15:00

Osób online 956

Jak zdobyliśmy Puchar Mistrzów w 1977 roku

Artykuł z cyklu Artykuły

Liverpool uniósł swój pierwszy Puchar Mistrzów w Rzymie 1977 roku pokonując giganta z Niemiec – Borussię Moenchengladbach 3-1.

Mecz finałowy – 25 maj 1977r.

Liverpool 3 - 1 Borussia Moenchengladbach

Skład: Clemence, Neal, Jones, Smith, Kennedy, Hughes, Keegan, Case, Heighway, McDermott, Callaghan

Bramki: McDermott (27), Heighway (64), Neal (82 pen)

Widzów: 57,000

Niewykorzystane zmiany: Fairclough, McDonnell, Johnson, Waddle, Lindsay

Jedynie kilka dni po przegranym finale FA Cup z Manchesterem United, The Reds przybyli do Rzymu i pierwszy raz w historii zdobyli Puchar Mistrzów. Czerwoni otworzyli wynik spotkania, kiedy Terry McDermott wykończył typową akcję całej drużyny. Liverpool utrzymał jedno bramkowe prowadzenie do przerwy, ale już na początku drugiej połowy Allan Simonsen zdołał wyrównać stan meczu.

Ponad 30 000 fanów The Reds nie było bardzo rozczarowanych, kiedy panujący Liverpool stracił bramkę. W 64 minucie Tommy Smith zapędził się w pobliże pola karnego Borussii, dośrodkował na głowę Heighway'a, a ten perfekcyjnym uderzeniem w róg bramki zdobył gola. Osiem minut przed końcem meczu, gdy Liverpoolczycy kontrolowali grę, Kevin Keegan przeprowadził solowy rajd. Niemiecki defensor Berti Vogts nie zdołał przepisowo zatrzymać Kevina i położył go na kolana w polu karnym a sędzia bez wahania wskazał na 11 metr. Phil Neal bez problemów wykorzystał rzut karny ustalając wynik finałowego spotkania na 3-1.

Droga do Finału

Mecz półfinałowy, pierwsze spotkanie – 6 kwiecień 1977r.

FC Zurich 1 – 3 Liverpool

Skład: Clemence, Neal, Jones, Smith, Kennedy, Hughes, Keegan, Case, Heighway, Fairclough, McDermott

Bramki: Neal (14, 67 pen), Heighway (48)

Widzów: 30,500

The Reds praktycznie awans do finału zapewnili sobie w tym spotkaniu. Po wyeliminowaniu St Etienne w poprzedniej rundzie, Liverpool był w komfortowej sytuacji strzelając trzy wyjazdowe gole. Czerwoni byli po prostu lepsi od Szwajcarów w tym meczu.

Mecz półfinałowy, drugie spotkanie – 20 kwiecień 1977r.

Liverpool 3 - 0 FC Zurich

Skład: Clemence, Neal, Jones, Smith, Kennedy, Hughes, Keegan, Case, Heighway(Waddle), McDermott, Johnson

Bramki: Case (33, 79), Keegan (83)

Widzów: 50,611

Dobra robota została wykonana dwa tygodnie wcześniej, a ten mecz był jedynie formalnością w którym Szwajcarzy sprawili mały opór. Jakiekolwiek nadzieje przyjezdnych zostały rozwiane zaledwie po pół godzinie gry, kiedy Jimmy Case otworzył wynik spotkania. Wynik 1-0 utrzymywał się przez większość spotkania. Ostatecznie Liverpoolczycy w ciągu czterech minut strzelili dwie bramki, wygrywając 3-0.

Mecz ćwierćfinałowy, pierwsze spotkanie – 2 marzec 1977r.

St.Etienne 1 - 0 Liverpool

Skład: Clemence, Neal, Jones, Thompson, Kennedy, Hughes, McDermott, Case, Heighway, Toshack(Smith), Callaghan

Widzów: 28,000

Francuzi przegrali poprzedni finał i teraz byli jednymi z faworytów rozgrywek. Udowodnili to wygrywając z Liverpoolem w pierwszym spotkaniu 1-0. Bez strzelenia "wyjazdowej" bramki, minimalna przewaga była po stronie St. Etienne, którzy dzielnie walczyli tylko w pierwszym spotkaniu…

Mecz ćwierćfinałowy, drugie spotkanie – 16 marzec 1977r.

Liverpool 3 - 1 St.Etienne

Skład: Clemence, Neal, Jones, Smith, Kennedy, Hughes, Keegan, case, Heighway, Toshack(Fairclough), Callaghan

Bramki: Keegan (2), Kennedy (59), Fairclough (84)

Widzów: 55.043

Czy to był najlepszy w historii mecz Czerwonych? Cóż, trudno to stwierdzić. Liverpool musiał odrobić jedno bramkową stratę z pierwszego spotkania, także francuzcy kibice przyjechali licząc na awans do półfinału swoich pupili, jednak szybko się rozczarowali. Już w drugiej minucie Kevin Keegan dał swojej drużynie prowadzenie strzelając efektowną bramkę z ostrego kąta. Kibice na trybunach zaczęli szaleć, ale uciszyła ich wyrównująca bramka. Ray Kennedy ponownie wyprowadził Liverpool na prowadzenie, ale wynik 2-1 promował awansem St. Etienne, gdyż zdobyli bramkę na wyjeĽdzie. Ale wszystko się zmieniło po genialnym wejściu na boisko Davida Fairclough'a. David wykorzystał podanie Keegena, które rozmontowało defensywę Francuzów. Cały stadion oszalał, a gracze The Reds wywalczyli zasłużone zwycięstwo.

Mecz Drugiej Rundy, pierwsze spotkanie – 20 paĽdziernik 1976r.

Trabzonspor 1 – 0 Liverpool

Skład: Clemence, Smith, Jones, Thompson, Kennedy, Hughes, Keegan, McDermott, Heighway (Fairclough), Toshack (Johnson), Callaghan

Bramki: -

Widzów: 25,000

To było pierwsze spotkanie Liverpoolczyków z Turkami, ale można powiedzieć, że grali stosunkowo dobrze i porażka 1-0 miała zostać odrobiona na Anfield Road przed własną publicznością. Mecz nie był pokazem wielkiej piłki, a bramka zdobyta z rzutu karnego zadecydowała o wyniku.

Mecz Drugiej Rundy, drugie spotkanie – 3 listopad 1976

Liverpool 3 – 0 Trabzonspor

Skład: Clemence, Neal, Jones, Thompson, Kennedy, Hughes, Keegan, McDermott, Heighway, Johnson, Callaghan

Bramki: Heighway (8), Johnson (10), Keegan (19)

Widzów: 42,275

Ze stratą jednej bramki Liverpool przystąpił do tego spotkania i szybko odrobił straty już po dziewiętnastu minutach a następnie nieustannie atakował. Szybko zdobyte bramki Heighway'a, Johnsona oraz Keegena rozwiały nadzieje Turków.

Mecz Pierwszej Rundy, pierwsze spotkanie – 14 wrzesień 1976r.

Liverpool 2 – 0 Crusaders

Skład: Clemence, Neal, Jones, Smith, Kennedy, Hughes, Keegan, Johnson, Heighway, Toshack, Callaghan

Bramki: Neal (18 pen), Toshack (64)

Widzów: 22,442

Mistrzowie Irlandii Północnej przybyli na Anfield i zostali odesłani do domu po bramce z rzutu karnego Phila Neal'a i golu w drugiej połowie Johna Toshacka. To był dobry mecz z dobrą zaliczką. Bramka Toshacka była jego ostatnią strzeloną w europejskich pucharach dla The Reds.

Mecz Pierwszej Rundy, drugie spotkanie – 28 wrzesień 1976r.

Crusaders 0 – 5 Liverpool

Skład: Clemence, Neal, Jones, Smith, Kennedy, Hughes, Keegan, Johnson, Heighway, Case(McDermott), Callaghan

Bramki: Keegan(34), Johnson (81, 90), McDermott (84), Heighway (87)

Widzów: 10,000

Wynik wygląda na wysoki, ale tak nie było do 80 minuty. Czerwoni w ostatnich minutach zabawili się z obrońcami Irlandczyków strzelając cztery bramki. Pierwsza bramka, strzelona w pierwszej połowie przez Kevina Keegena sprawiła, że sprawa awansu była zamknięta. Bramki strzelone w końcówce sugerują łatwe zwycięstwo, lecz tak naprawdę mecz był ciężki.

Ľródło: liverweb.org.uk

Autor: Qniol
Data publikacji: 15.05.2005 (zmod. 02.07.2020)