15:00

Osób online 1290

Jak zdobyliśmy FA Cup w 1986 roku

Artykuł z cyklu Artykuły

W maju 1986 roku Liverpool wygrywa FA Cup po pokonaniu w finałowym meczu Everton 3-1. W tym sezonie Czerwoni zdobyli podwójną koroną - zwyciężyli w lidze i zdobyli puchar kraju, a przewodni wpływ na ten sukces miał grający manager Kenny Dalglish. Oto historia Liverpoolu w rozgrywkach FA Cup '86.

Runda 3 – Sobota, 4 styczeń 1986 - Norwich City

Czerwoni przystąpili do rozgrywek od trzeciej rundy. Pierwszym przeciwnikiem był zespół z niższej ligi, który walczył o awans do Premiership - Norwich City. Mecz odbył się na Anfield w nie najlepszych warunkach atmosferycznych podczas obfitych opadów śnieżnych. Graczom the Reds to nie przeszkadzało i przekonująco wygrali spotkanie, a przeciwnikom pozwolili jedynie na oddanie jednego strzału w światło bramki podczas całego meczu. Mecz zakończył się zwycięstwem Liverpoolu 5-0.

Skład: Grobbelaar, Nicol, MacDonald, Lawrenson, Whelan, Hansen, Walsh (Wark), Johnston, Rush, Molby, McMahon.

Wynik: 5-0

Bramki: MacDonald 23, Walsh 33, McMahon 73, Whelan 78, Wark 81

Widzów: 29,082

Runda 4 - Niedziela, 26 styczeń 1986 – Chelsea Londyn

W czwartej rundzie nie było już tak prosto. Czerwoni mieli się zmierzyć z graczami ze stolicy z Chelsea London. Przybyli na północ kraju i w twardym spotkaniu wygrali przed kamerami telewizyjnymi 2-1.W zwycięstwie pomogli im gracze Chelsea, którzy kończyli mecz w 10. Stadion Stamford Bridge był w tym sezonie szczęśliwy do graczy Liverpoolu. W ostatniej kolejce ligowej wygrali tam 1-0 zdobywając mistrzostwo kraju.

Skład: Grobbelaar, Nicol, Beglin, Lawrenson, Whelan, Hansen, Walsh, Johnston, Rush, Molby, Gillespie

Wynik: 2-1

Bramki: Rush 45, Lawrenson 47

Widzów: 33,625

Runda 5 - Sobota, 15 luty 1986 - York City

Kolejnym przeciwnikiem w kolejce było York City - zespół z Third Division. The Reds tak jak w poprzednim sezonie zremisowali na Bootham Crescent i potrzebne było rozegranie powtórki. Remis Liverpoolu zapewnił Jan Molby wykorzystując rzut karny w drugiej odsłonie meczu. Trzy dni póĽniej rozegrana została powtórka na Anfield.

Skład: Grobbelaar, Lee, Beglin, Lawrenson, Wark, Hansen, Dalglish, Johnston, Rush, Molby, Seagraves

Wynik: 1-1

Bramki: Molby (pen) 64

Widzów: 12,443

Runda 5 Powtórka - Wtorek, 18 luty 1986 - York City

W latach '80 wszystkie powtórzone mecze pucharowe były rozgrywane w tygodniu po pierwszym spotkaniu. Tak było i tym razem. The Reds trzy dni po pierwszym meczu gościli graczy York City. O awansie jednak zadecydowała dogrywka. Pochlebnie wyglądał wynik już po pierwszej części dogrywki.3-1. Poprzedniego sezonu również w powtórce piątej rundy FA Cup, Czerwoni wbili 7 bramek York City nie tracąc żadnej. Tym razem skończyło się na 3-1 po dogrywce.

Skład: Grobbelaar, Lee, Beglin, Lawrenson, Whelan, Hansen, Dalglish, Wark (Johnston), Rush, Molby, Gillespie

Wynik po 90min.: 1-1 po dogrywce: 3-1

Bramki: Wark 19, Molby 94, Dalglish 98

Widzów: 29,362

Æwierćfinał - Wtorek, 11 marzec 1986 – Watford

The Reds w losowaniu ćwierćfinałów trafili na Watford, drużynę, którą już pokonali do tego czasu dwa razy w lidze. Czerwoni byli przekonani, że uda im się podtrzymać tą passę i odniosą kolejne zwycięstwo z rywalem. "Szerszenie" jednak nie poddali się łatwo i remisując na Anfield doprowadzili do powtórki meczu. W drużynie gości grał przyszły Liverpoolczyk - John Barnes.

Skład: Grobbelaar, Lee (Johnston), Beglin, Lawrenson, Whelan, Hansen, Dalglish, Gillespie, Rush, Molby, McMahon

Wynik: 0-0

Widzów: 36,775

ÆwierćFinał Powtórka - Poniedziałek, 17 marzec 1986 – Watford

The Reds przybyli na Vicarage Road z calem awansu do półfinału FA Cup. Tak jak w poprzedniej rundzie aby wyłonić zwycięzcę potrzebna była dogrywka. Gracze Liverpoolu szczęśliwie doprowadzili do niej strzelając bramkę z rzutu karnego raptem 4 minuty przed końcowym gwizdkiem. John Barnes pierwszy strzelił bramkę dla Watford, a wyrównał Molby po tym jak w polu karnym faulowany był Ian Rush. Sam sfaulowany zawodnik wymierzył sprawiedliwość w dogrywce. Tym samym Liverpool awansował do pół finałów.

Skład: Grobbelaar, Gillespie, Beglin, Lawrenson,

Whelan, Hansen, Dalglish, Johnston, Rush, Molby, McMahon

Wynik po 90min.: 1-1 po dogrywce: 2-1

Bramki: Molby (pen) 86, Rush 108

Widzów: 28,097

Półłinał - Sobota, 5 kwiecień 1986 – Southampton

Kolejnym rywalem w kolejce był Southampton. Mecz został rozegrany na neutralnym stadionie - White Hart Lane a naprzeciw Liverpoolowi stanął przyszły zawodnik the Reds- Mark Wright. Mark jednak musiał opóścić boisko wcześniej niż tego oczekiwał z powodu złamanej nogi. jego miejsce zajął Kevn Bond. Identycznie jak w poprzednich dwóch rundach wynik po 90 minutach był remisowy i konieczne było rozegranie dogrywki. Już w pierwszej jej połowie Ian Rush strzelił dwie bramki i zapewnił Liverpoolowi miejsce w finałowym meczu Fa Cup na Wembley.

Skład: Grobbelaar, Gillespie, Beglin, Nicol, Whelan, Hansen, Dalglish, Johnston, Rush, Molby, McMahon (Wark)

Wynik po 90min: 0-0 po dogrywce: 2-0

Bramki: Rush 99, 104

Widzów: 44,605

FA CUP Finał - Sobota, 10 Maj 1986 – Everton

To były pierwsze pucharowe derby Merseyside. The Reds byli zdeterminowani, aby zdobyć w nich podwójną koronę, po wygraniu ligi. To był trzeci finał z udziałem Evertonu. W poprzednich raz wygrali i raz przegrali. Po pierwszej połowie Everton prowadził 1-0. Jednak druga połowa pokazała charakter Liverpoolu. Najpierw Rush, potem Johnston i znowu Rush pokonali bramkarza Evertonu. I takim wynikiem 3-1 zakończył się finał FA Cup '86. Podwójna korona należała do

Liverpoolu!

Skład : Grobbelaar, Lawrenson, Beglin, Nicol, Whelan, Hansen, Dalglish, Johnston, Rush, Molby, MacDonald

Sędzia: A.Robinson