player
SHU
Sheffield United
Premier League
28.02.2021
20:15
LIV
Liverpool
 
Osób online 245

Paisley Gateway

Artykuł z cyklu Bob Paisley


W czwartek, 8 kwietnia 1999 roku Liverpool Football Club odsłonił nowe bramy pamiątkowe naprzeciwko trybuny the Kop, na Walton Breck Road. The Paisley Gateway (Bramy wjazdowe Paisley'a) były spóźnionym, jednak godnym aprobaty gestem klubu wobec jednego z jego najlepszych pracowników w historii LFC, Boba Paisley'a. Wdowa po nim, Jessie, która wraz z architektami Atherden Fuller Leng zaprojektowała bramy, była gościem honorowym, który ukazał bramę wielkiemu i pełnemu uznania tłumowi.

Budowa

Bramy mają wysokość dokładnie czterech i pół metra i waży ponad dwie tony. Fundamenty pod nimi musiały być specjalnie wzmacniane, by utrzymać je w jednym miejscu.

Ważny w projekcie jest Puchar Europy, który pojawia się w trzech miejscach wzdłuż górnego łuku. Ukazują one triumfy Boba w Rzymie, Londynie i Paryżu.

Bramy cechują się herbem miejsca urodzenia Boba, Hotton-le-Hole oraz liverbirdem z miasta, które go "adoptowało", Liverpoolu. Herb Hetton-le-Hole zawiera wpadający w oko wczesny parowóz, w uznaniu roli tego terenu w pionierstwu w rewolucji pojazdów maszynowych.

Na ceglanych filarach, zajmujących pozycje na bokach bram, znajdują się dwie wykonane z brązu tablice. Jednak przedstawia twarz bohatera, a druga w detalach ukazuje listę jego osiągnięć w Liverpoolu FC.

Ciekawostki

Innymi członkami rodziny obecnymi na uroczystości byli synowie Boba i Jessie, Robert i Graham oraz ich córka Christine, jak również brat Boba, Hughie, z żoną, Mary, którzy specjalnie na to wydarzenie przyjechali z Hetton.

Jessie została zaprezentowana z symbolicznym kluczem do bram i złożyła następujące wyrazy uznania swojemu zmarłemu mężowi: "Jeśli to byłaby ceremonia rozdania Oscarów, oczekiwano by ode mnie zarzucenia moich ramion wszystkim na szyje, wybuchu płaczu i powiedzenia, że Bob na to nie zasłużył. Ale chociaż nie jest mi daleko do łez, nie zamierzam tego powiedzieć. Jeśli zapytać mnie, czy Bob na to zasłużył, odpowiedziałabym 'Tak, w stu procentach' ".Data publikacji: 20.10.2009 (zmod. 02.07.2020)