Grobbelaar, Ablett, Staunton, Nicol, Whelan, Hansen, Beardsley, Aldridge, Houghton, Barnes, McMahon

Niewykorzystane zmiany : Rush, Burrows

Widzów: 53,000

Półfinał - Niedziela, 7 maj 1989 - Nottingham Forest

Półfinał został rozegrany prawie miesiąc po wydarzeniach na Hillsborough. Całe wydarzenie wskazywało na to, że to Liverpool jest przeznaczony do wygrania tego spotkania. Cała drużyna grała dla tych którzy zginęli przed miesiącem. Mecz został ustawiony już w 4 minucie po golu Johna Aldridge’a. Przeciwnicy jednak zdołali odpowiedzieć i doprowadzili do remisu jeszcze przed przerwą, a bramkę strzelił Neil Webb. Druga połowa wniosła nieco ożywienia. Dość szybko swoją druga bramkę zdobył John Aldridge, a marzenia graczy Notthingam Forets roztrwonił Brian Laws umieszczając piłkę w swojej bramce.

Niewykorzystane zmiany: Venison, Rush

Bramki: Aldridge 4, 58, gol samobójczy 73

Wynik: 3-1

Widzów: 38,000

Finał FA Cup - Sobota, 20 maj 1989 - Everton

Puchar zdobyty przez graczy Liverpoolu specjalnie dla fanów. To było ich czwarte zwycięstwo w tych rozgrywkach, ale pierwsze po dogrywce. Mecz ułożył się szczęśliwie dla Czerwonych. McMahon dokładnie dograł piłkę na krawędĽ pola karnego do Johna Aldridge’a, który uderzył celnie i zdobył gola. Liverpool grał zdecydowanie lepiej i chciał pójść za ciosem ale niestety nic z tego nie wynikało. Gra wlokła się, a Everton nie mógł znaleĽć drogi do bramki Liverpoolu. Dopiero w ostatnich sekundach meczu, rezerwowy Stuart McCall doprowadził do remisu i potrzebna była dogrywka. W dogrywce inny zmiennik przesądził o losach meczu. Tym razem był to drapieżnik, Liverpoolczyk Ian Rush. Rush zdobył bramkę, lecz Niebiescy szybko odpowiedzieli. Stuart McCall uderzył z dystansu, piłka minęła kilku graczy Liverpoolu i wpadła do bramki. 2-2. W takich momentach Ian Rush nie zawodzi. Po raz drugi w tym meczu pokazał swoją wartość i po raz drugi wyprowadził zespół na prowadzenie. Po ostatnim gwizdku sędziego tysiące fanów zaczęli świętować kolejny tytuł. Ten dzień na pewno był dla nich specjalny. Ci fani, którzy poszli na Hillsborough i nie wrócili zostali godnie uczczeni przez kibiców jak i piłkarzy.

Skład : Grobbelaar, Ablett, Staunton (Venison 91), Nicol, Whelan, Hansen, Beardsley, Aldridge (Rush 72), Houghton, Barnes, McMahon

Sędzia: Joe Worrall